Problemy ze wzrokiem - jak rozpoznać i zapobiegać?

Problemy ze wzrokiem - jak rozpoznać i zapobiegać?

Zaburzenia wzroku mogą wpływać na rozwój umiejętności dziecka, takich jak sięganie i chwytanie przedmiotów czy siadanie. Jeśli maluch nie widzi dobrze, jego rozwój może znacznie się opóźniać. Jakie zaburzenia najczęściej występują u dzieci? Na co zwrócić uwagę? W jaki sposób można zapobiegać problemom z oczami? Przeczytajcie.

Kiedy dziecko przychodzi na świat, jego narząd wzroku nie jest w pełni rozwinięty. Dopiero około 12-16 tygodnia życia zaczyna wyraźniej widzieć przedmioty oddalone o więcej niż 10 cm. W trakcie pierwszego roku rozwija się głębia widzenia, koordynacja ruchowo – wzrokowa i umiejętność oceny dystansu. 

reklama

Co powinno cię zaniepokoić?

Jeśli wystąpił którykolwiek z tych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem specjalistą:

  • Nadmierne łzawienie może oznaczać zatkanie kanalików łzowych 
  • Zaczerwienienie lub rogowacenie skóry powiek może wskazywać na stany zapalne 
  • Ciągłe „wywracanie” oczami może być sygnałem problemów z kontrolą mięśni oczu 
  • Nadmierna wrażliwość na światło często towarzyszy podwyższonemu ciśnieniu dna oka 
  • Pojawienie się białych plam na źrenicy może (ale nie musi!) wiązać się ze zmianami nowotworowymi

Na jakie zachowania dzieci zwrócić uwagę?

Takie powtarzające się sytuacje mogą wiązać się z dolegliwościami narządu wzroku:

  • Zamykanie lub przykrywanie, zasłanianie jednego oka 
  • Nienaturalne przechylanie głowy w bok lub w przód 
  • Problemy z czytaniem, malowaniem – pracami, które wymagają skupienia wzroku na bliskich przedmiotach
  • Nadmierne mruganie 
  • Skarżenie na rozmyty obraz 
  • Częste mrużenie oczu oraz brwi

reklama

Jakie choroby oczu najczęściej pojawiają się u dzieci?

Zapalenie spojówek

Objawy: Zaczerwienienie oraz łzawienie oczu, ciężkie powieki. Pojawia się wyciek ropny - „śpiochy” sklejające powieki. Chociaż choroba ta często występuje u dzieci nie należy jej ignorować lub podejmować się samodzielnego leczenia. Bez odpowiednio dobranych lekarstw może przerodzić się w poważną infekcję, która grozi nawet utratą wzroku.

Przyczyny: Zapalenie spojówek najczęściej wywołane jest przez infekcję wirusową, zakażenie bakteryjne a także reakcje alergiczne.

Leczenie: Lekarz zadecyduje o podaniu antybiotykoterapii lub innych środków zapobiegających rozwojowi infekcji. W leczeniu zapalenia spojówek niezwykle ważna jest higiena. Oczy należy przemywać co kilka godzin jałowym wacikiem lub gazą nasączoną roztworem soli fizjologicznej. Przecieramy zawsze w kierunku od zewnętrznego kącika do nosa.

Zespół leniwego oka (Ambylopia)

Objawy: Jedno oko nie pracuje prawidłowo, podczas gdy drugie funkcjonuje poprawnie. W „leniwym” oku nie obserwuje się żadnych zmian organicznych.

Przyczyny: może ich być wiele, najczęściej jednak rozwojowi tej choroby sprzyjają takie wady wzroku jak zez lub zróżnicowanie jakości obrazu w prawej i lewej gałce ocznej. W każdym z tych przypadków jedno oko staje się „silniejsze” i tłumi obraz przekazywany przez drugie. W efekcie końcowym słabsze oko może stać się zupełnie bezużyteczne.

Leczenie: Koniecznym warunkiem do wyleczenia tej choroby jest zwalczenie jej przyczyny – np. korekta wady wzroku. W zależności od jej rodzaju lekarz podejmuje decyzję o metodzie leczenia. Następny etap to trenowanie działającego nieprawidłowo oka – na pewien czas zasłania się „silne” oko, zmuszając tym samym to leniwe do wytężonej pracy.

Wady refrakcyjne wzroku (Ametropia)

To wady wzroku spowodowane nieprawidłowościami w ogniskowaniu obrazu na siatkówce oka. Wyróżniamy 3 jej rodzaje:

Krótkowzroczność (myopia). Oś gałki ocznej jest zbyt długa, co powoduje zaburzenia w ostrości widzenia. W rezultacie obrazy odległych obiektów są rozmyte.

Nadwzroczność (hyperopia). W tym przypadku odwrotnie – oś gałki ocznej jest zbyt krótka, co również nie pozwala na pełnię ostrości widzenia. U dzieci soczewki w oku zazwyczaj „dopasowują” się do tej wady, zapewniając ostrość widzenia przedmiotów oddalonych, ale często też tych położonych blisko. Jednak oglądanie obiektów z małej odległości wymaga dużego wysiłku, a jego konsekwencją może być postawnie zeza.

Astygmatyzm (niezborność). To zaburzenie spowodowane zniekształceniem przedniej części rogówki. Przez to w pewnym polu widzenia występują zaburzenia ostrości widzenia (w orientacji pionowej lub poziomej).

reklama

Wpływ diety na rozwój narządu wzroku

Substancje odżywcze znajdujące się w codziennej diecie mają decydujący wpływ na funkcjonowanie organizmu, w tym wzroku. Prof. Dominique Brémond-Gignac podczas III Międzynarodowej Konferencji Medycznej zalecała, by szczególnie dbać o zapewnienie odpowiedniej podaży DHA (kwasu dokozaheksaenowego). Jest on niezbędny do właściwego rozwoju siatkówki oraz kory wzrokowej. Kwas ten może uchronić niemowlęta przed wystąpieniem nieprawidłowości w rozwoju widzenia. Rozwój siatkówki jest najbardziej intensywny w ostatnich miesiącach ciąży oraz w trakcie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka.

Dlatego tak ważne jest, aby kobiety w ciąży, a później karmiące dbały o suplementację tych dobroczynnych kwasów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci karmione sztucznie otrzymywały mieszankę wzbogaconą o DHA. Najbogatszym źródłem tych kwasów są ryby, np. łosoś, anchovies czy sardynki. Także jajka, orzechy włoskie oraz produkowany z nich olej uzupełniają dietę o DHA. Kobieta ciężarna oraz karmiąca powinna przyjmować około 200 mg DHA dziennie. Oprócz wzbogacania diety odpowiednimi produktami, możesz sięgnąć po gotowe suplementy. Wcześniej jednak koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Najbogatsze źródła DHA 

PRODUKT ZAWARTOŚĆ DHA
Łosoś 2000 - 3000 mg w filecie (ok. 170 g)
Anchovies 840 mg (mała puszka, ok. 80 g)
Orzechy włoskie 3420 mg (na 100 g)
Siemię lniane 2240 mg (na 100 g)
Jajka 14 mg (1 jajko)

 

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: