Okazuje się, że te 4 cechy pozwalają przewidzieć depresję poporodową. Badania

Okazuje się, że te 4 cechy pozwalają przewidzieć depresję poporodową. Badania

Okazuje się, że 4 cechy pozwalają przewidzieć depresję poporodową i stwierdzić, czy jej objawy nasilą się w ciągu pierwszego roku po porodzie. Dowodzą tego badania, które sfinansował National Institute of Mental Health.

Depresja poporodowa: badanie

W badaniu przeanalizowano dane zebrane w latach 2006–2011 dotyczące kobiet, które korzystały z akademickiego centrum medycznego w Pittsburghu w Pensylwanii. Lekarze przeprowadzili wywiady z kobietami na temat nasilenia objawów depresyjnych, historii medycznej i psychiatrycznej, funkcjonowania, doświadczenia położniczego i stanu zdrowia niemowlęcia. Kobiety z depresją poporodową oceniały nasilenia objawów: po czterech do ośmiu tygodnia, po trzech miesiącach, sześciu miesiącach i 12 miesiącach po porodzie.

Naukowcy ustalili 4 cechy, które pozwalają przewidzieć depresję poporodową. To:

  • liczba dzieci,
  • zdolność do funkcjonowania w życiu codziennym, w pracy i w relacjach,
  • poziom wykształcenia,
  • nasilenie depresji w ciągu czterech do ośmiu tygodni po porodzie.

To przełomowe dla matek i lekarzy, ponieważ ci mogliby prowadzić wczesną interwencję, a kobiety miałyby większe szanse na szybkie wyleczenie i poprawę komfortu funkcjonowania. Naukowcy twierdzą, że wczesna identyfikacja czynników (już na początku okresu poporodowego) może pozwolić na wczesną terapię, co zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Im dłużej depresja kobiety nie jest leczona, tym trudniej sytuację ustabilizować, a kobiecie wrócić na właściwe tory. Leczenie kobiet może obejmować psychoterapię i/ lub leki.

„Zanim matka odbędzie wizytę kontrolną po zakończeniu połogu, jesteśmy w stanie przewidzieć nasilenie jej depresji w ciągu najbliższych 12 miesięcy”. - mówi Sheehan Fisher, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych w Northwestern University Feinberg School of Medicine.

Ponadto analizy naukowców pozwoliły zidentyfikować trzy trajektorie objawów depresyjnych:

  • stopniową remisję (50,4%),
  • częściową poprawę (41,8%),
  • stan przewlekły ciężki (7,8%).

Objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa zwykle pojawia się od 4 do 8 tygodni po porodzie. Kobiety, które się z nią mierzą, zwykle doświadczają:

  • trudności ze snem,
  • poczucia bezwartościowości lub poczucia winy,
  • nieradzenia sobie z negatywnymi emocjami,
  • niezdolności do skupienia się,
  • przygnębienia, rozdrażnienia,
  • poczucia wyczerpania,
  • napięcia, stresu,
  • strachu przed pozostaniem z dzieckiem sam na sam.

Depresja poporodowa dotyka nie tylko matki, ale może również negatywnie wpływać na funkcjonowanie i zdrowie dziecka, jego rozwój emocjonalny dziecka, a i rzutować na umiejętność regulowania własnych emocji oraz zwiększać ryzyko lęku i depresji.

reklama

Depresja: gdzie szukać pomocy?

Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na depresję poporodową, jak najszybciej poszukaj pomocy. Gdzie ją znaleźć? Możesz skontaktować się z psychologiem w miejscu zamieszkania bądź skorzystać z pomocy, dzwoniąc na jeden z poniższych numerów:

Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym: tel. 116 123  (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)

ITAKA - centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego: tel. 800 70 2222 (czynne całodobowo)

ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania: tel. 22 484 88 01 (czynny w poniedziałki i czwartki od 17.00 do 20.00)

Ośrodek Interwencji Kryzysowej – pomoc psychiatryczno-pedagogiczna: tel. 22 855 44 32

Telefon zaufania – dla osób które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują natychmiastowego interwencyjnego wsparcia: tel. (22) 621 35 37

Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna: tel. 22 425 98 48 (poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)

OIK - Ośrodki Interwencji Kryzysowej w Polsce znajdziesz pod linkiem: http://www.oik.org.pl/

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: