Moje dziecko przestało spać. Co się dzieje ze snem niemowlaka?

Moje dziecko przestało spać. Co się dzieje ze snem niemowlaka?

Do tej pory twoje maleństwo idealnie przesypiało prawie całe noce i nagle na przełomie 3-4 miesiąca coś się zmieniło? Masz wrażenie, że przebudza się, co chwilę, jest marudne i rozdrażnione? Zastanawiasz się, co jest tego przyczyną i w jaki sposób sobie poradzić? Przeczytaj. Pocieszymy, zaradzimy.

Kiedy dziecko się rodzi jego cykle snu i czuwania są niedojrzałe. Zdrowy noworodek będzie się wybudzać jedynie z trzech powodów: głodu, mokrej pieluszki i kiedy się wyśpi. Po jakimś czasie, zauważysz, że te okresy spania i czuwania mają jakiś określony cykl, np: jeśli dziecko potrzebuje rzadszych karmień będzie dłużej spało zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Może się nawet okazać, że należysz do tych szczęśliwców, których maleństwo przesypia całe noce. Do czasu… 

Zmiana snu na przełomie 3-4 miesiąca życia dziecka
Pomiędzy 3-4 miesiącem nadchodzi zmiana.  W tym czasie, sen dojrzewa i pojawiają się tzw. etapy snu. Cykle snu trwają około 60-90 minut w ciągu nocy (czasami 120 minut) i każdy z nich kończy się chwilowym przebudzeniem. I właśnie to krótkie przebudzenie jest przyczyną większości problemów, pt: "ratunku moje dziecko przestało spać”.
 

Przebudzenia mają funkcję ochronną - dziecko sprawdza, czy wszystko jest w porządku i uwaga… jeśli   zasypiało w twoim łóżku, a ty je przeniosłaś później do łóżeczka, to jego oczywistą reakcją będzie płacz, bo okaże się, że jest w innym miejscu niż zapamiętało.
 
Jeśli nie wiesz o zmianie cyklów snu prawdopodobnie pierwsza rzecz, o której myślisz, kiedy maluszek zaczyna częściej się wybudzać to, że jest głodny. W efekcie uczysz dziecko, że: do zasypiania potrzebne jest mu jedzenie oraz, że potrzebuje więcej kalorii nocą.

Dla twojego maleństwa to idealna sytuacja. Ponieważ wiele dzieci w okolicach 4 miesiąca jest bardzo ciekawych świata a w ciągu dnia rozprasza je mnóstwo bodźców, więc dla nich odwrócenie schematu karmienia (jem nocą, bo wtedy jest spokojnie) jest czymś rewelacyjnym. A dla ciebie?  Nie bardzo, dlatego dowiedz się, co możesz zrobić żeby nie stworzyć sytuacji , która będzie trudna do zmiany.

Co można zrobić żeby niemowlę spało?

Najlepsze, co możesz zrobić, to od samego początku pilnować żeby dziecko zasypiało w miejscu, gdzie chcesz, żeby spało. Jeśli chcesz utulaj je w ramionach, noś, kołysz, śpiewaj, ale kiedy jest już bardzo zmęczone połóż je tam, gdzie ma zasnąć.

Oczywiście to może wywołać bunt i niezadowolenie. Wtedy powtórz cały proces, ale zakończ go w taki sam sposób. Na tym etapie życia nie trzeba zmuszać maleństwa żeby zasypiało samodzielnie w łóżeczku, stąd dobrze jest zacząć usypianie w ramionach mamy lub taty. Jednak jest to doskonały moment żeby nauczyć je, że docelowo łóżeczko jest idealnym miejscem do spania.

Druga sprawa to karmienie. W jaki sposób zaobserwować, że dziecko obudziło się z powodu głodu, a nie z powodu chwilowego przebudzenia? Jeśli twoje dziecko zazwyczaj budziło się na karmienie, co 4 - 5 godzin i nagle gdzieś między 3-4 miesiącem to się zmieniło. Uważaj i zastosuj nasze rady.

Jeśli do tej pory jadło, np: o 1:00 i potem zasypiało, a następnie jadło o 5:00 i zasypiało, tymczasem teraz domaga się karmienia zarówno o 1:00, jak i o 2:00 to nakarm je według poprzedniego schematu.

reklama

Dzięki temu dziecko dowie się, że istnieją różne sposoby (nie tylko jedzenie) żeby zasnąć, np: kołysanie, głaskanie, przytulanie  oraz nie zaburzysz waszego wypracowanego schematu żywieniowego. Być może spędzisz kilka dni nosząc i kołysząc maluszka (pamiętaj żeby zawsze odłożyć go o łóżeczka zanim zaśnie), ale ten wysiłek zaprocentuje.

Jeżeli zauważysz, że twoje dziecko potrzebuje większej liczby karmień, staraj się je wprowadzić w ciągu dnia. Znajdź jakieś ciche, ustronne miejsce, w którym w spokoju będziesz mogła je nakarmić. Trening usypiania przeprowadzaj w sposób, jaki wam obydwojgu pasuje, ale najlepiej zacznij od razu po narodzinach dziecka. Dzięki temu będziesz przygotowana na zmiany i przebiegną one dużo łagodniej.

a. jórczak

Ocena: 3.85 z 5. Ocen: 31

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

„Niech się wypłacze...”, czyli „crying down”

„Niech się wypłacze...”, czyli „crying down”

„Niech się wypłacze...” - zdarzało się Wam słyszeć taką radę? „Nie biegnij na pierwsze kwęknięcie...   Więcej

Bezpiecznie na czworaka

Bezpiecznie na czworaka

Raczkowanie to ważna umiejętność dziecka, która otwiera przed nim nowe horyzonty: nareszcie może się samo...   Więcej

Zabawy z niemowlakiem - pomysłów nigdy dość

Zabawy z niemowlakiem - pomysłów nigdy dość

 To mama i tata są dla niemowlęcia najwspanialszymi „zabawkami”. Dlatego warto sobie czasem uświadomić,...   Więcej

Jak dogadać się z maluszkiem... - trudne początki

Jak dogadać się z maluszkiem... - trudne początki

Niewiele jest w dorosłym życiu wydarzeń równie stresujących jak narodziny dziecka. Zwłaszcza tego...   Więcej

Kryzys ósmego miesiąca

Kryzys ósmego miesiąca

Twój malec ma już 8 miesięcy.  Okres ten często nazywany jest „kryzysem 8 miesiąca życia” i trwa przez......   Więcej

Jak i co słyszy niemowlę? Rozwój słuchu dziecka

Jak i co słyszy niemowlę? Rozwój słuchu dziecka

Słuch noworodka funkcjonuje według obcych nam zasad. Dziecko słyszy od urodzenia, ale słyszy inaczej niż...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta