Czy mogę karmić dziecko, kiedy jestem chora?

Czy mogę karmić dziecko, kiedy jestem chora?

Naprawdę niebywale rzadko się zdarza, żeby mama musiała zrezygnować z karmienia piersią podczas choroby.

Podczas chorób, takich jak: przeziębienie, ból gardła, grypa, gorączka, wirus żołądkowy należy nadal karmić piersią. Jeśli będą potrzebne leki warto przypomnieć lekarzowi, że potrzebujesz takich, które są bezpieczne dla matek karmiących.

Również  podczas zatrucia pokarmowego, czy zapalenia dróg moczowych spokojnie możesz kontynuować karmienie. Chyba, że rozwinie się posocznica i bakterie przedostaną się do krwiobiegu. Wtedy trafisz zapewne do szpitala, ale po dobraniu antybiotykoterapii nadal będziesz mogła karmić.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, gdy jesteś chora to nadal karmić je piersią. Jeśli twój organizm został zaatakowany przez wirusa, twoje dziecko było na niego narażone za nim wystąpiły u ciebie objawy. Jedną ze wspaniałych zalet karmienia piersią jest fakt, że w momencie infekcji w twoim mleku pojawiają się przeciwciała,które są specyficzne dla danej choroby i  dają mu tym samym ochronę lub ułatwiają walkę z chorobą.

Jak zapobiec zarażeniu dziecka?

Możesz podjąć środki zapobiegawcze rozprzestrzenianiu się choroby:

  • myj często ręce,
  • unikaj  kasłania i kichania na dziecko,
  • nie całuj maluszka podczas choroby w buzię
  • możesz kupić specjalną maseczkę na twarz
  • pij koniecznie dużo płynów, bo niektóre leki mogą spowodować zmniejszenie laktacji, a jeśli masz temperaturę tym bardziej powinnaś dużo pić,

reklama

Kiedy nie powinno się karmić piersią?

Występuje jeden rodzaj infekcji, który może przejść z mamy na dziecko. Jest to zakażenie drożdżakami lub grzybami. Jeśli infekcja jest na sutkach matki, mogą pojawić się różowe, błyszczące, wilgotne lub łuszcząca się placki, jednocześnie  może wystąpić uczucie pieczenia w sutkach i piersiach podczas karmienia.

U dziecka w tym czasie mogą wystąpić pleśniawki. Jeśli podejrzewasz, że masz tego rodzaju zakażenie koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Dostaniecie kurację dla was obydwojga.

Może się okazać, że lekarz poprosi żebyś przez chwilę przegotowywała ściągnięte mleko. Ale już podczas leczenia będziesz mogła kontynuować przystawianie do piersi.

Istnieją jednakże schorzenia oraz metody terapeutyczne (np. radioterapia lub leki psychotropowe) wymagające odstawienia dziecka od piersi. Warto w tej sprawie porozumieć się z lekarzem - zwłaszcza w przypadku ciężkich schorzeń i/lub silnych leków.

mgr Ewa Ressel

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: