Pierwsze urodziny

Pierwsze urodziny

Pierwszy rok życia dziecka to magiczny czas, kiedy każdy dzień przynosi coś nowego, także pierwsze urodziny to wielkie przeżycie dla rodziców małego jubilata. Dlatego tak bardzo zależy im na tym, aby ten dzień był niepowtarzalny i pełen niespodzianek.

Tort z jedną świeczką i nie tylko

Tort – zamówiony lub upieczony przez mamę (wtedy ma ona pewność, że wśród składników nie ma takich, które szkodzą dziecku lub których dziecko jeszcze nie próbowało – kakao, orzechy, barwniki cukiernicze) to najważniejszy element. Dla maluszków (ale nie tylko) można zorganizować pomysłowe, kolorowe i zdrowe przekąski na urodziny dziecka.

Wprawdzie mało który roczniak umie ją zdmuchnąć, ale z pomocą rodziców łatwo sobie poradzi (bardzo trzeba uważać, żeby dziecko nie złapało świeczki ręką – najczęściej płomyk świeczki jest czymś nowym, niewidzianym do tej pory i dziecko próbuje go zbadać dotykiem).

W niektórych domach prowadzi się wróżby: wokół solenizanta rozkłada się szereg przedmiotów (pióro, biblię, pieniądze, narzędzie czy inne – na przykład związane z zawodem tradycyjnie wybieranym w rodzinie) i czeka, po co dziecko sięgnie najpierw – ten wybór ma przepowiadać jego przyszłość. Oczywiście, wróżbę trzeba traktować w kategoriach zabawy.

reklama

Dekoracje

Dekoracje nie muszą być tematyczne (dziecko jeszcze tego nie kojarzy) – wystarczy trochę balonów, które bardzo ucieszą malucha, ewentualnie wstążki (raczej nie papierowe serpentyny, które będzie próbowało zjeść) lub barwne wirujące dekoracje (wiszące poza zasięgiem rączek), które można kupić lub wykonać samemu (wystarczy z kolorowego papieru wyciąć kółko, a następnie ciąć je tak, aby powstała spirala; po umocowaniu jednego końca (najlepiej zrobić to na nitce) i lekkim obciążeniu drugiego (na przykład wyciętymi z mieniącego się papieru gwiazdkami) spirala będzie się kręciła).

Prezenty

Prezenty – przynoszą je goście, kupują dziadkowie i znajomi. Niestety prezenty nie zawsze są trafione, bo czasem się powtarzają, a czasem tylko zagracają mieszkanie. Żeby tego uniknąć można wybrać dwie możliwości: umówić się z obdarowującymi jaką kwotę chcą na prezent przeznaczyć i zakupu dokonać samemu, aby gość mógł go wręczyć dziecku.

Jeśli takie rozwiązanie spotka się z niechęcią rodziny (niektórzy wolą sami kupić coś, a dawanie pieniędzy uważają za nieeleganckie), to można zrobić „listę życzeń” i na niej umieścić to, co byłoby mile widziane. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że na liście mogą znaleźć się rzeczy symboliczne i niedrogie (na przykład książeczki), jak i większe wydatki, ale także informacje na temat wielkości ubranek, rozmiaru pieluch czy marki używanych kosmetyków, co pomoże uniknąć nieporozumień w tym zakresie i obdarowania dziecka ślicznym ubrankiem, ale ciut za małym...

reklama

Przyjęcie – czy aby na pewno dla jubilata?

Dla maluszka czas praktycznie nie istnieje. Dzień urodzin to taki sam dzień jak każdy inny, a to że w kalendarzu jest data jego urodzin, nie gra dla dziecka żadnej roli. Przyjęcie z tej okazji nie powinno zaburzać rutyny dnia, która daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, dlatego należy dobrze przemyśleć, czy w ogóle organizować duże przyjęcie, a jeśli oczekujemy wizyty gości (dziadków, chrzestnych, rodzeństwa rodziców), to wybrać taką porę dnia, w której dziecko jest wyspane i chętne do zabawy. W doborze atrakcji trzeba kierować się charakterem dziecka.

Są maluchy, które bez zmęczenia i sprzeciwu zniosą pobyt na basenie, placu zabaw i na koniec huczne przyjęcie, jednak dla większości maluchów nadmiar bodźców może być zbyt dużym obciążeniem, które zakończy się kłopotami z zaśnięciem i długotrwałym płaczem z przemęczenia.

Jeśli rodzice wiedzą, że ich dziecko jest lękliwe i szybko się męczy od nadmiaru wrażeń, mogą imprezę rozłożyć na kilka dni: zdmuchiwanie świeczki zorganizować w gronie najbliższych, a wizyty kolejnych gości rozłożyć tak, aby naraz nie było więcej niż 2-3 obce osoby (babcia widziana raz na miesiąc to dla dziecka osoba obca).

Na pamiątkę tego dnia...

Warto uwiecznić ten dzień dla dziecka, gdyż samo go nie zapamięta, za to z radością będzie później oglądać wszystkie pamiątki. Gdy stanie się dorosłym człowiekiem, miło będzie mu otrzymać taki dowód rodzicielskiej miłości (szczególnie wówczas, gdy samo zostanie rodzicem).

Dlatego dzień urodzin warto poświęcić na uporządkowanie zdjęć i innych drobiazgów z pierwszego roku życia dziecka czy zmontowanie filmiku (albo zrobienie prezentacji). Oglądanie takich rzeczy każdego roku w dzień urodzin dziecka może stać się wspaniałą tradycją waszej rodziny.

Tego dnia można też gromadzić określone pamiątki: odcisk rączki, zapis wzrostu na kartonowej miarce, obcięty kosmyk włosów, zdjęcia z sesji fotograficznej – profesjonalnej lub całkiem prywatnej, świeczkę z pierwszego tortu, która będzie mogła zostać zapalona na torcie z okazji 18. urodzin.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: