Czy można karmić jednocześnie niemowlę i starsze dziecko?

Czy można karmić jednocześnie niemowlę i starsze dziecko?

Matki robią to od wieków, dlatego nie ma przeciwwskazań, dlaczego i Ty nie mogłabyś spróbować jednoczesnego karmienia obojga dzieci.

Niektóre kobiety karmią przez cały okres ciąży. Innych starsze dzieci wracają do karmienia po narodzinach rodzeństwa.

Ponieważ starsze dziecko je już inne pokarmy niż twoje mleko, więc zadbaj żeby noworodek miał pierwszeństwo przy piersi ze względu na to,  że podczas pierwszych kilkudziesięciu godzin po porodzie produkujesz dużo siary, która działa jak naturalny antybiotyk i pomaga  w rozwoju układu immunologicznego.
Dla odmiany starsze dziecko może pomóc ci ściągnąć nadmiar pokarmu i uniknąć nawału, czy zapalenia piersi.

Nie musisz się martwić, czy karmienie obydwojga dzieci jest higieniczne i bezpieczne. Brodawka wydziela enzym, który redukuje liczbę bakterii, a dzieci karmione piersią są dzięki temu odporne na większość drobnoustrojów znajdujących się w ich środowisku domowym. Jeśli jednak u starszego dziecka pojawią się pleśniawki skonsultuj się z lekarzem. 

Niektóre mamy zastanawiają się, a nawet niepokoją, że starsze dziecko "zabiera" mleko potrzebne do wykarmienia młodszego. Jednak piersi to naprawdę wspaniałe "urządzenia", będące w stanie dostosować produkcję do potrzeb - jeśli wymaga się od nich wytworzenia mleka dla dwojga dzieci, zwykle są w stanie to zrobić ! Poza tym większość starszych dzieci ssie znacznie rzadziej niż niemowlęta, ponieważ większość energii czerpie z innych pokarmów.

Czasem po pojawieniu się noworodka, dziecko które już nie było karmione piersią dochodzi do wniosku, że znów chce być przystawiane. Możesz wytłumaczyć, że jest już ”za duże” i to często wystarcza. Możesz dać spróbować i zapewne szybko z tego zrezygnuje. Większość maluchów po prostu potrzebuje mieć poczucie, że ich pozycja w rodzinie jest nadal bezpieczna.

reklama

Więź między rodzeństwem a karmienie piersią

Wiele mam zauważa, że starsze dzieci, którym pozwala się ssać pierś razem z niemowlęciem, przeżywają mniej stresów związanych z pojawieniem się na świecie młodszego rodzeństwa i nawiązują z nim silniejszą więź.

Zdarza się niekiedy, że nawet kobiety, które całkowicie świadomie wybierają "podwójne karmienie", odczuwają zmęczenie i nie chcą karmić obu dzieci naraz. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy po narodzinach młodszego dziecka starsze zaczyna bardzo często domagać się piersi. Niektóre chcą wręcz ssać zawsze wtedy, gdy karmione jest młodsze rodzeństwo.

Wiele matek sugeruje, by dać sobie i dziecku trzy tygodnie na unormowanie sytuacji. Po tym okresie powiedz starszemu dziecku, że chciałabyś naprawdę cieszyć się waszym karmieniem i poproś, aby poczekało aż nakarmisz niemowlę. W ten sposób unikniesz ciągłego podwójnego karmienia, a najprawdopodobniej zmniejszysz liczbę karmień starszego dziecka. 

mgr Ewa Ressel

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: