Zapalenie krtani

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani najczęściej jest wynikiem infekcji wirusowych. W efekcie rozwija się stan zapalny. Wirusy znajdujące się w krtani prowadzą do obrzęku i stanu zapalnego. Bywa niebezpieczne dla maluszków, ponieważ gardła dzieci są niewielkie, a obrzęk dodatkowo zmniejsza ich drożność. Najwięcej zachorowań obserwuje się u dzieci pomiędzy 1-2 rokiem życia.


Jakie są rodzaje i objawy zapalenia krtani?

Podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej dotyka niemowlęta i małe dzieci.  Wywołują je najczęściej: adenowirusy, wirus RSV, paragrypy, czy grypy. W przebiegu choroby dochodzi do obrzęku pod strunami głosowymi.  Inne objawy to: świstem krtaniowy, szczekający kaszel, chrypa.

Zapalenie nagłośni występuje rzadziej, ale jest zdecydowanie bardziej niebezpieczny. Najczęściej dochodzi do zakażenia bakteryjnego przez bakterię Haemophilus influenzae typu B, rzadziej przez Streptococcus pneumoniae lub Streptococcus pyogenes.

Bakterie atakują górny odcinek krtani i prowadząc do obrzęku. Przebieg choroby jest gwałtowny, a postępujący szybko obrzęk prowadzi do silnych duszności i w skrajnej sytuacji może całkowicie zamknąć drogi oddechowe.  Inne objawy: gorączka, ślinotok, świst krtaniowy, chrypa. Pogarszanie się stanu dziecka. Chorują najczęściej dzieci w wieku 2 - 6 lat.
 
Jednoczesny stan zapalny krtani i tchawicy. Głownie wywołują go wirusy. Niektóre z objawów to ból za mostkiem oraz uporczy, suchy wkaszel z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny. Chorują najczęściej dzieci w wieku 2 - 4 lata.

reklama

Jak pomóc dziecku podczas zapalenia krtani?

Jeśli zauważasz, że ataki kaszlu są silne i pojawia się duszność, która narasta natychmiast wezwij karetkę pogotowia. Być może będzie potrzebna hospitalizacja. W razie opanowania ataku, dziecko będzie mogło być leczone w warunkach domowych. Dziecko dostanie leki przeciwobrzękowe (sterydy), najczęściej w postaci wziewnej lub syropów, po których objawy będą się wyciszać.

  • Przede wszystkim zachowaj spokój, bo twoje przerażenie może doprowadzić maluszka do płaczu i w związku z tym do duszności.
  • Następnie, jeżeli jest chłodno wyjdź z dzieckiem na dwór, to powinno zmniejszyć obrzęk. W domu użyj nawilżacza lub inhalatora.
  • Możesz również w zamkniętej łazience odkręcić wodę i zrobić parę wodną, którą ma wdychać maluszek.

  • Jeżeli zauważysz, że dziecko ma kłopot z oddychaniem, z trudem łapie powietrze, pojawia się zasinienie wokół ust i nosa natychmiast wezwij karetkę!
  • Dodatkowo w czasie infekcji dobrze jest podawać dziecku dużo płynów, ale nigdy w czasie ataku, bo grozi to zakrztuszeniem.
  • Jeśli pojawi się gorączka możesz podać paracetamol. Nie dawaj ibuprofenu dziecku poniżej 6. miesiąca bez konsultacji z lekarzem.
  • Możesz również nawilżyć śluzówkę nosa maluszka za pomocą kropli z solą fizjologiczną.
  • Dla bezpieczeństwa w czasie choroby śpij w pokoju maluszka, bo dzięki temu łatwo usłyszysz, jeśli jego oddech stanie się szybszy lub pojawią się niepokojące zmiany i szybko zareagujesz.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Depresja u dzieci

Depresja u dzieci

Na temat DEPRESJI pisze się i mówi bardzo często, ale są to zwykle rozważania i porady dotyczące...   Więcej

Płaskostopie

Płaskostopie

Buty są najtwardszą i najbardziej „pancerną” częścią naszego ubrania. Doskonale przy tym pełnią swoją...   Więcej

Co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat słuchu

Co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat słuchu

Na świecie 2-3 dzieci na 1000 rodzi się z głęboką wadą słuchu. Kolejne 2-4 dzieci ma uszkodzenia...   Więcej

Antybiotyk. Dobry czy zły?

Antybiotyk. Dobry czy zły?

Choć wydawać by się mogło, że na temat antybiotyków wiemy całkiem sporo, to okazuje się, że wciąż...   Więcej

Kiedy boli brzuszek, jest katar i kaszel. Dieta dla chorego maluszka

Kiedy boli brzuszek, jest katar i kaszel. Dieta dla chorego maluszka

Zatrucie pokarmowe jest niebezpiecznym schorzeniem dla małego dziecka. Przyczyną zatrucia może być...   Więcej

Alergia na białka mleka krowiego (CMA - cow milk allergy)

Alergia na białka mleka krowiego (CMA - cow milk allergy)

Alergia na białko mleka krowiego oraz na białko jaja kurzego jest najczęstszą alergią pokarmową u...   Więcej

reklama