Jak sobie radzić z drobnymi urazami dziecięcymi?

Jak sobie radzić z drobnymi urazami dziecięcymi?

Co zrobić, gdy zdarzył się mały wypadek – dziecko uderzyło się, skaleczyło lub przeżyło bliskie spotkanie z owadem? Po pierwsze – zachowaj zimną krew. Po drugie – przytul (i nie mów, że nic się nie stało!). Po trzecie – działaj, czyli udziel małemu pacjentowi pierwszej pomocy.

Skaleczenia i zadrapania

Co zrobić, jeśli dziecko zadrapało się bądź skaleczyło, czyli gdy doszło do powierzchownego uszkodzenia skóry?
•  Jeśli krwawienie jest silne, uciśnij ranę – np. czystą chusteczką lub gazą.
•  Miejsce skaleczenia dokładnie opłucz wodą – pamiętaj, by jej strumień nie był zbyt silny. Otarcia potraktuj wodą z mydłem.
•  Zastosuj środek odkażający skórę – np. wodę utlenioną.
•  Przyklej plaster z opatrunkiem lub jałowym gazikiem i bandażem, by zabezpieczyć ranę (jeśli skaleczenie jest niewielkie, możesz rankę zostawić nie zaklejoną).

Zwróć się do lekarza, jeśli rana jest rozległa, wygląda na głęboką i poważną, jest bardzo zanieczyszczona (np. wbił się w nią żwir bądź dziecko skaleczyło się zardzewiałym metalem) i obficie krwawi (bądź nie możesz zatamować krwawienia).

reklama

Stłuczenia i siniaki

Co zrobić, jeśli dziecko się uderzyło, a w miejscu stłuczenia pojawia się zaczerwienienie lub krwiak (siniak) i obrzęk, a dziecko skarży się na ból?

•  Zrób zimny okład, by obkurczyły się naczynia krwionośne lub przyłóż schłodzone i pogniecione liście kapusty (mają one działanie przeciwzapalne, ściągają opuchliznę).
•  Posmaruj stłuczone miejsce maścią przeciwbólową, maścią z arniką lub – jeśli dziecko jest wrażliwe na ból – podaj mu lek przeciwbólowy.

Zwróć się do lekarza, jeśli uraz wydaje ci się groźny (złamanie, zwichnięcie), dziecko skarży się na ból w stłuczonym miejscu dłużej niż dwa dni lub wcześniej, gdy obrzęk i ból są silne, szybko narastają. Konsultacja potrzebna jest także wówczas, gdy miejsce bądź kończyna po urazie zmieniły swój kształt. Pilnej konsultacji wymaga sytuacja, gdy dziecko staje się apatyczne, wymiotuje, ma zawroty głowy.

Ukąszenia owadów

Spotkanie z komarami, osami, pszczołami, a także z meszkami i mrówkami może być dla dziecka dość nieprzyjemne. Miejsce po ukąszeniu reaguje lekkim stanem zapalnym skóry, która swędzi i piecze, pojawia się na niej obrzęk i rumień. 

•  Miejsce ukąszenia zdezynfekuj. Jeśli zostało żądło, zdrap je (np. paznokciem), nie naciskaj – by nie wycisnąć więcej jadu.
•  W miejsce ukąszenia nałóż środek przeciwświądowy i zmniejszający obrzęk, który złagodzi dolegliwości.
•  Oprócz preparatów aptecznych możesz przyłożyć także: plasterek cytryny, krążek cebuli, pogniecioną natkę pietruszki lub jej korzeń, a także chłodny kompres z roztworem z sody oczyszczonej (łyżeczka na kubek wody) lub roztworem octu.

Zwróć się do lekarza, jeśli dziecko na ukąszenie zareaguje gwałtowną reakcją alergiczną (wstrząsem anafilaktycznym), tj. pojawia się duży obrzęk, który szybko się powiększa (szczególnie niebezpieczny jest obrzęk krtani, co powoduje zwężenie dróg oddechowych), nudności, omdlenie. Idź do lekarza także wtedy, gdy dojdzie do zakażenia rany wskutek jej rozdrapania i zainfekowania (miejsce staje się bardzo bolesne, pojawia się wyciek ropny, gorączka). 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: