Czy jestem złą mama, jeśli chcę odstawić dziecko od piersi przed ukończeniem pierwszego roku?
Karmienie dziecka piersią budzi wiele emocji. Kiedy trwa, jest piękne, ale jego koniec bywa bolesny i trudny, nie tylko dla malucha. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy mama chce odstawić dziecko od piersi przed ukończeniem pierwszego roku. Wówczas targają nią wątpliwości, dręczy poczucie winy i pytania: czy jestem złą mamą?
Obowiązujący schemat żywienia niemowląt karmionych naturalnie zakłada, że dzieci powinny być karmione wyłącznie piersią do 6 m-ca życia, a do 12. m-ca naprzemiennie z innymi pokarmami. Pamiętajmy jednak, że są to granice sztuczne – zalecane, umowne i elastyczne. Życie przecież pisze swoje scenariusze, a dzieci (jak i ich mamy) są różne i nie mają takich samych potrzeb.
Czasem dziecko mówi „nie”
To, jak długo dziecko będzie karmione piersią, zależy nie tylko od mamy, ale i od malucha. Bywa, że dziecko niespecjalnie jest zainteresowane mlekiem mamy (naprawdę!) i odstawia się od piersi samo, najczęściej w okolicach 9. miesiąca życia. Zdarza się jednak, że jest małym ssakiem, które mlekiem mamy odżywiałoby się najdłużej jak tylko się da, choćby i do swojej osiemnastki. W tej sytuacji o odstawieniu od piersi decyduje wyłącznie mama.
Mama podejmuje decyzję
Kiedy maluch jest entuzjastą mleka mamy, odstawienie go od piersi bywa dla niego trudne, ale dla mamy - nie mniej. Kobieta często czuje się rozdarta. Z jednej strony chciałaby już przestać karmić, ale z drugiej nie chce unieszczęśliwiać dziecka.
reklama
Kiedy przestać karmić piersią?
Decyzję o odstawieniu dziecka od piersi mama powinna podjąć sama, bez nacisków otoczenia i dobrych rad, opinii specjalistów i sztywnych zaleceń (choć mając je na względzie).
Kiedy przestać karmić piersią? Kiedy karmienie staje się dla ciebie źródłem frustracji i złości. Kiedy masz problemy z piersiami lub ogromnie tęsknisz za swobodą. Kiedy jesteś przekonana, że powinnaś to zrobić i czujesz, że to ten czas. Powodów, tak jak sytuacji życiowych, przekonań i usposobień, jest wiele. Decyzja zależy od ciebie.
Wybierz dobry moment, a później bądź konsekwentna i nie smuć się
Jeśli poczujesz, że nadeszła chwila, by odstawić dziecko od piersi, przemyśl sobie, jak to wszystko zorganizujesz.
Wybierz dobry moment. Dziecko nie może być chore czy boleśnie ząbkujące, nie może przeżywać wzmożonego napięcia emocjonalnego (zmiana niani, pójście do żłobka, przeprowadzka).
A później… Później bądź konsekwentna. No i nie poddawaj się – nie wracaj do karmienia na chwilę, nie ulegaj presji czy namowom dziecka.
I na koniec. Jeśli chcesz odstawić dziecko od piersi przed ukończeniem pierwszego roku jego życia, nie oznacza to, że jesteś złą mamą. Nie miej wyrzutów sumienia, nie smuć się. Karmiłaś swoje dziecko wtedy, kiedy potrzebowało tego najbardziej, a twoje mleko było jedynym pożywieniem. Teraz mleko z powodzeniem zastąpisz innymi pożywnymi pokarmami (w tym mlekiem modyfikowanym), a bliskość i więzi zbudujesz na wiele innych sposobów. Przytulanie, opowiadanie bajek, budowanie wieży z klocków. Zresztą… Ty to przecież czujesz i wiesz.
Powodzenia!