Wczesne wykrywanie autyzmu - o co pytają rodzice

Wczesne wykrywanie autyzmu - o co pytają rodzice

Temat autyzmu jest nagłaśniany na całym swiecie. Większa świadomość czym jest autyzm sprawia, że osobom z tym zaburzeniem oraz ich bliskim żyje się lepiej. Autyzm diagnozowany jest już u 1 na 68 dzieci według danych statystycznych zbieranych przez Ministerstwo Zdrowia w USA, w Europie statystyki wskazują 1 na 150 dzieci.

Ważnym tematem dotyczącym autyzmu jest jego wczesne wykrywanie. Wczesne wykrycie umożliwia wczesną pomoc - jest to korzystne dla dziecka, które szybciej zaczyna uczyć się i rozwijać, dzięki wspomaganiu rozwoju i terapii. Wiek diagnozy obniża się, obecnie coraz częściej diagnozowane są dzieci około 2 roku życia a rodzice dostrzegają niepokojące zachowania pomiędzy 1-2 rokiem życia dziecka.

Jak można zbadać czy to autyzm?

Autyzm diagnozowany jest na podstawie zachowania, nie istnieje test/badanie medyczne, które potwierdza autyzm. Diagnozę stawia zespół specjalistów - psycholog, pedagog, psychiatra. Testy, które znajdujemy w Internecie są oparte na tak zwanych testach przesiewowych, które mogą sprawdzić czy istnieje potrzeba skonsultowania się ze specjalistą.

Na portalach internetowych ogólnodostępne są informacje na temat kamieni milowych - umiejętności, które dziecko powinno zdobyć w określonym wieku oraz informacje na temat zachowań, które mogą być symptomami autyzmu. Szczególnie brak umiejętności nazywanych kamieniami milowymi powinien być powodem konsultacji z lekarzem lub specjalistą. Autyzm jest złożonym zaburzeniem, nie da się zdiagnozować go przez Internet ani podczas jednego spotkania z lekarzem. Treści przeczytane w Internecie mogą wskazać Ci na co zwrócić uwagę i co obserwować.

reklama

Dziecko nagle przestało nawiązywać kontakt wzrokowy - czy to autyzm?

Zdarza się, że dzieci ze spektrum autyzmu rozwijają się prawidłowo do pewnego wieku a później wycofują się z umiejętności społecznych. Zachowanie to może mieć też wiele innych potencjalnych przyczyn. W takiej sytuacji zalecany jest kontakt ze specjalistami.

Dziecko ignoruje mnie, kiedy je wołam - co to oznacza?

Brak reagowania na głos rodziców u małego dziecka może być objawem autyzmu, ale również innych problemów np. problemów ze słuchem. W takiej sytuacji badania słuchu są często pierwszym zalecanym działaniem.

reklama

Niepokoję się rozwojem dziecka - czy skonsultować się z lekarzem?

Wczesne podjęcie kontaktu ze specjalistami i rozpoznanie problemu umożliwia dostęp do wspomagania rozwoju, co przynosi wiele korzyści. Warto zaufać własnej intuicji i skonsultować się ze specjalistami, jeśli rozwój dziecka niepokoi.

Pediatra mówi, że nie ma się czym martwić - czy może się mylić?

W praktyce zdarza się, że pediatrzy nie mają wystarczająco czasu na badanie kontrolne dziecka i nie poświęcają uwagi rozwojowi społecznemu. Często rodzice starszych dzieci mówią o tym, że pediatra zalecał im spokój, czekanie i nie miał racji. Sytuacja ta się zmienia i lekarze są coraz bardziej świadomi autyzmu. W razie wątpliwości najlepiej umówić się na wizytę u dobrego psychiatry, w pobliskiej poradni psychologiczno-pedagogicznej, podjąć konsultacje w fundacji/stowarzyszeniu, które na co dzień zajmuje się wspieraniem dzieci ze spektrum autyzmu.

Więcej na temat wczesnego wykrywania autyzmu i wczesnych objawów autyzmu znajdziesz na portalu dla bliskich osób z autyzmem www.polskiautyzm.pl.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: