Dieta w pierwszych latach życia dziecka

Dieta w pierwszych latach życia dziecka

Twoje dziecko kończy roczek, a Ty zastanawiasz się czemu jego zainteresowanie jedzeniem jest mniejsze niż w poprzednich miesiącach? Czy na pewno wybrane przez Ciebie produkty są wystarczająco smaczne i zdrowe dla dziecka?

Po ukończeniu pierwszego roku życia zainteresowanie jedzeniem maleje. Dzieje się tak dlatego, że wzrost malucha ulega spowolnieniu, a ilość energii, jakiej potrzebuje w przeliczeniu na kilogram masy ciała zmniejsza się.

Zmuszanie dziecka do jedzenia w tym czasie często powoduje efekt odwrotny do zamierzonego - niechęć do jedzenia i może stać się przyczyną poważnych problemów żywieniowych w wieku późniejszym.

Aby jedzenie nie stało się dla obu stron udręką skorzystaj z kilku przydatnych rad:

·    Dieta dziecka w wieku 1-3 lat powinna przypominać żywienie dorosłych tzn. dieta powinna być zbilansowana i w miarę możliwości urozmaicona. Każdy podany posiłek powinien w swoim składzie zawierać:

reklama

o    Produkt zbożowy, do wyboru: pieczywo, płatki, kaszę, makaron i ziemniaki
o    Warzywa i owoce
o    Produkt będący źródłem białka zwierzęcego, do wyboru mleko i produkty mleczne lub mięso, drób, wędliny. Pamiętaj stanowią one dodatek i powinny być spożywane w mniejszej ilości niż produkty zbożowe, warzywa i owoce.
o    Tłuszcze roślinne i/lub zwierzęce

·    Jadłospis dziecka zaplanuj na 4-5 posiłków. Taka optymalna ilość pozwoli również Tobie zachować  energię na cały dzień zabaw. Pozwól przypatrywać się dziecku i pomagać przy przyrządzaniu posiłków. Wspólne pichcenie w kuchni może stać się dobrą zabawą dla was obojga.

·    Przy przygotowywaniu posiłków pamiętaj o zasadzie różnorodności. Warto korzystać z różnych technik kulinarnych i dbać o to, aby codziennie pojawiły się różne produkty spożywcze. Wyrazisty smak, zapach i sposób podania pobudzi wyobraźnię dziecka, i zachęci je do jedzenia.

·    W ciągu dnia podawaj dziecku dwa posiłki mleczne. Odpowiednia ilość wapnia jest szczególnie ważna w tym okresie życia. Kiedy podać posiłki mleczne? Najlepiej rano i wieczorem. Mogą również stanowić świetni pomysł na deser. Domowy budyń z odrobiną konfitury na pewno zasmakuje roczniakowi.

·    Drugie śniadanie nie powinno składać się ze słodyczy, lecz być uzupełnieniem pierwszego śniadania. W takim razie jeśli dziecko na śniadanie jadło zupę mleczną, następnym posiłkiem powinna być kanapka z serem twarogowym lub domową wędliną. Bez względu na to, gdzie dziecko będzie jadło drugie śniadanie zawsze powinno być pełnowartościowe.

·    Obiad powinien składać się z dwóch potraw i deseru. Nie wszystkie dzieci są wstanie zjeść obiad o jednej porze. Pamiętaj nie zmuszaj dziecka, aby zjadło go za jednym razem. Na deser możesz podać surowy owoc lub w formie galaretki,  musu, kompotu czy przecieru.

reklama

·    Podając posiłek wieczorny zadbaj o to, aby był on łatwostrawny i podany w formie ciepłej. Może być to zupa mleczna, płatki na mleku, czy też inne zupy z udziałem nabiału.

·    Zrezygnuj z małej, dziecięcej zastawy stołowej. Pozwól swojemu dziecku spożywać posiłki na zastawie używanej przez resztę rodziny. Dzięki temu posiłek będzie spostrzegany przez dziecko jako mniejszy i łatwiej akceptowalny przez niejadki.

·    Między posiłkami głównymi ogranicz niezdrowe przekąski w postaci słodyczy. Tym sposobem zwiększysz szanse zjedzenia głównych pełnowartościowych posiłków.

·    Wycieraj buzię dziecka po posiłku, a nie w jego trakcie. Takie postepowanie wyrobi w dziecku odpowiedni nawyk zakończenia jedzenia.

·    Nie szczędź pochwał za zjedzenie posiłku i zrób to zaraz po jego zjedzeniu. Radość dziecka będzie się przekładać na ilość zjedzonego zdrowego posiłku.

reklama

·    Zakończ posiłek, kiedy widzisz, że dziecko straciło zainteresowanie jedzenie, zanim zacznie się złościć. Zmuszanie dziecka do jedzenia powoduje często odmowę i niechęć do przyjmowania posiłków w następne dni.

mgr Anna Brończyk-Puzoń
dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Nutri Center

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: