Jak przystawić dziecko do piersi?

Jak przystawić dziecko do piersi?

Karmienie nie powinno sprawiać bólu, jeżeli tak jest to oznacza, że niemowlę nie zostało prawidłowo przystawione do piersi. Pomożemy ci sobie z tym poradzić

Aby dobrze przystawić dziecko do piersi należy wyzwolić u niego odruch szerokiego otwarcia ust (szukania brodawki). W tym celu należy brodawką sutkową dotykać lekko ust dziecka, a podczas wykonywania tej czynności można mówić: "otwórz buzię" - wkrótce dziecko nauczy się reagować na to słowo.

W momencie, kiedy niemowlę otworzy usta tak, jakby ziewało, należy szybko przystawić jego głowę do piersi (nie pierś do dziecka !) - skierować otwartą buzię na brodawkę piersiową ("nałożyć" otwartą buzię na pierś).

Po właściwym przystawieniu dziecka do piersi, buzia dziecka powinna być szczelnie wypełniona piersią w taki sposób, że brodawka wraz z otoczką (1,5 do 2 cm od podstawy brodawki) powinna znajdować się w ustach dziecka.

reklama

Co jest istotne w prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi?

  • dolna i górna warga dziecka - powinny być wywinięte na zewnątrz (jak u ryby);
  • policzki dziecka - powinny być pełne i zaokrąglone (nie powinny zapadać się w trakcie ssania);
  • otoczka - nie powinna być pomarszczona;
  • język - ważne jest, aby znajdował się pod brodawką - tylko głęboko w ustach dziecka brodawce nie grozi uszkodzenie przez ssanie i tarcie;
  • rytm ssania - dziecko na początku powinno ssać kilka razy płytko i szybko, a następnie powoli, mocno i rytmicznie. Wytworzy się rytm ssania: kilka ruchów ssących - przerwa - ruchy ssące i tak dalej. W miarę trwania karmienia przerwy będą się wydłużały, a okresy ssania skracały. Nie należy wtedy jeszcze odstawiać dziecka od piersi (związane to jest z utrzymywaniem równowagi pomiędzy mlekiem początkowym a wtórnym - dziecko pod koniec karmienia ssie wolniej).
  • odgłosy postękiwania - powinny pojawić się podczas połykania pokarmu u dziecka, które dobrze uchwyciło brodawkę (dziecko wtedy rytmicznie ssie i od czasu do czasu robi przerwy). U dziecka, które nieprawidłowo uchwyciło pierś, pojawiają się odgłosy cmokania;

Karmienie piersią nie powinno boleć, z wyjątkiem pierwszych ruchów ssących w pierwszych dniach karmienia. Gdy dziecko jest prawidłowo przystawione do piersi, kobieta odczuwa jedynie delikatne mrowienie w piersiach, związane z odruchem samoistnego wypływu pokarmu.

Jeżeli karmienie piersią boli, to zwykle dziecko jest nieprawidłowo przystawione do piersi, należy więc przerwać karmienie. Najlepiej uczynić to poprzez delikatne włożenie palca w kącik ust dziecka (między jego dziąsła a brodawkę) i ponownie przystawić dziecko do piersi.

Karmienie powinno być komfortowe zarówno dla ciebie, jak i dla malucha, dlatego warto znaleźć dla was obydwojga najlepszą pozycję do karmienia.

leader La Leche League, mgr psychologii Daria Żarczyńska

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: