Jak dbać o noworodka latem

Jak dbać o noworodka latem

Wysoka temperatura i prażące słońce mogą być bardzo niebezpieczne dla małego dziecka, dlatego noworodki i niemowlęta wymagają latem szczególnej troski. Jak pomóc dziecku przetrwać wysokie temperatury? Jak dbać o nie latem, by uniknąć niebezpiecznych skutków upałów? Mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Jak dbać o noworodka latem?

reklama

Wybierz odpowiednią porę

Dzieci urodzone późną wiosną i latem pierwszy spacer mogą odbyć już  tydzień po narodzinach, ale należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Przede wszystkim nigdy nie spaceruj z maluszkiem w godzinach największego nasłonecznienia, czyli pomiędzy godziną 11 a 15 -tą. Najlepszą  porą na przechadzki są poranki oraz późne popołudnia, a nawet ciepłe wieczory.

Chroń przed słońcem

Skóra noworodka jest delikatna, warstwa lipidowa jest bardzo cienka a naskórek jest bardzo podatny na podrażnienia i absolutnie nie zapewnia maleństwu ochrony przed słońcem. Koniecznie zadbaj o to, żeby maleństwo zabezpieczyć przed poparzeniem słonecznym.

Podczas spaceru nie wystawiaj dziecka na słońce.  Odsłonięte części ciała smaruj kremem z filtrem. Wybieraj preparaty, które mają  oznaczenie wieku 0+ oraz zawierają filtry mineralne, o wskaźniku SPF 50. Ten rodzaj filtru utrzymuje się na skórze i i odbija promienie słoneczne. Trudniej się go rozsmarowuje, dlatego nakładaj cienką warstwę, delikatnie go wklepując i koniecznie omijając okolice oczu.
 
Spacerując zamiast budki w wózku lepiej użyj parasolki przeciwsłonecznej, która zapewni cień i – co najważniejsze - przewiew. W parku wybieraj zacienione miejsca, a na plaży rozstaw parasol lub tzw. skrzydło, które ochroni maleństwo przed słońcem i podmuchami wiatru. W namiociku może być zbyt gorąco

reklama

Uważaj na przegrzanie

Nie przegrzewaj dziecka. Zrezygnuj z zasady, że dziecko nosi jedną warstwę więcej niż rodzic. Zakładaj mu przewiewne, bawełniane ubranka, pozbawione guzików, suwaków czy koronek. Przykrywaj maluszka  pieluszką (tetrową lub bambusową).

Noworodek  nie może powiedzieć, czy jest mu zbyt gorąco lub zimno, ale istnieją sposoby, żeby to sprawdzić. Umieść swoją dłoń na jego karczku. Powinien być ciepły. Jeśli jest spocony i gorący to oznacza, że dziecko jest przegrzane, zimny to znak, że koniecznie trzeba malucha ubrać. Sprawdzanie temperatury rączek i stópek nie jest miarodajne, ponieważ zwykle są nieco chłodniejsze niż reszta ciała. 

Nawadniaj

Maluch musi przyjmować duże ilości płynów. Jeśli karmisz piersią, wówczas twoje mleko gasi pragnienie, jak i odżywia twoje maleństwo.Pewnie warto maluszka częściej przystawiać do piersi. Jeśli dziecko jest karmione sztuczną mieszanka, najprawdopodobniej będzie potrzebowała dopajania wodą.

reklama

Dbaj o temperaturę w mieszkaniu

Zasłaniaj okna – zamontuj, jeśli nie masz, rolety lub żaluzje. Wietrz mieszkanie (najlepiej rano), ale unikaj przeciągów. Uważaj na klimatyzatory i wentylatory. Dziecko może się przez nie łatwo przeziębić, jeśli ustawisz temperaturę na zbyt niską lub powiew wentylatora będzie omiatał dziecko. Optymalna temperatura Optymalna  w pokoju maluszka  to 20-22°C w ciągu dnia i około 20-21°C nocą. Dbaj również o odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni.

W upalne letnie dni i gorące noce, może się okazać, że noworodek ma problemy ze snem. Nie bój się otworzyć okna, tylko uważaj na przeciągi. Sprawdź również, czy maleństwo nie jest zbyt ciepło ubrane lub opatulone zbyt grubym okryciem. W upalne dni fantastycznie sprawdzają się kocyki z muślinu lub bawełny organicznej.

Podróżuj o odpowiedniej porze

Jeśli podróżujesz, przemieszczajcie się nocą, wieczorem lub rankiem. Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie samego. Osłaniaj szyby w samochodzie, by się nie poparzyło. Do fotelika zakup wkładkę antypotową, dzięki temu zapobiegniesz przegrzaniu dziecka i ewentualnemu przeziębieniu.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: