Sen niemowlaka. Co jest ważne? O co zadbać?

Sen niemowlaka. Co jest ważne? O co zadbać?

Sen niemowlaka jest bardzo ważny. Przekłada się bowiem na... wszystko i wszystkich domowników. Samopoczucie tak dziecka, jak i jego rodziców w dużej mierze zależą od tego, czy się maluch wyspał, czy też nie. Wyspany niemowlak jest pogodny i pełen energii, natomiast marudne i niewyspane dziecko… Oj, potrafi dać w kość, o czym przekonaliście się zapewne nie raz. Dlatego o regenerujący sen maluszka trzeba dbać. Jak to zrobić? Sprawa jest nieskomplikowana - oto nasze 3 porady:

Zadbaj o sprzyjającą atmosferę w sypialni

W sypialni maluszka powinny panować sprzyjające warunki, dlatego przed snem wywietrz pomieszczenie, a także dopilnuj, by powietrze miało optymalną temperaturę i wilgotność. Nikt nie lubi, kiedy jest mu zbyt zimno lub zbyt ciepło, a suche powietrze utrudnia swobodne oddychanie. Optymalna temperatura pokoju, w którym śpi dziecko to 20 stopni Celsjusza.

Nie mniej ważne jest, by łóżeczko, w którym śpi dziecko, znajdowało się w miejscu zacisznym, tj. z daleka od tzw. ciągu komunikacyjnego czy centrum domowych akcji, źródeł dźwięków (np. telewizor), a także przeciągów.

Koniecznie zadbaj też o to, by w pomieszczeniu, gdzie kładziesz dziecko do snu było przyjazne oświetlenie – lepiej sprawdzi się lampka i inne źródła subtelnego światła niż lampa sufitowa o dużej mocy.

reklama

Pielęgnuj wieczorne rytuały

Dla atmosfery snu istotne są również wieczorne rytuały. To dobrze znane, bo codziennie powtarzane czynności, stanowiące rodzinne tradycje. Taka oswojona sekwencja, rozpoczynająca się zmianą rytmu zabawy (a kończąca utuleniem dziecka do snu), to nie tylko sygnał porządkujący dzień i uprzedzający bieg zdarzeń. To gwarant poczucia bezpieczeństwa dziecka.

Czy wiesz, że im dziecko jest starsze, tym ważniejsze stają się dla niego przedsenne rytuały?

Rytuał przygotowania dziecka do snu warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, żeby maluch mógł się wyciszyć. I tak pod koniec dnia należy zrezygnować z szalonych, energicznych i stymulujących aktywności, a także z nadmiaru bodźców (np. oglądania bajek) na konto zabaw wyciszających. Po dniu pełnym emocji i wrażeń warto czytać książeczki, układać puzzle czy kolorować obrazki, co pozwoli maluchowi wytonować się i wyciszyć.

Czy wiesz, że przebodźcowane, wyczerpane aktywnością dzienną dzieci śpią w nocy gorzej niż te, które są wyciszone i wypoczęte? To dlatego nie należy iść za radami mam i babć – nie warto dawać dziecku „wyszaleć się”. Nie inicjujmy zabaw do upadłego w nadziei, że wymęczony maluch prześpi całą noc.

Później przychodzi czas na kąpiel. I tu uwaga: trzeba pamiętać, że choć dla nas to zwyczajna czynność pielęgnacyjna, dla maluszków ma ona szczególny, bo emocjonalny charakter. To doskonała okazja do tego, by się zrelaksować, pobawić w wodzie, ale i pobyć razem - pielęgnować więzi.

Pielęgnowanie wieczornych rytuałów związanych z pójściem spać wprowadza dziecko w stały rytm i przygotowuje do snu.

Ważne są także kosmetyki, których używasz do kąpieli i do pielęgnowania skóry dziecka tuż po niej. Te muszą nie tylko dobrze i w bezpieczny sposób ją oczyszczać, pomagając zachować naturalne nawilżenie, ale nie mogą szczypać w oczy. No i zapach. Czy wiesz, że on także może kojarzyć się z konkretnymi czynnościami i rytuałami, na przykład tymi przed snem? Dlatego dobrym pomysłem jest sięganie po kosmetyki do mycia i pielęgnowania skóry maluszków, które należą do jednej linii zapachowej.

Podczas wykonywania czynności, które składają się na wieczorne rytuały ważna jest dobra atmosfera - pozbawiona napięcia, pośpiechu i nerwowości.

Po kąpieli warto poświęcić chwilę na masaż – jeśli jest chłodno, wystarczy masaż twarzy czy stópek. To także moment na użycie kosmetyków do pielęgnacji wrażliwej i wymagającej skóry bobasa – sięgnij po krem do buzi, do pupy, balsam do ciała, czyli zastosuj kosmetyki według potrzeb dziecka.

A później… Najedzony, wykąpany i wyciszony maluszek jest gotowy na to, by paść w objęcia Morfeusza. Ale nie powinien jeszcze opuszczać ramion mamy. Chwile przed snem, czas szczególnej bliskości, są bezcenne, dlatego warto je chwilkę przeciągnąć: tuląc maluszka, kołysząc, śpiewając kołysanki czy słuchając bajek. Po prostu wykorzystaj go na to, być razem, blisko.

Zaczaruj sen – akcesoria i gadżety

W kwestii kreowania sennej, przytulnej atmosfery z pomocą przychodzą również akcesoria i gadżety, które zdecydowanie dobrze nastrajają do spania. Tulą, otulają i dbają, by było ciepło, miło, błogo i przytulnie. Wraz z nimi łatwo jest zadbać o komfort, nastrój i bezpieczeństwo dziecka.

O czym pamiętać? Co wziąć pod uwagę? Pościel, w której śpi dziecko – ta powinna być przyjemna w dotyku. Zamiast tradycyjnej kołderki czy kocyka możesz ubrać maluszka w śpiworek do spania. Z pewnością przydadzą się dobrej jakości body czy miękki pajacyk - miłe i pachnące świeżością.

Materac – ten powinien być twardy, powleczony prześcieradłem z gumką. W przypadku dzieci najmłodszych w łóżeczku nie powinny leżeć: kocyki, wałki, maskotki czy pieluszki – ze względów bezpieczeństwa. Nie należy też podkładać maluchowi poduszek pod głowę.

Z pewnością przydadzą się też lampki, które dają dyskretne, ciepłe światło i pozytywki, które wygrywają senne melodie. Ważne, żeby ani światło, ani dźwięki, nie były napastliwe – powinny tworzyć atmosferę, a nie ją psuć. Pamiętaj, by gadżety te umieścić nieco dalej od dziecka, a lampkę nocną poniżej poziomu łóżeczka, by bodźce nie utrudniały zasypiania.

Szalenie istotne jest, by w sypialni panował półmrok i cisza. To dlatego nie powinny się w niej znajdować urządzenia elektroniczne, takie jak telewizor czy komputer. Jedynymi dźwiękami, oprócz spokojnego oddechu, powinny być kołysanki, nastrojowe melodie lub – jeśli dziecko lubi - biały szum (dźwięk suszarki, odkurzacza, Szumisia).

Dobranoc!

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: