Urazy ząbków. Co zrobić?

Urazy ząbków. Co zrobić?

Co powinnam zrobić jeśli moje dziecko upadnie i uderzy się w zęby?

Jeśli twoje dziecko wspina się do stania przytrzymując się mebli lub uczy się stawiać pierwsze kroki, prędzej czy później upadnie. Niektóre z tych upadków mogą okazać się niefortunne – dziecko upadnie na buzię i uderzy się w zęby.

W takim przypadku, w pierwszej kolejności sprawdź czy dziecko nie doznało żadnych innych obrażeń twarzy lub głowy, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarza lub wezwania pogotowia ratunkowego.

Jeśli uznasz, że wezwanie lekarza nie jest konieczne, a dziąsła dziecka krwawią, uciskaj zranione miejsce czystą gazą przez kilka minut aż do momentu gdy krwawienie ustanie.

Zimny okład (niezastąpione są tu lody na patyku ze zmrożonego soku) może pomóc ograniczyć opuchliznę i odwrócić uwagę dziecka od bólu.  Przez następny tydzień obserwuj czy dziąsła i zęby malucha wyglądają normalnie, a jeśli coś w ich wyglądzie cię zaniepokoi (nadmierna opuchlizna, podrażnienie, oznaki infekcji) zadzwoń natychmiast do pediatry. Skontaktuj się z lekarzem także w przypadku gdy dziecko zacznie gorączkować.

Czy powinnam udać się z dzieckiem do dentysty, jeśli upadając uderzyło się w zęby?

Jeśli zęby i dziąsła dziecka wyglądają normalnie i nie skarży się ono na ból, prawdopodobnie wizyta u dentysty nie jest konieczna. Natomiast jeżeli ząb jest ukruszony lub pęknięty i wydaje ci się, że dziecko odczuwa ból, natychmiast udajcie się do dentysty, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że część nerwu zębowego została odsłonięta.

Wizyta u dentysty będzie też konieczna jeśli doszło do znacznego obluzowania zęba. Stomatolog może podjąć decyzję o usunięciu zęba, by zapobiec zakrztuszeniu się przez dziecko gdyby ząb wypadł samoistnie. Jeśli ząb wydaje ci się przekrzywiony, również zasięgnij porady dentysty, który oceni czy należy go naprostować.

W przypadku gdy ząb jest ukruszony, ale dziecko nie zdradza objawów bólu, zapisz dziecko na wizytę kontrolną i dentysty, by wykluczyć inne uszkodzenia niewidoczne gołym okiem. Stomatolog może zabezpieczyć uszkodzony ząb i pomóc ci zdecydować, czy należy go zrekonstruować.

reklama

Jak postępować gdy dziecko wybije sobie ząb mleczny?

Zęby mleczne odgrywają w życiu i rozwoju dziecka ważna rolę – ułatwiają jedzenie i naukę prawidłowego mówienia oraz kształtują dziąsła robiąc miejsce stałym zębom, które pojawią się w przyszłości. 

Mimo to, utrata mleczaka nie stanowi zazwyczaj problemu, gdyż po pewnym czasie zastępuje go ząb stały. Warto udać się na konsultację do stomatologa, by sprawdził czy nie nastąpiło głębsze uszkodzenie i czy utrata zęba nie wpłynie negatywnie na wzrost zęba stałego w przyszłości.

Jak zapobiegać uszkodzeniom zębów w wypadkach?

Nie da niecałkowicie wykluczyć wypadków, ale można znacznie ograniczyć ich ilość stosując w domu odpowiednie zabezpieczenia, które zminimalizują także ryzyko naprawdę poważnych urazów. Warto zabezpieczyć dywany i chodniki przytwierdzając je do podłogi i zabezpieczyć schody specjalnymi bramkami. W samochodzie zawsze używaj dobrego fotelika z atestem i sprawdzaj czy dobrze zapięłaś pasy.  Naucz też dziecko, że nie wolno chodzić i biegać z lizakiem lub szczoteczką do zębów w buzi.  

 

Ocena: 1.88 z 5. Ocen: 4

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak dbać o zęby,  żeby były zdrowe ?

Jak dbać o zęby, żeby były zdrowe ?

Białe, mocne zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Aby maluch miał zdrowe, ładne ząbki,...   Więcej

Próchnica butelkowa. Jak jej zapobiegać?

Próchnica butelkowa. Jak jej zapobiegać?

Jeśli Twój maluszek pije dużo słodkich napojów (również soków owocowych), to wiedz, że zawarte w nich...   Więcej

Zęby wcześniaków

Zęby wcześniaków

Rodzice wcześniaków często boją się, że ich przedwcześnie urodzone dziecko  będzie miało w przyszłości...   Więcej

Co zrobić, gdy dziecko nie chce myć ząbków?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce myć ząbków?

Wiesz już, że białe, mocne zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. A aby maluch miał zdrowe,...   Więcej

Domowe sposoby na ząbkowanie

Domowe sposoby na ząbkowanie

Istnieje kilka sposobów pomagających przynieść ulgę maluchom cierpiącym z powodu bólu, podrażnionych...   Więcej

reklama