Karmienie noworodka. Na co zwrócić uwagę na początku karmienia?

Karmienie noworodka. Na co zwrócić uwagę na początku karmienia?

Karmienie noworodka. Na co zwrócić uwagę na początku karmienia? Okres po porodzie to bardzo ważny moment, a pierwsze karmienia piersią wymagają uwagi i pozytywnego nastawienia. Karmienie piersią jest uznanym na świecie „złotym standardem” w żywieniu niemowląt, stąd tak ważny jest dobry start i rozpoczęcie mlecznej przygody. Co powinno niepokoić? Jak sobie pomóc?

Karmienie noworodka - korzyści dla dziecka i mamy

Karmienie  piersią  jest  optymalnym  sposobem  żywienia  noworodków – urodzonych zarówno przedwcześnie, jak i w terminie porodu.

Obserwacje epidemiologiczne i badania kliniczne dowodzą, że u dzieci karmionych piersią występuje istotnie mniejsze ryzyko chorób infekcyjnych, szczególnie  zakażeń  układu  pokarmowego  i  oddechowego. Coraz  więcej  wiadomo o roli pokarmu kobiecego nie tylko w biernej obronie przeciwinfekcyjnej, ale także w aktywnej stymulacji dojrzewania  układu  immunologicznego dziecka. U dzieci karmionych naturalnie rzadziej występują choroby alergiczne czy schorzenia autoimmunologiczne. Potwierdzono również korzystny wpływ takiego karmienia na zdolności poznawcze oraz stan układu krążenia i przewodu pokarmowego w wieku dorosłym. źródło

Karmienie piersią to również wiele korzyści dla kobiet. Karmienie noworodka zaraz po porodzie przyspiesza obkurcanie się macicy i zmniejsza krwawienie z dróg rodnych. Z kolei długotrwała  laktacja wpływa korzystnie na odzyskiwanie masy ciała kobiety z okresu przed ciążą, wpływa na płodność  w  okresie wyłącznego karmienia piersią,  zmniejsza ryzyko zaburzeń mineralizacji kości i zapadalność na  niektóre choroby nowotworowe. Przystawianie noworodka do piersi ma pozytywny wpływ na więź  emocjonalną między matką a maluchem.

Świetnie, jeśli maluszek chce ciągle jeść

Noworodek w czasie pierwszych dni po porodzie będzie chciał jeść często. Więcej niż 10 razy na dobę. Dzięki temu stymuluje wytwarzanie pokarmu, nie grozi mu znaczna utrata wagi i ma mniejsze prawdopodobieństwo na nasilenie żółtaczki poporodowej. Dlatego jeśli maluszek wystawia języczek, zaczyna ssać rączkę czy kocyk którym jest przykryty koniecznie przystaw go do piersi, nawet jeśli chwilę wcześniej skończyłaś karmienie.

Im częściej będziesz karmiła piersią, tym więcej mleka będziesz produkować i karmienie stanie się łatwiejsze. Dodatkowo karmienie przyspiesza obkurczanie się macicy.

U matek noworodków urodzonych o czasie istotne dla wczesnej stymulacji laktacji jest przebywanie z dzieckiem przez cały czas po jego urodzeniu, właściwe przystawianie do piersi i edukacja w zakresie poprawnej oceny efektywności i skuteczności ssania. Nie należy przy tym ograniczać ani  częstości  przystawiania  do  piersi,  ani  czasu  trwania  karmienia,  pozwalając dziecku na ustalenie tej czynności w regularnym rytmie po kilku pierwszych dobach. źródło

reklama

Właściwe przystawianie do piersi

Tkliwość sutków po porodzie jest problemem wielu młodych mamuś. Nie pozwól żeby karmienie powodowało dyskomfort i sprawiało ból. Faktycznie pierwsze karmienia mogą nie należeć do najprzyjemniejszych, ale nie powinny wyciskać ci łez z oczu.

Jeśli tak się dzieje - sprawdź, czy noworodek jest prawidłowo przystawiany do piersi. Jeśli chwyta samą brodawkę bez otoczki, to z całą pewnością  będziesz mieć kłopoty.

Pobudzaj maluszka do pracy

Dzieci często zasypiają podczas jedzenia. To dla nich idealna sytuacja - przytulić się do ciepłej mamusi i … odpłynąć. Tymczasem maleństwo należy stymulować, aby jak najczęściej ssało twoją pierś. To przede wszystkim pobudzi laktację. Jeśli zauważysz, że maluszek zasypia zachęć go do dalszego ssania i połykania - możesz pogłaskać jego policzek, główkę lub pomasować jego nóżki, albo plecki.

reklama

Skorzystaj z pomocy

Jeśli karmienie sprawia ci ból lub dziecko nie przybiera na wadze koniecznie skonsultuj się z położną lub konsultantką laktacyjną. Problemy łatwiej rozwiązać, kiedy zajmiesz się nimi od razu.

Po czym poznasz, że dziecko rozwija się prawidłowo podczas pierwszego tygodnia życia?

Dziecko siusia i robi kupki

Nie traci nadmiernej ilości masy  ciała (utrata do 10% masy urodzeniowej jest normalna)

Podczas jedzenia słyszysz, jak maluszek przełyka

W 3-4  dniu poczujesz, że twoje piersi stają się  cięższe i pełniejsze.

 

wsparcie merytoryczne i cytaty: "Żywienie niemowląt i małych dzieci” pod redakcją  Haliny  Weker  i  Marty  Barańskiej

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: