reklama

Prawdy i mity o rozszerzaniu diety niemowlęcia

W 2007 roku został ogłoszony nowy schemat żywienia niemowląt karmionych piersią oraz tych karmionych mlekiem modyfikowanym.

Niektóre zalecenia uległy zmianie. Nie wszyscy jednak o tej zmianie wiedzę, dlatego w kwestii rozszerzania diety krążą nieprawdziwe lub nieaktualne informacje. Co jest zatem prawdą i zgodne jest z nowym schematem a co mitem
i przestało już obowiązywać?

Mleko początkowe przez pierwsze 4  miesiące życia
MIT. Obecnie zaleca się aby mleko początkowe oznaczone nr 1 podawać dzieciom do 6 miesiąca życia, ma ono obniżoną zawartość białka, a tłuszcz zwierzęcy jest w nim zastąpiony przez roślinny. Dzięki temu dziecko łatwiej je trawi, mniejsza jest również zawartość niektórych pierwiastków np. sodu.

Mleko powinno być jedynym produktem dla dziecka w pierwszym półroczu życia.
PRAWDA/MIT.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Jeśli karmisz dziecko piersią powyższe stwierdzenie jest prawdą, mleko mamy jest najbardziej naturalnym pożywieniem dla dziecka, pierwsze produkty inne niż mleko możesz zacząć podawać w 6 miesiącu życia. Jeśli natomiast Twoje dziecko dostaje mleko modyfikowane możesz jego dietę urozmaicać już wcześniej bo w 5 miesiącu życia.

Pamiętaj jednak, że wczesne wprowadzania innych pokarmów nie jest dobre, dziecko ma jeszcze niesprawny układ pokarmowy, niektóre enzymy jeszcze nie są produkowane, dlatego to co podasz może w ogóle nie zostać strawione a czasami może stać się przyczyną dolegliwości takich jak ból brzuszka czy kolka.

Nowe dania należy wprowadzać do diety dziecka pojedynczo.
PRAWDA: Powinno się zacząć od podawania nowości w małych ilościach (3-4 łyżeczek), a następnie po odczekaniu kilku dni można podać większą ilość. W między czasie nie wprowadzamy już innego nowego produktu, ten czas przerwy ustalono po to aby móc zaobserwować ewentualną reakcję alergiczną dziecka na dany produkt, może to być wysypka, ból brzuszka, śluzowate stolce, katar czy kaszel bez innych objawów przeziębienia.

Pamiętaj najczęściej uczulają: owoce cytrusowe w tym banany; z owoców krajowych truskawki następie ryby; pomidory, gluten, przy wprowadzaniu tych produktów należy zachować czujność.

Niemowlętom należy podawać do picia herbatki dla niemowląt
MIT: Jeśli dziecko jest karmione wyłącznie mlekiem w ogóle nie ma konieczności podawania dodatkowych płynów dziecku. Kiedy dziecko je już nowe produkty, najlepiej podawać wodę mineralną niskosodową przeznaczoną dla dzieci. Podawanie herbatek nie jest błędem, ale też nie jest koniecznością.

Pierwszym daniem dla dziecka powinna być zup- przecier warzywny
PRAWDA: Zupa-przecier warzywny pojawia się jako pierwszy w menu dziecka. Najczęściej  są to ugotowane, zmiksowane warzywa z dodatkiem dobrej jakości tłuszczu jak masło czy oliwa z oliwek lub niskoeurykowy olej rzepakowy. Pierwsze zupki nie zawierają mięsa ani dodatków zbożowych takich jak kaszki czy makarony, są najczęściej dwuskładnikowe i zawierają np. ziemniaki i  marchewkę .

Gluten podajemy po pierwszym roku życia
MIT: Nowe zalecenia zmieniły tą zasadę, teraz wprowadzamy niewielkie ilości (2-3 g na 100 ml zupki, mleka) glutenu w postaci ugotowanej kaszki manny. U dzieci karmionych piersią nie wcześniej niż po skończeniu 5 m. ż. i nie później niż po skończeniu 6 m. ż, u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym po ukończeniu 6 m. ż. Dawka ekspozycyjna 2-3 g stosujemy przez 2 miesiące, a następnie zwiększamy do 6g. Ok. 9-10 miesiąca życia dziecko może już jeść kromeczkę chlebka lub kaszki glutenowe. Objawy alergii na gluten pojawiają się bardzo szybko najczęściej po kilku dniach od podania glutenu.

Rybę możemy podać dopiero po pierwszym roku życia
MIT: Ryba mimo iż ma właściwości alergizujące to jest cennym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3, dlatego eksperci zmienili zalecenia i teraz możesz rybę wprowadzać do diety 6 miesięcznego malucha  karmionego mlekiem modyfikowanym  i w 7 m. ż. u dzieci karmionych piersią, oczywiście z zastosowaniem zasad wprowadzania nowości.

Niemowlętom należy podawać specjalne kaszki dla niemowląt
PRAWDA: Jest to szczególnie ważne dla dzieci karmionych piersią, u tych dzieci ok. 6 miesiąca życia wyczerpuje się zapasa żelaza, które wcześniej zostało zmagazynowane, dlatego ważne jest by podawać kaszki, które są wzbogacane w żelazo jak kaszki dla niemowląt. Kaszki mleczne podajemy dzieciom karmionym sztucznie a bezmleczne dzieciom karmionym piersią.

Niemowlę musi dostawać produkty zmiksowane
PRAWDA/MIT: Na początku kiedy wprowadzamy zupki ok. 6 miesiąca życia muszą być one dokładnie zmiksowana, ale później należy zmieniać konsystencję i wprowadzać miękkie, wyczuwalne grudki, oczywiście nie mogą to być zbyt duże kawałki bo spowodują odruch wymiotny. Ważne aby malec czuł że zmieniła się konsystencja. Z czasem możesz dziecku potrawy rozdrabniać widelcem a w końcu kroić na małe cząstki. Pamiętaj nawet jeśli dziecko nie ma jeszcze ząbków możesz mu podawać miękkie produkty do gryzieni np. banana, dziąsła świetnie sobie z nim poradzą a maluch będzie się przyzwyczajał do różnych form pokarmów.

Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Centrum Edukacji i Poradnictwa Żywieniowego Nutri Center


Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: