reklama

Biegunka - kiedy z dzieckiem do lekarza

Jeżeli ostra biegunka u dziecka przebiega łagodnie, nie obserwujesz objawów odwodnienia, wystarczy że otoczysz je opiekę, zadbasz o odpowiednie nawodnienie, lekkostrawną dietę i będziesz je bacznie obserwować. Istnieją jednak okoliczności, które wymagają konsultacji z lekarzem.

 

Kiedy - z powodu biegunki - zgłosić się z dzieckiem do lekarza?

1.    Gdy jest niemowlęciem – biegunka może w krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Wówczas zgłoś się do lekarza rodzinnego bądź na Izbę Przyjęć najbliższego Szpitala Ratunkowego.

2.    Gdy dziecko cierpi na biegunkę przewlekłą (gdy objawy chorobowe utrzymują się ponad 10 dni), biegunka powraca (a nawet pojawia się cyklicznie), gdy obserwujesz inne niepokojące, towarzyszące jej objawy lub gdy w stolcu pojawia się śluz lub krew. Wówczas zgłoś się do lekarza rodzinnego, który skieruje dziecko na dodatkowe badania lub do przychodni specjalistycznej, w celu ustalenia przyczyny owych zaburzeń.

3.    Gdy dziecko ciężko przechodzi biegunkę ostrą, która polega na zwiększonej częstotliwości wypróżnień lub zwiększonej ilości stolca, wraz ze zmianą jego konsystencji na płynną bądź półpłynną, któremu towarzyszą: bóle brzucha, gorączka, ogólne osłabienie i wymioty – utrzymujące się do 14 dni. Zgłoś się z dzieckiem do lekarza rodzinnego bądź na Izbę Przyjęć najbliższego Szpitala Ratunkowego, gdy:
·    objawy się nasilają, a stan dziecka się pogarsza,
·    wymioty staną się intensywniejsze, pojawia się krew lub żółć,
·    nie udaje się obniżyć gorączki lub ta wzrasta,
·    stolce są tryskające, pojawia się w nich krew,
·    dziecko odmawia jedzenia i picia, traci na wadze,
·    biegunka jest łagodna, ale trwa ponad 7 dni,
·    dziecko cierpi na chorobę przewlekłą,
·    zaobserwujesz objawy odwodnienia: płacz bez łez, rzadkie i skąpe oddawanie moczu, suchy język, wzmożone pragnienie, zapadnięte gałki oczne, senność bądź rozdrażnienie, zmiany na skórze i wiotkość jej powłok.

Chcesz wiedzieć więcej - porozmawiaj na forum.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama