Rozwój niemowlęcia w wieku 3 - 6 miesięcy

Rozwój niemowlęcia w wieku 3 - 6 miesięcy

Dziecko, zanim ukończy szósty miesiąc życia, wie już bardzo dużo. Przede wszystkim nauczyło się, że świat można odkrywać na wiele sposobów, tj, słuchając, patrząc, dotykając, ssąc, chwytając i dotykając.

Półroczny maluch poznał już najbliższe otoczenie i swoich najbliższych, żywo reaguje na ich obecność - bardzo potrzebuje ich bliskości, ciepła i zainteresowania.

Ważne jednak jest, by owa bliskość była nie tylko fizyczna, ale i psychiczna. Co to oznacza? Nie wystarczy być obok – trzeba nawiązywać kontakt wzrokowy, mówić do malucha, dotykać go i przytulać. Dzięki temu dziecko otrzymuje sygnał, że jesteśmy dostępni i zareagujemy na jego potrzebę.

Kluczem jest nauczenie się rozpoznawanie potrzeb dziecka, jego nastrojów i stanów psychicznych. Jednocześnie nie bójmy się, że nadmiarem miłości i uwagi rozpuścimy dziecko. Nie ma takiej możliwości – swoją bliskością zaspokajamy jego szczególne potrzeby, dajemy poczucie bezpieczeństwa zaufania do ludzi, a także przekonanie, że świat jest przyjazny.

Co to są kroki milowe w rozwoju dziecka?

Kroki milowe są umiejętności, które dziecko osiąga w odpowiednim dla siebie tempie i czasie. Tym, co jest ważne, jest to, by rozwój dziecka postępował, a kolejne umiejętności następowały po sobie - opanowanie jednych jest bowiem podwaliną dla kolejnych, bardziej „zaawansowanych”. Dlatego warto śledzić kalendarz rozwoju niemowlęcia, żeby dowiedzieć się o umiejętnościach, które są charakterystyczne dla kolejnych miesięcy.
 

reklama

Kroki milowe dziecka w wieku 3 - 6 miesięcy

Niektóre dokonania dziecka są właśnie krokami milowymi, bo mają przełomowe znaczenie. W wieku 3 - 6 miesięcy jest to między innymi:

Trzymanie sztywno główki

3-miesięczne niemowlę, podciągane za rączki z pozycji leżącej, powinno unieść głowę. Świetnym treningiem jest jak najczęstsze odkładanie malucha w pozycji na brzuszku. Wówczas niemowlę próbuje podnosić główkę i dzięki temu ćwiczy mięśnie klatki piersiowej, karku i pleców.

W okolicy 3- 4 miesiąca dziecko, leżąc na brzuchu, powinno podnosić głowę i klatkę piersiową samodzielnie, na chwilę, podpierając się rączkami. Z czasem chwiejność ustąpi stabilności.

Głużenie

Między 2. a 6. miesiącem życia dziecko zaczyna głuzyć. Początkowo przeciągnięte samogłoski, np. "ooooooooo" lub sekwencje dźwięków typu „gli” czy „gla” powstają samoistnie, z czasem pojawiają się jako wyraz zadowolenia

Szukanie wzrokiem źródła  dźwięku

O ile dziecko, odkąd ukończyło 1. miesiąc życia, odwraca twarz w stronę światła, o tyle w kwestii poszukiwania źródła dźwięku sprawa przeciągnie się do około 4. miesiąca. Wówczas to dopiero maluch zacznie szukać ich wzrokiem.

Przewracanie się z boku na bok

Około 5 miesiąca dziecko zaczyna przewracać się z boku na bok. Od tej pory musisz na nie szczególnie uważać i pod żadnym pozorem nigdy nie zostawiać go samego na przewijaku czy łóżku.

Jak można wspierać rozwój dziecka?

By wspierać rozwój dziecka nie trzeba wymyślnych gier i super wyszukanych zabawek. Warto na co dzień wykorzystywać to, że maluch lubi być blisko rodzica. Kołysz dziecko, tańcz z nim, śpiewaj, nie tylko kołysanki. Zachęcaj do śledzenia przedmiotów, przesuwając przed oczami kolorowe zabawki.

Świetne są też proste zabawy, np. w „a-kuku”. Taka wspólna aktywność nie tylko wywoła salwy śmiechu, ale i nauczy malucha orientacji w rzeczywistości – dziecko przekona się, że przedmioty, choć znikają z pola widzenia, wciąż są.

Należy pamiętać, że ramy czasowe dla kroków milowych, jak i wszelkich innych osiągnieć, są szerokie, dlatego nie należy dziecka pospieszać, a pozwolić mu na rozwijanie się w indywidualnym tempie.

Niedozwolone jest podpieranie poduszkami, by samo siedziało, wkładanie do chodzików i inne nachalne zachęcanie do chodzenia. Takie działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przypominamy, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym dla siebie tempie. Jeśli coś was niepokoi warto się skonsultować z lekarzem.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

„Niech się wypłacze...”, czyli „crying down”

„Niech się wypłacze...”, czyli „crying down”

„Niech się wypłacze...” - zdarzało się Wam słyszeć taką radę? „Nie biegnij na pierwsze kwęknięcie...   Więcej

Bezpiecznie na czworaka

Bezpiecznie na czworaka

Raczkowanie to ważna umiejętność dziecka, która otwiera przed nim nowe horyzonty: nareszcie może się samo...   Więcej

Zabawy z niemowlakiem - pomysłów nigdy dość

Zabawy z niemowlakiem - pomysłów nigdy dość

 To mama i tata są dla niemowlęcia najwspanialszymi „zabawkami”. Dlatego warto sobie czasem uświadomić,...   Więcej

Jak dogadać się z maluszkiem... - trudne początki

Jak dogadać się z maluszkiem... - trudne początki

Niewiele jest w dorosłym życiu wydarzeń równie stresujących jak narodziny dziecka. Zwłaszcza tego...   Więcej

Kryzys ósmego miesiąca

Kryzys ósmego miesiąca

Twój malec ma już 8 miesięcy.  Okres ten często nazywany jest „kryzysem 8 miesiąca życia” i trwa przez......   Więcej

Jak i co słyszy niemowlę? Rozwój słuchu dziecka

Jak i co słyszy niemowlę? Rozwój słuchu dziecka

Słuch noworodka funkcjonuje według obcych nam zasad. Dziecko słyszy od urodzenia, ale słyszy inaczej niż...   Więcej

reklama