Odstawiamy od piersi

Odstawiamy od piersi

Więź łącząca matkę i dziecko jest bez wątpienia czymś niepowtarzalnym. Jedną z czynności, która ją tworzy i podtrzymuje jest karmienie niemowlęcia piersią mamy.

Karmienie piersią to temat rzeka, obrośnięty w mity i inspirujący do konstruowania wielu poglądów, często ze sobą sprzecznych. Jedno jest pewne lekarze apelują, by niemowlę karmić co najmniej 6 miesięcy. Ten akt to nie tylko dostarczanie organizmowi dziecka wartości odżywczych czy cennych przeciwciał. To intymna chwila dla matki i dziecka, to przekazywanie miłości, poczucie bliskości i bezpieczeństwa.

Jak dziecko odstawić od piersi?

 • Najważniejsza jest konsekwencja- jeśli podjęłaś decyzję o odstawieniu dziecka od piersi- nie zmieniaj jej. Jeśli raz ulegniesz-pod wpływem złości czy łez dziecka- maluch zorientuje się, że może tobą manipulować. Nie wracaj do karmienia -im bardziej będziesz konsekwentna, tym łatwiej dziecko zrozumie, że "nie" rzeczywiście znaczy "nie"
 • Stopniowo ograniczaj liczbę karmień- odstawiaj dziecko od piersi stopniowo zastępując karmienie piersią posiłkami- zupką, kleikiem, owocami. I nie zostawiaj go przy stole samego- przecież dotąd zawsze jadło w twoim towarzystwie.
 • Odwróć uwagę- jeśli dziecko nie chce jeść tego, co mu proponujesz zamiast piersi- zaproponuj mu zajmującą zabawę lub wyjdź na spacer- kiedy zgłodnieje, będzie mniej wybredne.
 • Poproś o pomoc. Zapewne trudne będzie usypianie bez piersi mamy- najlepiej byłoby, gdyby ktoś mógł cię przez parę dni zastąpić przy usypianiu malucha. A może uda maluchowi uda się zasnąć najedzonemu maluchowi w objęciach mamy lub będąc czule głaskanym po głowie? Jeśli dziecko ssie smoczek- może i on przyjdzie z pomocą?
 • Nie denerwuj się - maluch płacze i złości się, bo nie dostanie upragnionego mleczka z piersi. Nie wiń go za to- dla niego twoje zachowanie nie jest oczywiste.
 • Nie szczędź dziecku czułości – przytulaj, całuj, bądź blisko. Poprzez ssanie piersi maluch zaspokajał potrzebę bliskości z mamą. Teraz po prostu spróbuj zastąpić mu tę bliskość w inny sposób.
 • Karmienie nocne- jeśli maluch będzie się budził na jedzenie- najlepszym sposobem na uspokojenie go będzie przytulanie i podana w butelce woda. Mów dziecku, że już nie będziesz mu dawać mleczka, bo bolą cię piersi, jesteś bardzo zmęczona, a ono jest już duże - mów prawdę. I powtarzaj, że bardzo je kochasz.
 • Radykalne rozwiązanie - w ostateczności. Jeśli odstawianie dziecka od piersi idzie wyjątkowo opornie, jedynym rozwiązaniem może okazać się radykalne cięcie, np: wyjazd na kilka dni. Pamiętaj jednak, by uprzedzić dziecko, że cię nie będzie, i zapewnić, że wrócisz. 

reklama

Jak powstrzymać laktację?

 • Jeżeli poczujesz, że piersi robią się twarde i nabrzmiałe, odciągnij odrobinę pokarmu tak żeby poczuć ulgę.
 • Nie krępuj swoich  piersi. Według ekspertów to może zablokować przewody mleczne i doprowadzić do stanu zapalnego
 • W razie bólu lub obrzęku piersi zastosuj domowe metody. Przyłóż schłodzone i rozbite liście kapusty, wypij kilka szklanek herbaty z szałwii - ona też spowolni laktację .
 • Koniecznie dużo pij i zrezygnuj z soli. Musisz unikać zatrzymywania wody w organizmie
 • Przez dwa tygodnie możesz odczuwać napięcie w piersiach. Później laktacja zdecydowanie się zmniejszy. Proces zupełnego zaniku laktacji może trwać nawet kilka miesięcy. 
 • Jeśli pomimo odstawienia od piersi laktacja będzie się utrzymywać ponad rok koniecznie skorzystaj z pomocy lekarza. Nadmiar prolaktyny może być oznaką poważniejszych schorzeń.

Powodzenia!

Monika Z-B

Ocena: 3.96 z 5. Ocen: 59

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Butelkowy maluszek

Butelkowy maluszek

Karmienie piersią i mleko matki to bez wątpienia najlepsza rzecz, jaką kobieta może podarować swemu…   Więcej

Prawdy i mity o rozszerzaniu diety niemowlęcia

Prawdy i mity o rozszerzaniu diety niemowlęcia

W 2007 roku został ogłoszony nowy schemat żywienia niemowląt karmionych piersią oraz tych karmionych…   Więcej

Czy mogę pić alkohol jeśli karmię piersią?

Czy mogę pić alkohol jeśli karmię piersią?

Jeżeli zastanawiasz się, czy możesz pić alkohol, jeśli karmisz dziecko piersią, stanowisko specjalistów…   Więcej

reklama