Odstawiamy od piersi

Więź łącząca matkę i dziecko jest bez wątpienia czymś niepowtarzalnym. Jedną z czynności, która ją tworzy i podtrzymuje jest karmienie niemowlęcia piersią mamy.
Karmienie piersią to temat rzeka, obrośnięty w mity i inspirujący do konstruowania wielu poglądów, często ze sobą sprzecznych. Jedno jest pewne lekarze apelują, by niemowlę karmić co najmniej 6 miesięcy. Ten akt to nie tylko dostarczanie organizmowi dziecka wartości odżywczych czy cennych przeciwciał. To intymna chwila dla matki i dziecka, to przekazywanie miłości, poczucie bliskości i bezpieczeństwa.
Jak dziecko odstawić od piersi?
- Najważniejsza jest konsekwencja- jeśli podjęłaś decyzję o odstawieniu dziecka od piersi- nie zmieniaj jej. Jeśli raz ulegniesz-pod wpływem złości czy łez dziecka- maluch zorientuje się, że może tobą manipulować. Nie wracaj do karmienia -im bardziej będziesz konsekwentna, tym łatwiej dziecko zrozumie, że "nie" rzeczywiście znaczy "nie"
- Stopniowo ograniczaj liczbę karmień- odstawiaj dziecko od piersi stopniowo zastępując karmienie piersią posiłkami- zupką, kleikiem, owocami. I nie zostawiaj go przy stole samego- przecież dotąd zawsze jadło w twoim towarzystwie.
- Odwróć uwagę- jeśli dziecko nie chce jeść tego, co mu proponujesz zamiast piersi- zaproponuj mu zajmującą zabawę lub wyjdź na spacer- kiedy zgłodnieje, będzie mniej wybredne.
- Poproś o pomoc. Zapewne trudne będzie usypianie bez piersi mamy- najlepiej byłoby, gdyby ktoś mógł cię przez parę dni zastąpić przy usypianiu malucha. A może uda maluchowi uda się zasnąć najedzonemu maluchowi w objęciach mamy lub będąc czule głaskanym po głowie? Jeśli dziecko ssie smoczek- może i on przyjdzie z pomocą?
- Nie denerwuj się - maluch płacze i złości się, bo nie dostanie upragnionego mleczka z piersi. Nie wiń go za to- dla niego twoje zachowanie nie jest oczywiste.
- Nie szczędź dziecku czułości – przytulaj, całuj, bądź blisko. Poprzez ssanie piersi maluch zaspokajał potrzebę bliskości z mamą. Teraz po prostu spróbuj zastąpić mu tę bliskość w inny sposób.
- Karmienie nocne- jeśli maluch będzie się budził na jedzenie- najlepszym sposobem na uspokojenie go będzie przytulanie i podana w butelce woda. Mów dziecku, że już nie będziesz mu dawać mleczka, bo bolą cię piersi, jesteś bardzo zmęczona, a ono jest już duże - mów prawdę. I powtarzaj, że bardzo je kochasz.
- Radykalne rozwiązanie - w ostateczności. Jeśli odstawianie dziecka od piersi idzie wyjątkowo opornie, jedynym rozwiązaniem może okazać się radykalne cięcie, np: wyjazd na kilka dni. Pamiętaj jednak, by uprzedzić dziecko, że cię nie będzie, i zapewnić, że wrócisz.
reklama
Jak powstrzymać laktację?
- Jeżeli poczujesz, że piersi robią się twarde i nabrzmiałe, odciągnij odrobinę pokarmu tak żeby poczuć ulgę.
- Nie krępuj swoich piersi. Według ekspertów to może zablokować przewody mleczne i doprowadzić do stanu zapalnego
- W razie bólu lub obrzęku piersi zastosuj domowe metody. Przyłóż schłodzone i rozbite liście kapusty, wypij kilka szklanek herbaty z szałwii - ona też spowolni laktację .
- Koniecznie dużo pij i zrezygnuj z soli. Musisz unikać zatrzymywania wody w organizmie
- Przez dwa tygodnie możesz odczuwać napięcie w piersiach. Później laktacja zdecydowanie się zmniejszy. Proces zupełnego zaniku laktacji może trwać nawet kilka miesięcy.
- Jeśli pomimo odstawienia od piersi laktacja będzie się utrzymywać ponad rok koniecznie skorzystaj z pomocy lekarza. Nadmiar prolaktyny może być oznaką poważniejszych schorzeń.
Powodzenia!
Monika Z-B