Jak niemowlęta uczą się mówić? Pierwsze 6 miesięcy życia.

Jak niemowlęta uczą się mówić? Pierwsze 6 miesięcy życia.

Pierwsze 6 miesięcy to okres niesamowicie dynamicznego rozwoju, w tym rozwoju mowy dziecka. Przeczytaj, jak przebiega i w jaki sposób możesz wesprzeć ten proces.

Uważa się, że dzieci od urodzenia do około 5 miesiąca, nie są jeszcze w stanie komunikować się z konkretną intencją. To oznacza, że niemowlę reaguje na otaczający świat, ale nie potrafi wyrazić o co konkretnie mu chodzi i co ma się zadziać. Mówiąc jeszcze prościej w tym wieku maluch płacze, bo ma mokro i mu się to nie podoba, ale nie dlatego, że woła cię, żebyś zmieniła mu pieluszkę.  

Jednak właśnie twoje reakcje na jego płacz, gruchanie, bulgotanie i pomruki sprawiają, że z biegiem czasu coraz lepiej rozumie przyczyny i skutki. Dodatkowo obserwuje odpowiedź otoczenia na komunikaty, które wysyła. Dlatego tak ważne, żebyś zwracała uwagę i reagowała na dźwięki wydawane przez dziecko, bo właśnie to pomaga mu rozumieć świat.  

Na przykład, kiedy patrzy na zabawki, które leżą zbyt daleko możesz je przysunąć bliżej. Kiedy płacze, odpowiedzieć na jego potrzebę zmieniając pieluchę, karmiąc czy przytulając.  W ten sposób niezwykle pomożesz dziecku w rozwijaniu umiejętności komunikowanie się i mowy. 

Jak niemowlęta uczą się mowy w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia

Po przyjściu na świat noworodek ma wykonywane badania przesiewowe słuchu, które mają wykryć ewentualne nieprawidłowości. Podczas pierwszych 3 miesięcy dziecko reagując odruchem Moro na niespodziewane hałasy pokaże ci, że słyszy. Na tym etapie będzie przysłuchiwało się wszystkim odgłosom, ale dużo uważniej brzmieniu ludzkiego głosu. Ciekawe, czy zauważysz, że zmienia rytm i sposób ssania piersi w zależności od różnych dźwięków?

Co ważne, kiedy dziecko jest zdenerwowane, wcale nie musi się uspokoić, kiedy usłyszy kojący głos mamy. Równie dobrze może zacząć krzyczeć jeszcze głośniej, jeżeli nie odgadłaś jego potrzeby. Płacz będzie mieć inny wydźwięk w zależności od tego, czy maluszek jest głodny, śpiący lub znudzony. Jedyne co pozostanie niezmienne to, że za każdym razem będzie to oznaczać ” ZRÓB TO TERAZ!”

I kiedy wreszcie niemowlę nauczy się wyrażać krzykiem swoje potrzeby, nagle pomiędzy 2 -3 miesiącem życia pojawią się zupełnie nowe sposoby komunikowania. Będą to: długotrwałe patrzenie w oczy, głużenie (gruchanie) oraz coraz częstsze uśmiechy.

Patrzenie w oczy ma wpływ na mówienie

Oczywiście maluszek już od urodzenia patrzy w twoje oczy, ale musisz pamiętać, że noworodek widzi bardzo rozmyty obraz. Jednak z biegiem czasu zaczynie ci się coraz baczniej i dłużej przyglądać. Jest to ważna umiejętność komunikacji niewerbalnej i zauważysz, że już wkrótce będzie coraz częściej używana. Wzrok odgrywa kluczową rolę w nauce mowy - dziecko będzie podążać za tym, co mu pokazujesz, obserwować świat, o którym mu opowiadasz.

reklama

Uśmiech społeczny czyli pierwsza świadoma interakcja

Pojawienie się uśmiechu to jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń dla większości rodziców. Zwłaszcza pierwszy prawdziwy uśmiech społeczny. Jest on tak naprawdę jedną z najwcześniejszych oznak wzajemnej interakcji, bo maluch uśmiecha się w odpowiedzi na twój uśmiech. 

Głużenie - trenowanie mówienia

Głużenie pojawia się około 8 tygodnia. Maleństwo z całych sił stara się brzmieć podobnie jak ty. Usiłuje powtarzać zasłyszane dźwięki, dlatego jeśli słyszysz radosne gruchanie lub gulgotanie koniecznie na nie odpowiedz. Z badan wynika, że dzieci mam, które reagowały na ich “mówienie” dużo szybciej zaczynają mówić. 

reklama

Jak uczą się mowy w miesiącach 4 - 6

Po trzecim miesiącu życia maleństwo coraz uważniej będzie się przysłuchiwać i starać się powtórzyć intonację zasłyszanego dźwięku. Jednocześnie zauważysz, że cichnie, kiedy ktoś zaczyna do niego mówić lub pojawia się w zasięgu jego wzroku.

To etap, kiedy dzieci zaczynają się interesować zabawkami wydającymi dźwięki i reagować na mimikę twarzy innych osób. I uwaga - od tej chwili niemowlę potrafi odróżnić domowników od nieznajomych. Na widok bliskich wydaje radosne dźwięki i rozdziela uśmiechy. Te wszystkie umiejętności pokazują, w jaki sposób dziecko przetwarza informacje na temat otoczenia.

Gaworzenie czyli niemowlę zaczyna mówić

I wtedy pojawi się kolejny ekscytujący moment rozwojowy. Pomiędzy 4 -6 miesiącem dziecko zaczyna gaworzyć powtarzając ciąg dźwięków typu: mamamamamma, bababbabababa oraz bawić się swoim głosem piszcząc, gugając, gulgoczać itp.

Jeśli w 6 miesiącu rozszerzysz dietę malucha, koniecznie kup dobry proszek do prania i śliniak, bo to właśnie wtedy dzieci uwielbiają wydawać dźwięk „brrrrrrrr” mając pełne buzię jedzenia. Oprócz gaworzenia oczekuj również coraz częściej pojawiającego się śmiechu i pełnych zachwytu pisków.

Zobacz, w ciągu pierwszych 6 miesięcy twoje dziecko uczy się obserwować, reagować, uśmiechać się, śmiać się w głos i gaworzyć. Potrafi ci przekazać swój nastrój oraz wyrazić potrzeby. Najważniejsze jednak należy do ciebie. Reaguj i odpowiadaj. Dzięki temu twoje dziecko się uczy i rozwija.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: