reklama

Dlaczego ono płacze? Wydaje ci się, że zrobiłaś wszystko, co mogłaś, a twoje maleństwo nadal krzyczy? Czujesz się bezradna, niekompetentna, sfrustrowana, bo nie możesz znaleźć przyczyny  płaczu? Przeczytaj.

Dla niemowlaka płacz jest początkowo główną formą komunikacji. Dzięki niemu może porozumieć się z otoczeniem, zasygnalizować swoje potrzeby. Bardzo szybko odkrywa, że płacz ma wręcz „magiczną” moc i mama lub tata nadchodzą z pomocą.

Rodzice czują się zagubieni i zestresowani, kiedy ich maleństwo rozpacza, ale po pewnym czasie potrafią rozróżnić, np.: płacz skarga, od płaczu żądania. Dlatego warto obserwować dziecko i jego reakcje. Oto niektóre z powodów do płaczu.

Jeść!

Jak rozpoznać, kiedy dziecko płacze z głodu? Po regularności, po sile krzyku i po tym, z jaką łapczywością rzuca się na pierś lub butelkę. Dziecko często przekręca wtedy główkę w jedną stronę tak jakby szukało piersi, wkłada rączki do buzi i łka.
Zanim podasz pierś lub butelkę upewnij się, że jest naprawdę głodne, może po prostu pragnie bliskości.

Ta straszna kolka

Płacz spowodowany kolką można łatwo rozpoznać. Pojawia się około 3 tygodnia życia. Dziecko, dotychczas spokojne, nagle zaczyna bardzo mocno krzyczeć. Całe ciałko wygina się, rączki i nóżki są podkurczone, a brzuszek jest  twardy. Zanim podasz leki wypróbuj domowe sposoby, takie jak: ciepłe okłady na brzuszek, masaż, kąpiele w wanience, łagodne kołysanie, noszenie na rękach.
Jeżeli to nie pomaga możesz sięgnąć po Gripe Water, czy  Esputicon. Pamiętaj, żeby twoja dieta była lekkostrawna. W okresie, kiedy karmisz piersią (zwłaszcza w pierwszych miesiącach)  zrezygnuj z jedzenia cytrusów, ostrych przypraw, czekolady, picia mocnej herbaty itp.

Co to za temperatura?

Jak sprawdzić, czy dziecko nie płacze, bo mu zbyt zimno lub za gorąco?  Dotknij karczek  maleństwa. Jeżeli jest rozgrzany i spocony zmień ubranko na suche i cieńsze. Sprawdź, czy w domu nie jest za gorąco (optymalna temp. to 20 - 22C w dzień, a w nocy 18C). Pamiętajmy, że tylko noworodki wymagają ubrania i okrycia, również podczas karmienia. Większe dzieci ubieramy w domu tak jak samych siebie a na dwór zakładamy tylko jedną warstwę więcej. Oczywiście zależy, jakie są warunki na dworze.
Zimny karczek jest znakiem, że twoje maleństwo marźnie i trzeba je ogrzać.
Oto kilka sposobów: cieplej ubrać i okryć, podać pierś lub ciepłe picie z butelki, rozcierać rączki i nóżki, można też przytulić nagie dziecko do swojego ciała i okryć się ciepłym kocem. Ja preferuję ostatnią metodę, dziecko natychmiast się uspokaja i ogrzewa. Zimne rączki nie muszą być oznaką wyziębienia!

Nie lubię przebierania

Dzieci bardzo nie lubią przebierania. Nagie czują się bezbronne, bezradne i jest im zimno. Przebierając pamiętaj, żeby przygotować sobie najpierw wszystkie rzeczy, które będą ci potrzebne. Ubranka powinny się łatwo zakładać, najlepsze do tego są pajace i body.

Mokro mi

Jeśli używasz pieluch jednorazowych twoje dziecko raczej nie będzie płakać z powodu mokrej pieluszki;-) Chyba, że  odparzy sobie pupę. Na szczęście używanie kremów i maści ochronnych powinno zapobiec takiej sytuacji. Jeżeli jednak pupa będzie zaczerwieniona, wtedy:

  • często zmieniaj pieluszki,
  • obmywaj pupę pod strumieniem letniej wody,
  • osuszaj delikatnie ręcznikiem,
  • nałóż warstwę maści leczniczej (zapytaj pediatrę lub farmaceutkę w  aptece) . Sprawdzonym i według mnie najlepszym sposobem na odparzenia jest zasypywanie odparzonych miejsc mąką ziemniaczaną. Postępujemy tak do czasu wyleczenia podrażnienia – u nas z zasady  trwało to  3 dni.

Gdzie te zęby?

Może ono być, po kolce, kolejna zmora naszych dzieci. Niektóre dzieciaczki przechodzą ten okres bezboleśnie, jednak większość dzieci potrzebuje naszej pomocy. Objawy ząbkowania są łatwe do odczynia: kwilenie, zamiana zachowania( dziecko staje się niespokojne), wkładanie wszystkiego do buzi i gryzienie, obfite ślinienie oraz (ale nie zawsze)podwyższone temperatura. Dziąsła są nabrzmiałe i zaczerwienione, na końcach widać białawe plamki (ząbki przebijające się przez dziąsło).
Możemy pomóc smarując żelami na ząbkowanie np.: Bobodent, Calgel. Podawać do gryzienia schłodzone gryzaki(malec niechętnie trzyma w dłoni rzeczy chłodne, to my musimy je trzymać), masujemy dziąsła gumową nakładką w kształcie szczoteczki do zębów. Czasami może wystąpić gorączka, podajemy wtedy (po zasięgnięciu porady lekarskiej) czopki lub inne środki przeciw gorączkowe dla niemowląt.

Muszę odreagować

Układ nerwowy naszego maluszka przez cały dzień jest atakowany różnymi bodźcami zewnętrznymi. Hałas, światło, kolory. Ogrom informacji, z którymi musi sobie poradzić.
Niektóre niemowlęta codziennie (często wieczorami) zaczynają „sesje płakania”. Dzięki temu się odprężają, wyciszają się i mogą odreagować „stres”.
Możesz pomóc swojemu dziecku przytulając je, mówiąc cicho, spokojnym tonem. Ono potrzebuje zrozumienia i ukojenia. Sprawdź, co będzie najbardziej skutkować.

Nudzi mi się

Czasami wydaje się, że dziecko płacze bez powodu. Zaczynasz zastanawiać się gorączkowo, czy dziecko jest głodne, a może ma mokrą pieluszkę, a może… po prostu się nudzi. Maluszki uwielbiają „wycieczki krajoznawcze” w ramionach dorosłych. Świat jest zbyt interesujący, żeby po prostu leżeć w łóżeczku i oglądać karuzelę z misiami. „Mamo natychmiast wyjmij mnie z tego więzienia. Ja chcę zwiedzać!!!!” – rozkazuje twój niemowlak.

W takich sytuacjach świetnie sprawdza się nosidełko. Jeśli jednak dzidziuś jeszcze do niego nie dorósł, a ty masz problemy z kręgosłupem zbawienny okaże się bujak (nie nadaje się dla noworodków). Dzięki niemu  maleństwo obserwuje i poznaje otoczenie będąc blisko ciebie.
Mam tylko jedną uwagę, prośbę kładź spac dziecko do łózeczka, z bujaczka po przebudzeniu może wypaść i zrobić sobie krzywdę. I przypomnienie- bujaczek nie powinien stać się „więzieniem”

Mamo nie denerwuj się

Nie dziw się jak twoje dziecko zaczyna robić się marudne, płacze, gdy ty jesteś zdenerwowana. Maleństwo jest bardzo wyczulone na reakcje mamy, dlatego...
Przestań się przejmować bałaganem, zrób zupę z mrożonki (oszczędzisz trochę czasu), kładź się spać, gdy maluszek śpi. Naucz się korzystać z pomocy bliskich, przyjaciół, to nie wstyd, prosić o pomoc. Wypoczęta raźniej zabierzesz się do pracy.

I najważniejsze: dla swojego dziecka jesteś NAJLEPSZĄ MAMUSIĄ NA ŚWIECIE!!!

Powodzenia przy rozkrzyczanych maluszkach!
Żaneta.b

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: