Dużo bodźców, światło, ruch, hałas. Pomóżcie mi odreagować.

Dużo bodźców, światło, ruch, hałas. Pomóżcie mi odreagować.

Pobyt na placu zabaw, na basenie czy w innym miejscu, tłumnie obleganym przez dzieci i ich rodziców, często zamiast relaksować, powoduje, że po powrocie do domu małe dziecko nie jest sobą. Wracasz wieczorem do domu, twój maluch niemal cały dzień spędził na świeżym powietrzu, na placu zabaw.

Jesteś niezmiernie zadowolona, bo i pogoda dopisała, i szkrab tak ładnie bawił z innymi dziećmi: był aktywny, uśmiechnięty, tymczasem teraz on wydaje się być mniej zadowolony – jest nadmiernie pobudzony, płaczliwy bądź agresywny, wariuje lub zamknął się w sobie. Jesteś zdumiona.

Stosunkowo mała przestrzeń, za to mnogość bodźców, wydarzeń, ogólny gwar i harmider, liczne towarzystwo – i małe dziecko, które niczym gąbka chłonie swymi zmysłami wszystko, co dzieje się dookoła. Bez selekcji, bez odruchu obronnego, którego nie posiada – ono nie umie tak, jak dorosły - poprosić o ciszę, wyłączyć się lub po prostu odejść. Pobyt na placu zabaw - ze wszystkimi wrażeniami i doznaniami maluch gromadzi w sobie i... magazynuje. Nic dziwnego, że jego układ nerwowy ma dość i woła o pomoc.

W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak pomóc dziecku wyciszyć się, pozbyć nadmiaru wrażeń, pomóc przetworzyć i uspokoić jego świat. Niezmiernie ważna jest atmosfera panująca w domu – bez zbędnej nerwówki, hałasu, za to pełna pogody i humoru. Znajdźmy lekarstwo na łzy, wrzaski bądź dzikie szaleństwa dziecka - które choć zmęczone, to w ten właśnie sposób leczy swoje emocje, poprzez usunięcie z siebie nadmiaru bodźców. Pomóżmy też odreagować dziecku zestresowanemu i zamkniętemu w sobie. Nie zostawiajmy go samemu sobie z wewnętrznym bałaganem – no chyba, że malucha pochłonęła wyciszająca budowla z klocków.

Pamiętajmy, że do dziecka szybciej - niż poirytowany rodzic - trafi spokojna mama czy wyrozumiały tata. Bezpieczne ramię mamy, stoicki spokój taty, ciepła kąpiel, lektura książki, kakao, wspólna kolacja, a przy niej rozmowa o tym, jak kto spędził dzień – na pewno pomogą malcowi wyciszyć się, poukładać i uspokoić.

mzb

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: