Czym są wtórne i suche utonięcia? To rodzicu musisz wiedzieć, żeby pomóc dziecku!

Czym są wtórne i suche utonięcia? To rodzicu musisz wiedzieć, żeby pomóc dziecku!

Temat, który pojawia się każdego roku w okresie wakacji - utonięcie suche i wtórne. Objawy są bardzo podobne, natomiast konsekwencje mogą być różne.

Suche utonięcie ma miejsce, gdy woda powoduje skurcz dróg oddechowych, podczas gdy wtórne utonięcie polega na przedostaniu się wody do płuc, co prowadzi do stanu zapalnego. Rozpoznanie objawów i podjęcie odpowiednich działań są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa naszym pociechom.

Uwaga: zarówno sformułowanie - wtórne utonięcie, jak i suche utonięcie, nie są terminami medycznymi, natomiast są to opisy sytuacji, kiedy nie dochodzi do śmiertelnego utonięcia dziecka. Najważniejsze rzecz, którą warto zapamiętać z tego artykułu, to:

  1. Jeśli dziecko po zachłyśnięciu wodą wymagało jakiejkolwiek resuscytacji (uciskanie klatki piersiowej, sztuczne oddychanie), musi natychmiast trafić na oddział ratunkowy. Jeśli zaś objawy wiążą się z uporczywym kaszlem, przyspieszonym oddechem, dusznością, itp. konieczna jest konsultacja z lekarzem.
  2. Żeby doszło do jakiegokolwiek utonięcia dziecko musi być całkowicie zanurzone pod wodą.
  3. Po normalnej zabawie w wodzie dziecko ma prawo być zmęczone, może wymiotować wodę, jeśli się jej napiło ( zwłaszcza słoną); może kasłać, kiedy się zakrztusiło (kto zna, jakieś dziecko, które nigdy nie napiło się wody z wanny, morza czy jeziora?).
  4. Jeśli twoje dziecko się całkowicie zanurzyło i podejrzewasz zachłyśnięcie się wodą i obserwujesz przyspieszony oddech jak natychmiast postaraj się uzyskać pomoc medyczną.

Objawy suchego utonięcia. Na to należy zwrócić uwagę?

Suche utonięcie,nazywane zespołem post-impresyjnym występuje, podczas zachłyśnięcia wodą (zwykle przez nos lub usta). W efekcie woda dostanie się do nosogardzieli, powodując skurcz krtani, głośni i ograniczenie drożności dróg oddechowych, co może prowadzić do niedotlenienia, utraty przytomności a w skrajnym przypadku śmierci dziecka. Ta reakcja może wystąpić podczas pływania lub bezpośrednio po nim, nawet jeśli wydaje się w tym czasie, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Objawy suchego utonięcia mogą pojawić się natychmiast, w ciągu godziny lub aż do 24 godzin po incydencie, dlatego rodzice muszą zachować czujność.

To, co jest ważne: żeby doszło do utonięcia dziecko musi mieć twarz pod wodę lub w niej nurkować, z głową pod wodą i wtedy, jeśli zauważysz następujące symptomy, możesz się martwić. Natomiast, jeśli dziecko, podczas zabawy w wodzie połknęło jej trochę, a nawet więcej niż trochę, nie jest to powód do wszczynania alarmu, po takim epizodzie dziecko może rzez chwilę kaszleć, a nawet zwymiotować, ale nie stanowi to zagrożenia dla jego zdrowia.

 Objawy suchego utonięcia:

  •  Uporczywy kaszel lub napady kaszlu
  • Duszność lub przyspieszony oddech
  • Ból w klatce piersiowej lub dyskomfort
  •  Zmęczenie lub senność
  • Drażliwość lub zmiany nastroju
  • Problemy z oddychaniem
  • Świszczący oddech
  • Bladość lub zasinienie skóry
  •  Zawroty głowy
  • Utrata przytomności
  • Problemy z oddychaniem lub/i świszczący oddech
  • Wymioty

Co zrobić jeśli podejrzewasz suche utonięcie?

Przede wszystkim natychmiast wyjmij dziecko z wody. Zachowaj spokój i postaraj się je uspokoić. Zwróć uwagę na jakichkolwiek oznaki niepokoju lub nietypowego zachowania. Jeśli jest przytomne i oddycha, uważnie obserwuj jego oddech. Zachęć dziecko do kaszlu, aby pomóc usunąć wodę z dróg oddechowych. Jeśli jakiekolwiek objawy cię niepokoją lub zauważasz, że narastają, wezwij pogotowie ratunkowe.

Nawet jeśli symptomy wydają się łagodne, zasięgnij opinii lekarza i monitoruj stan dziecka przez następne 24 godziny. To jakie zostanie wdrożone postępowanie jest uzależnione od nasilenia objawów. Być może wystarczy tylko obserwacja, a w sytuacji objawów niedotlenienia organizmu zostanie podany tlen i wykonane prześwietlenie klatki piersiowej, żeby sprawdzić, czy woda nie przedostała się jednak do płuc.

Jak objawia się wtórne utonięcie? Sygnały, na które należy zwrócić uwagę

Utonięcie wtórne, znane również jako utonięcie opóźnione, występuje, gdy woda dostaje się do płuc i powoduje stan zapalny, co prowadzi do trudności w oddychaniu. W przeciwieństwie do suchego utonięcia, pierwsze oznaki mogą pojawić się kilka godzin po incydencie. Ta opóźniona reakcja sprawia, że rodzice muszą monitorować samopoczucie dziecka nawet po wyjściu z wody.

To co jest istotne, że obrzęk płuc może wystąpić kilka godzin lub nawet dni po kontakcie dziecka z wodą. Stan zapalny powoduje obrzęk pęcherzyków w płucach, uniemożliwiając przedostanie się tlenu do krwioobiegu. Ta sytuacja, jeśli nie jest monitorowana może doprowadzić do śmierci. Na szczęście wtórne utonięcia nie są częste.

 Objawy wtórnego utonięcia:

  • Trudności w oddychaniu lub ciężki oddech.
  • Uporczywy kaszel
  • Wymioty
  • Ból lub ucisk w klatce piersiowej
  • Silne zmęczenie lub senność.
  • Zmiany w zachowaniu lub osobowości (splątanie).
  • Bladość skóry
  • Podwyższone tętno
  • Ewentualna gorączka

Pierwsza pomoc podczas wtórnego utonięcia i późniejsze

Pamiętaj, że szybka interwencja medyczna jest kluczowa w przypadku wtórnego utonięcia. Skoncentruj się, poszukaj profesjonalnej pomocy i bądź przygotowany do przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jeśli to konieczne. Twoje szybkie działania mogą znacząco wpłynąć na uratowanie życia dziecka.

Kiedy tylko zauważysz incydent, natychmiast wyjmij dziecko z wody. Zachowaj spokój, zadzwoń po pogotowie lub udaj się do najbliższego oddziału ratunkowego, jeśli jakieś symptomy cię niepokoją. W oczekiwaniu na pomoc monitoruj oddech i funkcje życiowe dziecka. Jeśli przestanie oddychać lub przestanie reagować, natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową zgodnie z wytycznymi służb ratunkowych.

Podaj dokładne i szczegółowe informacje o incydencie pracownikom służby zdrowia. Nie zwlekaj z zasięgnięciem porady lekarskiej, nawet jeśli początkowe symptomy wydają się łagodne. Po udzieleniu pomocy medycznej kontynuuj monitorowanie oddechu i zachowania dziecka w ciągu doby lub przez czas określony przez lekarza.

Jesli twoje dziecko trafi do szpitala pierwsze na co będą zwracać uwagę lekarze, to nieprawidłowości podczas oddychania, szmery lub inne sygnały przedostania się płynu do płuc, poziom tlenu we krwi i tętno.

W zależności od tego, jak ciężki jest stan po zachłyśnięciu, dziecku może być podany tlen, wdrożona antybiotykoterapia i podawane leki moczopędne. W przypadku zaobserwowania dużej niewydolności oddechowej może być potrzebna intubacja lub podłączenie do respiratora.

reklama

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w wodzie, aby zapobiec utonięciu

 Nadzoruj dziecko przez cały czas: Małe dzieci powinny znajdować się pod stałym nadzorem w pobliżu dowolnej ilości wody. Jeśli jesteście w wodzie, powinny pluskać się w zasięgu twojej ręki przez cały czas. Starsze dzieci też potrzebują uwagi. Kiedy są w wodzie przestajesz czytać, patrzeć na telefon czy rozmawiać z koleżanką.

Zapisz maluszka na lekcje pływania: Umiejętność pływania zwiększa bezpieczeństwo dzieci w wodzie, a naukę pływania możesz rozpocząć już w pierwszych miesiącach życia maluszka.

Naucz się udzielać pierwszą pomoc: Zapisz się na zajęcia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej i zachęć innych członków twojej rodziny.

Pływajcie w wyznaczonych miejscach: Jeśli macie możliwość, korzystajcie z miejsc, w których jest ratownik i stosujcie się do jego poleceń. W razie wtórnego utonięcia lub, kiedy podejrzewacie suche utonięcie może być dla was pierwszym źródłem pomocy i informacji.

Uważaj na dmuchane zabawki: Zarówno rękawki, jak i dmuchane kółka dają pewna ochronę dzieciom, ale nie gwarantują bezpieczeństwa, bo powietrze z nich zawsze może zejść, więc bądź w pobliży i chroń dziecko przed suchym utonięciem. Dmuchane jednorożce, flamingi, pizze są tylko zabawkami i nie należy pozwalać dzieciom samodzielnie z nich korzystać, bo łatwo się z nich ześlizgnąć, co może prowadzić do podtopienia i zachłyśnięcia wodą.

Sprawdź, czy masz zabezpieczony basen. Zarówno, jeśli masz (nawet dmuchany czy rozporowy) basen/basenik w ogrodzie lub jeśli wypoczywasz w ośrodku z basenem sprawdź, czy jest zabezpieczony i czy twojemu dziecku nie grozi niebezpieczeństwo.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni czerwca 2023 roku w Polsce utonęły 22 osoby. W zeszłym roku zanotowano 444 wypadki tonięć. W ich wyniku utonęło 419 osób, w tym 20 dzieci. Czasami siedząc na plaży, czy przy hotelowym basenie możemy mieć poczucie, że nasze dzieci są bezpieczne, bo przecież tyle osób jest w pobliżu i w razie czego zareaguje. Jednak to do nas, rodziców należy zadbanie o bezpieczeństwo naszych dzieci, zarówno kiedy są w wodzie, jak również żeby nie zgubiły się w tłumie innych wczasowiczów. Jak to mówią doświadczeni lekarze - małe dzieci potrafią utonąć nawet w łyżce wody. Uważajmy.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: