Pierwsza wizyta u pediatry

Pierwsza wizyta u pediatry

 Ostatnia modyfikacja: 11/09/2014 , artykuł powstał: 10/09/2014

Jeżeli dziecko przychodzi na świat zdrowe, zostaje wpisane ze szpitala bez żadnych dodatkowych zaleceń, to kolejne spotkanie maluszka ze służbą zdrowia nastąpi dopiero wówczas, gdy skończy on 6 tygodni życia.

To właśnie w tym czasie podaje się dziecku, po wcześniejszym zbadaniu, szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,  błonicy, tężcowi, krztuścowi i Haemofilus influenzae typu b. Jest to też okazja do uważnych oględzin dziecka, sprawdzenia czy rozwija się prawidłowo, a dla mamy – do zapytania o te wszystkie ważne, a nie dające jej spokoju, rzeczy.

reklama

Która przychodnia?

 

Obecnie nie obowiązuje nas już rejonizacja – możemy wybrać dowolną przychodnię, a jeśli pracuje w niej kilku pediatrów, to również tego lekarza, który będzie sprawował opiekę medyczną nad nasza pociechą. Dlatego warto odpowiednio wcześniej, jeszcze przed porodem, zrobić rozeznanie wśród znajomych z dziećmi, ale też spotkanych na spacerze mam z wózkami. Wybór przychodni na drugim końcu miasta nie jest dobrym pomysłem, znacznie lepiej jest mieć lekarza w pobliżu – najlepiej w odległości krótkiego spaceru z wózkiem, może się bowiem zdarzyć, że konieczna jest wizyta, a my nie mamy samochodu do dyspozycji, w takiej sytuacji podróżowanie autobusem czy taksówką może być uciążliwe.

reklama

Przygotuj się wcześniej

Mówią, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego i Ty przygotuj się zawczasu:

-    Wybierz ubranka – takie, z których dziecko łatwo rozebrać: body i pajacyk rozpinane od góry do samego dołu sprawdzą się tu najlepiej. Spakuj też drugi – zapasowy zestaw ubrań na wypadek jakiejś przygody.

-    Spakuj wszystko, co potrzebne do przebrania dziecka: pieluchy, mokre chusteczki (nawet jeśli ich nie używasz na co dzień), matę do przewijania.

-    Weź 2-3 pieluchy tetrowe do podłożenia dziecku w trakcie jego badania, ważenia.

-    Do torby włóż zapasowy smoczek, jeśli dziecko go używa i butelkę z mlekiem, jeśli dziecko nie jest karmione piersią.

-    Nie zapomnij o dokumentach – książeczce zdrowia dziecka.

-    Jeśli masz do lekarza pytania, to spisz je wcześniej na kartce i kartkę zabierz ze sobą do lekarza.

-    Jeśli jest zimno, przyda się kocyk – czasami trzeba dziecko przenieść z jednego gabinetu do drugiego, kocyk pozwoli uniknąć ubierania i rozbierania. Jeśli jest ciepło wystarczy flanelowa pielucha.

-    Przemyśl ile czasu zajmie Ci dojechanie lub dojście do przychodni i ustal termin wizyty. Zacznij przygotowywać się do wyjścia odpowiednio wcześniej, biorąc poprawkę na to, że już ubrane dziecko może wymagać całkowitego przebrania. Zawsze lepiej chwilę odsapnąć przed wejściem do gabinetu niż się spóźnić.

Co zbada lekarz?

Lekarz, a raczej pielęgniarka, najpierw dokona pomiarów. Zostanie zmierzony obwód głowy, klatki piersiowej, wzrost – przybliżony, bo nikt nie będzie dziecku na siłę prostować nóg. Po rozebraniu maluszka do naga, trzeba będzie go zważyć. Prawidłowa waga to najważniejszy wskaźnik rozwoju niemowlęcia. Po wejściu do gabinetu lekarskiego, lekarz wypyta o przebieg ciąży, przebyte w jej czasie choroby mamy, a także o poród. Sprawdzi informacje w książeczce zdrowia. Zapyta o sposób karmienia dziecka, jeżeli karmisz dziecko sztuczną mieszanką, to powinien też doradzić jaką mieszankę wybrać, ile jej podawać i kiedy zmienić. Jeśli karmisz piersią naturalnie, to może poprosić o przystawienie dziecka do piersi, aby przekonać się, że robisz to prawidłowo.

Następnie pediatra bada dziecko – trzeba go rozebrać do pieluszki. W czasie badania lekarz rozepnie też pieluchę i obejrzy genitalia. Lekarz obserwuje dziecko: to jak się układa, porusza rękami i nogami, sprawdza czy podąża wzrokiem za przedmiotem, reaguje na dźwięk. Zwróci uwagę na skórę dziecka i doradzi jak ją pielęgnować. Zbada dotykiem głowę dziecka i oceni wielkość ciemiączka. Obejrzy także oczy, uszy i nos. Poinformuje o tym, jak dbać o rankę, która się tworzy w miejscu zaszczepienia przeciwko gruźlicy. Sprawdzi też stan pępka – nie zdziw się, że będzie go obwąchiwać, bo to najlepszy sposób sprawdzenia, czy jest tam jakiś stan zapalny. Obejrzy jądra u chłopca i upewni się, że oba zstąpiły do moszny, a u dziewczynki sprawdzi, czy wargi sromowe dają się rozkleić, zapyta też, czy nie ma problemów przy sikaniu.

Będzie też badał brzuszek, osłucha dziecko z przodu i z tyłu. W trakcie badania warto pozwolić lekarzowi spokojnie pracować i nie przeszkadzać mu, a pytania zadać potem. Jeśli boisz się, że zapomnisz, szybko dopisz to pytanie kartce. Po badaniu czas na pytania (teraz wyjmij kartkę i pytaj o wszystko co Cię martwi), szczepienie i porady lekarza. Po badaniach powinien powiedzieć o tym, jak ocenia stan zdrowia dziecka, a jeśli dostrzegł jakieś nieprawidłowości, to szczegółowo objaśnić na czym one polegają, skierować na badania lub do specjalisty. Może też zalecić podawanie witamin, częstsze spacery, inne układanie w czasie snu. Pamiętaj o zabraniu recept i skierowań, jeśli takie są potrzebne.

Na następnej wizycie na pewno będziesz już dużo spokojniejsza.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

4 sytuacje, które zagrażają bezpieczeństwu niemowląt w domu

4 sytuacje, które zagrażają bezpieczeństwu niemowląt w domu

Opiekujesz się dzieckiem, więc masz oczy dookoła głowy, jesteś czujna i rozważna. Asekurujesz malucha i...   Więcej

Objawy odwodnienia u dziecka

Objawy odwodnienia u dziecka

Choć biegunka nie jest chorobą, to niesie ze sobą, szczególnie dla dzieci, poważne zagrożenia, stąd tak...   Więcej

Jak zapobiegać biegunkom

Jak zapobiegać biegunkom

Biegunka jest oznaką podrażnienia bądź stanu zapalnego jelit. Jest to przypadłość uciążliwa – towarzyszy...   Więcej

20 niepokojących objawów u niemowlęcia

20 niepokojących objawów u niemowlęcia

Nie zawsze warto wpadać w panikę, nawet jeśli bardzo tego chcemy. Lepiej uważnie poobserwować niemowlę i...   Więcej

Poćwiczmy mamo. Ćwiczenia od drugiego miesiąca życia

Poćwiczmy mamo. Ćwiczenia od drugiego miesiąca życia

Jeżeli macie ochotę wspomóc rozwój Waszego dziecka polecamy ćwiczenia zaproponowane przez lekarza...   Więcej

Kiedy maluch gorączkuje...

Kiedy maluch gorączkuje...

Dziecko, które gorączkuje jest marudne, czasem posypiające lub niespokojne, ma rozpalone policzki,...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta