Kiedy skończyć nocne karmienie?

Kiedy skończyć nocne karmienie?

Pobudki kilka razy w ciągu nocy – karmienie, a co za tym idzie – przebieranie, odbijanie, ulewanie,  przygotowywanie jedzenia... Taki przerywany sen jest dla wielu osób niesłychanie męczący, stąd pełne nadziei oczekiwanie na koniec nocnego karmienia. Kiedy powinno to nastąpić?

Nocne karmienia piersią a zwyczaje noworodków

Noworodek musi jeść często, bo pojemność jego żołądka jest bardzo mała. Jeśli karmiony jest piersią, zaleca się karmienie na żądanie, czyli wówczas, gdy dziecko sygnalizuje głód (czuwa, jest aktywne, próbuje ssać ręce, popłakuje).

Zwykle jest to 8-12 karmień na dobę. Musi jeść także w nocy, nie rzadziej niż co 4 godziny. Jeżeli się nie budzi samo, w tych pierwszych 4 tygodniach życia trzeba je budzić lub przystawiać do piersi śpiące. Karmienie nocne ma szereg zalet:

  • zapewnia ciągłość laktacji,
  • dziecko nie jest rozpraszane, w nocy ssie wydajniej, je więcej niż w ciągu dnia,
  • pokarm nocny jest bardziej tłusty, zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju,
  • ma wpływ na przyrost wagi dziecka – jeśli dziecko przybiera zbyt słabo, karmienie nocne pomoże mu zwiększyć masę ciała.

Dziecko karmione butelką powinno jeść 7 posiłków po około 100 ml każdy, także w nocy.

reklama

Nocne karmienia piersią niemowlaka

Po skończeniu pierwszego miesiąca życia, ilość posiłków powinna zmniejszyć się do 8 razy na dobę, co nie jest jednak regułą. W rozwoju dziecka są okresy, gdy potrzebuje jeść więcej. Dziecko karmione butelką po skończeniu 4 tygodni zjada 6 porcji po 130ml.

Kiedy dziecko kończy pierwszy miesiąc życia, można liczyć na to, że będzie robić coraz dłuższe przerwy nocne, trwające 6-7 godzin. Jeśli maluch nie budzi się sam (i nie ma problemów z wagą), wówczas nie trzeba go wybudzać na posiłek. Z reguły dzieci karmione mieszanką śpią dłużej, bo mleko matki jest bardziej lekkostrawne.

Pewna zmiana w nocnym jedzeniu następuje dopiero wówczas, gdy dziecko zaczyna jeść dodatkowe posiłki. Przy karmieniu piersią jest to 7 miesiąc, a jeśli dziecko je mleko modyfikowane, to jego dieta niemowlęcia rozszerza się już w piątym miesiącu. Dziecko zjada w ciągu dnia tyle, że powinno to wystarczyć także na noc. To czas, kiedy można liczyć na wydłużenie się przerwy nocnej, co nadal nie oznacza całej nocy.

Kiedy można zrezygnować z nocnego karmienia piersią?

Dzieci pomiędzy szóstym a dwunastym miesiącem życia zazwyczaj same powoli rezygnują z nocnego karmienia piersią. Możesz w tym pomóc i jeśli zazwyczaj dziecko je 25 minut skróć to, np: do 15 minut. Trzymaj się tego planu, a stopniowo możesz skracać czas nocnego kamienia, jednocześnie pilnując żeby w tym czasie dziecko nie zasypiało przy piersi.

Jeśli chcesz zachować laktację lub nie jesteś gotowa całkowicie zrezygnować nocnego karmienia spróbuj dziecko wybudzać i karmić chwilę przed tym, kiedy sama idziesz spać. W sytuacji, kiedy się wybudza znajdź sposoby, żeby odwrócić  uwagę malucha, przytul, pogłaszcz, ponoś, aż zaśnie. Kolejne karmienie zaproponuj rano. To wydłuży czas snu was obydwojga.

reklama

Jak odzwyczaić od nocnych karmień piersią

Od jedzenia w nocy należy odzwyczajać powoli, stopniowo, aby dziecko nie odczuło gwałtownej zmiany. Można:

  • zmniejszyć ilość mleka zjadanego w nocy, lub – jeśli dziecko pije z butelki – podać do picia wodę;
  • próbować wydłużyć przerwę pomiędzy poszczególnymi karmieniami;
  • jeżeli dziecko jest bardzo aktywne w dzień, zadbać o wyciszenie w porze posiłków, aby zjadło je w całości;
  • karmić częściej po południu i wieczorem, zadbać o relaksującą kąpiel i wyciszenie tuż przed odpoczynkiem nocnym;
  • gdy dziecko budzi się z płaczem, próbować je uspokoić w inny sposób niż karmieniem;
  • nie próbować odzwyczajać od jedzenia w nocy, jeśli w życiu malucha zachodzą duże zmiany: mama wraca do pracy, ono idzie do żłobka, zmienia się niania itp.;
  • karmienia eliminować po jednym, nie wszystkie naraz, zacząć od tego, które jest dla was najbardziej męczące;
  • gdy dziecko się przebudzi, tłumaczyć, że jest noc, a w nocy się śpi;
  • jeżeli dziecko po 2-3 dniach nadal bardzo płacze, należy zrezygnować z prób i wrócić do nich po tygodniu lub dwóch, może wówczas maluch będzie gotowy na to.

Dlaczego niemowlaki budzą się w nocy

Starsze dziecko, które budzi się w nocy, często wcale nie potrzebuje jedzenia. Przyczyną nocnych pobudek mogą być także:

  • ząbkowanie, opuchnięte dziąsła,
  • potrzeba bliskości,
  • zły sen,
  • ból brzucha, kolka,
  • katar, zbliżające się przeziębienie.

W takich wypadkach podanie piersi czy wzięcie na ręce i nakarmienia butelką pomaga, bo dziecku najlepiej jest blisko mamy, ale warto mieć świadomość, że dziecko nie zawsze budzi się z głodu. Potrzeba bliskości jest równie ważna jak potrzeba jedzenia, można ją jednak zaspokajać w inny sposób: chwilę nosząc dziecko, kładąc się obok niego, śpiewając kołysankę, głaszcząc po plecach.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: