Dlaczego warto stymulować niemowlę i wspierać jego ciekawość?

Dlaczego warto stymulować niemowlę i wspierać jego ciekawość?

Czy wiesz, że ilość stymulacji, którą otrzymuje niemowlę i maluszek, wpływa na jego doświadczenie życiowe i rozwój dziecka? A ponieważ to okres, kiedy jego mózg się formuje, to każde nasze działanie bądź jego zaniechanie ma głęboki wpływ na życie dziecka. Dlatego masz teraz wyjątkową okazję, aby wspomóc swoje dziecko w rozwoju w pierwszym roku życia. I naprawdę nie musisz studiować podręczników z psychologii rozwojowej, ani kupować najdroższych zabawek. Wystarczy twoja obecność, uważność na malucha i kilka naszych podpowiedzi. Zobacz jakie to proste:

Rozwój dziecka poprzez miłość i bliskość. 

Miłość i poczucie bliskości to bardzo realne potrzeby. Maluszek ma biologiczną potrzebę bycia blisko i odczuwania twojej obecności. Jego płacz nie jest manipulacją ani sposobem na kontrolowanie. A bezwarunkowa miłość pozwoli mu stać się osobą z silną, adekwatną samooceną.

Przeprowadzone w 2015 roku badanie na University of Notre Dame wykazało, że dzieci, których rodzice okazywali bezwarunkową miłość, były szczęśliwsze jako dorośli ludzie. Ponad 600 dorosłych osób zostało zaproszonych do badania, podczas którego odpowiadali na pytania dotyczące stylu wychowania, okazywania emocji przez rodziców , jak również budowania przez nich naturalnej bliskości fizycznej.

Osoby, którzy zgłosiły, że jako dzieci otrzymywały dużo pozytywnych uczuć, jak i poczucie bezpieczeństwa, wykazywały mniej zaburzeń depresyjnych i lęku oraz ogólnie posiadały zdolności okazywania współczucia i empatii. Ci, którzy zgłaszali, że ich rodzic okazywał mniej emocji, zainteresowania i nie uczył ich umiejętności budowania bliskości, mieli problemy ze zdrowiem psychicznym, byli bardziej niepewni w sytuacjach społecznych i mniej zdolni do odnoszenia się ze zrozumieniem do innych osób i zauważania perspektywy innych ludzi.

Pamiętaj, że małe dzieci wiążą się emocjonalnie z osobami, które zapewniają im opiekę i miłość. Tak naprawdę pierwsze kroki, które budują więź i są potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka, to zaspokajanie jego potrzeb i dawnie mu do zrozumienia, że ​​jest kochane. To nasze działania uczą dzieci tego, jakie będą jego oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa emocjonalnego, zaufania i przewidywalności, które będzie budowało na przestrzeni całego życia.

Rozwój dziecka poprzez mówienie, śpiewanie i opowiadanie

Niemowlęta mają naturalną potrzebę i chęć uczenia się. Dlatego wykorzystuj każdy możliwy moment, żeby dzielić się z maluszkiem opowieściami o świecie, który go otacza. Na przykład relacjonuj mu co robisz podczas przygotowywania posiłku, składania prania lub wyjścia na spacer. To właśnie historie i piosenki budują jego słownictwo, uczą rozumienia emocji, modelowania zachowań.

Rozwój dziecka poprzez dotyk, i poczucie bezpieczeństwa

 Delikatnie przytulaj, kołysz i głaszcz niemowlę, zwracając uwagę na to, co lubi najbardziej. Pamiętaj, że czas kąpieli, przewijania, zabawy i karmienie to momenty, kiedy warto zapewnić dziecku pełen bliskości, łagodność i miłości dotyk. Czy wiesz, że amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir mówiła, że „aby przeżyć, potrzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie- ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”. Dotyk ma kluczowe znaczenie dla rozwoju! Ze wszystkich zmysłowych byłych doświadczenia, dotyk to sposób, w jaki niemowlęta po raz pierwszy wiedzą, że są kochane. To źródło komfortu.

Rozwój dziecka poprzez zachęcanie do modelowania

Niemowlę stale analizuje otaczający je świat od pierwszych chwil życia. Zarówno docierające do niego pierwsze bodźce, jak i reakcje rodziców na jego zachowania.

Dzieci uczą się i naśladują zachowania, obserwując i słuchając innych. Nazywa się to czasem „uczeniem się przez obserwację”. Maluszki potrzebują obserwować i naśladować rodziców, aby rozwinąć zaawansowane procesy poznawcze, które potem pomagają im określić kim są, wspierać ich umiejętności w radzeniu sobie z konfliktami, czy w podejmowaniu decyzji. To wszystko się dzieje dzięki neuronom lustrzanym, które są stymulowane, kiedy dziecko obserwuje rodziców i inne bliskie osoby.

Zaobserwujesz to bardzo szybko, bo już w momencie, kiedy maluszek będzie się uśmiechał w odpowiedzi na twój uśmiech, a później bił brawo, kiedy zaobserwuje jak to się robi. Należy również pamiętać, że twoja reakcja na emocjonalne cierpienie dziecka uczy je, jak powinno reagować na własne emocje oraz uczucia innych osób. Dlatego, kiedy dziecko będzie próbowało cię naśladować, wspieraj jego wysiłki z dużą radością i zaangażowaniem.

Rozwój dziecka poprzez pozwalania na doświadczanie i odkrywanie.

Zachęcaj maluszka do dotykania różnych faktur, np. pozwól mu bawić się wodą, piaskiem,masą plastyczną, itd. Pozwól mu chodzić po trawie, rób tory przeszkód z poduszek, pozwalaj doświadczać różnych widoków, zapachów, dźwięków i wrażeń.  Obserwuj uważnie co twojemu dziecku sprawia radość, a co może powodować dyskomfort (wtedy się wycofaj).

Dla wielu rodziców ważny jest rozwój intelektualny małego dziecka, ale jednocześnie zabawa podczas, której maluchy będą się brudzić budzi opór. Tymczasem, żeby wspierać rozwój dziecka potrezbny jest także... bałagan. Pozwalanie dzieciom na odkrywanie i eksperymentowanie z różnymi przedmiotami i surowcami , np. kredą , farbą czy makaronem pozwala nie tylko wspierać wyobraźnię dziecka, ale również pobudza ich ciekawość i rozwijanie różnych umiejętności.

W przypadku kreatywnej zabawy naturalne doświadczenia sensoryczne pomagają dzieciom zrozumieć ich zmysły. Badając, jak coś odczuwają, jaki rzeczy mają zapach, dźwięk, smak i jak pachną wzmacniają nie tylko swoją świadomość, ale również zrozumienie otaczającego ich świata.

Rozwój dziecka poprzez utrzymywania kontaktu wzrokowego.

 Niemowlęta potrzebują nie tylko delikatnego dotykania, ale również utrzymywania kontaktu wzrokowego. Kiedy rodzic i dziecko patrzą sobie w oczy, dzieje się magia, tworzy się między nimi więź emocjonalna. Dodatkowo obserwowanie mimiki twarzy pomaga uczyć dziecku się budować relacje, odczytywać emocje, czuć wsparcie i zainteresowanie drugiej osoby. Dlatego, kiedy zwracasz się do dziecka – zwróć się do niego, spójrz oczy, kucnij.

Jak widzisz to nie zabawki są potrzebne, żeby rozwijać dziecko tylko my, rodzice, z naszą miłością, uważnością i dawaniem wsparcia. Dzięki naszym działaniom maluszek z każdym dniem będzie coraz bardziej interesował się światem i z większą odwagą oraz ciekawością go badać.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: