Co robić, kiedy dziecko ma katar?

Co robić, kiedy dziecko ma katar?

Katar, towarzysz przeziębień czy grypy, choć sam w sobie nie jest groźny, potrafi uprzykrzyć życie. Szczególnie dotkliwy jest dla małych dzieci - zwłaszcza tych, które nie potrafią same opróżnić noska.

Trudno się dziwić - zalegająca wydzielina utrudnia oddychanie, zasypianie, a nawet jedzenie (zwłaszcza niemowlętom karmionym piersią). To dlatego maluchy, które mają katar, są niezadowolone, marudne i poirytowane.

Katar

Katar w noskach dzieci, zwłaszcza tych, które uczęszczają do żłobków czy przedszkoli, jest częstym gościem - ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Do tego za infekcje kataralne najczęściej odpowiadają wirusy, które szybko rozprzestrzeniają się drogą kropelkową.

Na początku infekcji pojawia się wydzielina - jest wodnista i bezbarwna, po kilku dniach gęstnieje. Nie musi jej towarzyszyć gorączka, dziecko może jednak pokasływać, ponieważ gardło podrażnia spływający śluz. Niestety zdarza się, że pomimo zastosowanego leczenia dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Wówczas często pojawia się gorączka i ból głowy, a wydzielina zmienia i konsystencję, i kolor. Wówczas konieczna jest wizyta u pediatry.

Jak pomóc dziecku, które ma katar?

•  Często wietrz mieszkanie, utrzymuj optymalną temperaturę, nawilżaj powietrze.
•  Rozrzedzaj wydzielinę z nosa. Pomoże roztwór soli fizjologicznej, woda morska lub inne bezpieczne, dostępne w aptece preparaty, które dodatkowo działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
•  Podawaj dziecku do picia duże ilości płynów – wody i herbatek owocowych.
•  Na noc podkładaj dziecku pod głowę dodatkową poduszkę -  dzięki czemu zmniejszysz spływanie wydzieliny na tylną ściankę gardła.
•  Starszemu dziecku rób inhalacje – z naparu rumianku, szałwi, tymianku lub wyłącznie pary wodnej.
•  Zadbaj o regularne udrożnianie nosa. Jeśli dziecko potrafi zrobić to samo – zaopatrz je w miękkie jednorazowe chusteczki. Jeśli nie posiadło jeszcze tej umiejętności, możesz użyć aspiratora, który poprzez delikatne odsysanie nadmiaru śluzu przynosi ulgę w przeziębieniu, zapaleniu zatok i innych infekcjach.

reklama

Jak używać aspiratora?

Połóż malucha na plecach. Przyłącz wymienną końcówkę do korpusu aspiratora. Wprowadź jego węższą końcówkę do noska. Przy użyciu ustnika z wężykiem elastycznym delikatnie odessij wydzielinę. Nie bój się, że to niehigieniczne - śluz zostanie zatrzymany przez filtr pochłaniający. W ten sam sposób opróżnij drugą dziurkę nosa. Pamiętaj, by wyrzucić jednorazową końcówkę aspiratora.

Kiedy do lekarza?

Idź do lekarza już na początku infekcji kataralnej, jeśli Twoje dziecko nie skończyło pierwszego roku życia. U tak małych dzieci, których drogi oddechowe są bardzo krótkie, nawet błahy katar szybko może przekształcić się w poważniejszą infekcję (np. zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli czy płuc).

W przypadku starszego dziecka idź z katarem do pediatry, gdy po 2-3 dniach leczenia domowego nie widzisz poprawy, stan dziecka się pogarsza lub jeśli wydzielina zmieniła kolor.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: