Stymulowanie dziecka poprzez twórczą zabawę

Stymulowanie dziecka poprzez twórczą zabawę

Jednym z warunków prawidłowego rozwoju dziecka jest pobudzanie jego twórczej zabawy, przez zapewnienie otoczenia sprzyjającego dziecięcej aktywności.

Rodzic powinien swą pociechę stymulować, ale tylko w miarę możliwości i gotowości rozwojowej dziecka. Nie wolno go zbyt wcześnie zmuszać do zadań szkolnych, a wszelkie próby przyspieszenia rozwoju małego człowieka są ryzykowne. Nie warto pozbawiać dziecko cennych lat wczesnego dzieciństwa! Czasem warto wręcz powstrzymać się od pewnych działań edukacyjnych, zamiast forsować je na siłę. Pamiętaj - dzieci korzystają z sytuacji, które uczą, o ile sytuacje te sprawiają im przyjemność. Zabawa i nauka nie są dla nich czymś przeciwstawnym.

A jak postępować, jeśli jesteś rodzicem małego geniusza?

Na pewnym etapie rozwoju dziecka większość rodziców podejrzewa u swej córki czy syna szczególne uzdolnienia. Nierzadko maluch w jakiejś fazie rozwoju wyprzedza w tym czy innym obszarze inne dzieci. Jednak z tego faktu nie wynika jeszcze, że jest szczególnie uzdolniony. Dziecko szczególnie uzdolnione czuje się swobodnie wobec sytuacji i informacji niezwykłych lub dwuznacznych, które pozornie nie pasują do siebie. Uwielbia wszelkie ćwiczenia umysłowe i zagadki, a niektóre wydają mu się niezwykle proste. Znalezienie odpowiedniej stymulacji dla dziecka nie jest łatwa, bowiem taki maluch szybko się nudzi i frustruje, gdy zadania są zbyt łatwe.
Istnieją jednak pewne wskazówki, które możesz wykorzystać zarówno w przypadku dziecka zdolnego, jak i każdego innego malucha.

reklama

Jak odpowiednio stymulować dziecko?

  • Próbuj udostępniać dziecku formy aktywności zachęcające je do większego angażowania się. Ważne, by twoje dziecko dostawało proste zabawki, które bardziej niż te skomplikowane uruchamiają wyobraźnię.
  • Zachęcaj dziecko do zabaw na powietrzu, gdzie ma kontakt z przyrodą, obserwuje owady i inne zwierzęta, może bawić się piaskiem, ziemią, wodą, a nawet… powietrzem.
  • Pokazuj mu przykłady prawdziwej pracy, które może naśladować; pozwól mu pomagać w pracach domowych – sprzątaniu, zmywaniu, gotowaniu itp. Zobaczysz, że czynności te wtopią się w jego zabawę i dzięki nim więcej nauczy się o życiu.
  • Zachęcaj do zajęć artystycznych pozwalających na pełną ekspresję emocjonalną; malowanie palcami, gąbką, pędzlem. Ucz go zabawy barwami, fakturami.
  • Naucz je utrwalania myśli, odkryć i pytań na papierze. Może też nagrywać swoje spostrzeżenia i głos, by potem móc ich posłuchać.
  • Opowiadaj bajki, mniej i bardziej skomplikowane historie, czytaj książki, stymulując jego wyobraźnię.
  • Niech twoje dziecko jak najmniej czasu spędza przed telewizorem, komputerem. Jeśli nawet ogląda film, bądź przy nim.
  • Zapewnij dziecku czas na swobodną zabawę i nie przerywaj mu ciągle. O ty, jakie zabawki są najlepsze dla twojego dziecka, przeczytasz TUTAJ. Bądź obserwatorem, nie wtrącaj się zbyt często. Warto zaznaczyć, że dając dziecku zabawki, projektując przestrzeń do zabaw, staramy się zapewnić mu bezpieczne otoczenie. Ale dzieci są z natury ciekawskie, a ani mieszkania, ani ogrodu nie da się tak urządzić, by uchronić te miejsca przed zniszczeniem oraz ustrzec malucha, a potem kilkulatka przed wszelkimi wypadkami. Możemy jedynie zrobić wszystko, by zmniejszyć ryzyko.

Anna Czajkowska
pedagog, logopeda

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: