reklama
Ulewanie. Jak sobie poradzić?

Ulewanie. Jak sobie poradzić?

Zaczniemy od uspokojenia cię. Czy wiesz, że żołądek Twojego maluszka  jest mniej więcej wielkości jego piąstki? Czy zdajesz sobie sprawę, że ulewa mniej pokarmu niż ci się może wydawać?

Czy wiesz, że maleńkie dzieci mają niedojrzały zwieracz przełyku, który znajduje się pomiędzy  przełykiem a żołądkiem i dlatego treść pokarmu się cofa?  Większość dzieci ulewa do czasu, kiedy nauczą się dobrze siedzieć oraz jeść więcej stałych pokarmów, czyli do około 7 miesiąca życia. 

Jakie są sposoby zmniejszenia ulewania u dzieci karmionych piersią?

Przede wszystkim staraj się, żeby główka dziecka znajdowała się wyżej niż jego nóżki i sprawdzaj, czy chwyciło całą brodawkę. Jeżeli masz nawał pokarmu to maluszek może ulewać na skutek zbyt szybkiego wypływu mleka z twojej piersi. W takiej sytuacji odciągnij trochę mleka, dzięki spowolnisz jego wypływ.
 
Czasami ulewanie jest wskazówką dla mamy, że maluch nie toleruje czegoś z twojej diety i w ten sposób pozbywa się czegoś, co mu szkodzi. Jeśli podejrzewasz, że to, co jesz może być przyczyną- zacznij prowadzić dzienniczek i zapisuj po jakich produktach występuje taka reakcja. Będziesz mogła wykluczyć je z diety. Podpowiadamy, że dzieci mamuś, które w czasie karmienia spożywają sporo kofeiny ulewają dużo częściej .

Zbyt łapczywe ssanie piersi przez maluszka lub podawanie mu jej, jako uspokajacza w chwili płaczu może powodować nie tylko ulewanie, ale również ból brzuszka.

Jakie są sposoby zmniejszania ulewania u dzieci karmionych butelką?

Staraj się karmić dziecko w pozycji bardziej pionowej. Sprawdź wielkość otworu w smoczku, zbyt duży sprawi, że  pokarm będzie wypływał zbyt szybko .
Rób przerwy między karmieniami, aby niemowlę miało czas na strawienie mleka. Zdrowiej jest zwiększyć częstotliwość karmienia, ale zmniejszyć porcje.
Spytaj się pediatry, czy powinnaś wprowadzić do diety dziecka mleko antyrefluksowe.
Ogranicz ilość rozpraszaczy, tak żeby maluszek skupił się na jedzeniu. Ciągłe chwytanie i wypuszczanie z buzi smoczka powoduje połykanie przez dziecko powietrza, którego nadmiar może wywołać ulewanie i ból brzuszka.

Porady jak zmniejszyć ulewanie, które dotyczą obu sposobów karmienia:

Zadbaj o ciszę i komfort w czasie karmienia. Po karmieniu trzymaj maluszka  w pozycji pionowej i postaraj żeby mu się “odbiło”. Wiedz, że dzieci karmione piersią łykają dużo mniej powietrza, niż te karmione butelką, dlatego nie zawsze odbija się im po jedzeniu. Bezpośrednio po karmieniu unikaj zabaw ruchowych  oraz  wszystkiego, co mogłoby uciskać brzuszek. Kładzenie dziecka na płasko również nie jest dobrym pomysłem.  

Jak odróżnić ulewanie od wymiotów?

O ile ulewanie nie jest niebezpieczne o tyle z  wymiotami jest inaczej. Układ pokarmowy dziecka  silnymi skurczami żołądka pozbywa się pokarmu, wyrzucając go pod dużym ciśnieniem. Wymiotujące niemowlę należy bacznie obserwować i w razie nasilenia objawów skontaktować się z lekarzem żeby nie dopuścić do odwodnienia.

Kiedy ulewanie może być objawem refluksu?

1. Czy oprócz ulewania twoje dziecko ma jakieś inne problemy z trawieniem?
2. Czy ma kłopot z prawidłowym przybieraniem  na wadze?
3. Czy często bywa rozdrażnione i niespokojne?
4. Czy odmawia przyjmowania pokarmu lub w czasie karmienia wygina się w łuk i płacze?
5. Czy obserwujesz u niego napady kaszlu, chrypki, świszczącego oddechu lub pojawia się nawracające zapalenie krtani?

Jeśli odpowiedziałaś przecząco nie ma powodu do niepokoju. Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś twierdząco - skontaktuj się z lekarzem, bo być może twój maluszek cierpi z powodu refluksu żołądkowo przełykowego i potrzebuje medycznego wsparcia.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama