Przedmioty niebezpieczne dla dzieci

Przedmioty niebezpieczne dla dzieci

Ponieważ fantazja i ciekawość świata dzieci są nieograniczone, nagle okazuje się, że rodzice maluchów, które raczkują i stawiają swoje pierwsze kroki muszą wnikliwie przyjrzeć się domowemu otoczeniu pod zupełnie innym niż dotychczas kątem. Na bok odchodzą kryteria użyteczności czy estetyki, a na pierwszy plan wysuwa się bezpieczeństwo. Okazuje sie bowiem, że wokół znajdują się przedmioty niebezpieczne dla dzieci.

Prawda jest taka, że dla dziecka, które nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich działań, niebezpieczne może być… niemal wszystko, tzn. zabawki, ubranka, a także rzeczy codziennego użytku czy elementy wyposażenia, również te niezbędne do pielęgnacji malucha.

Niebezpieczne zabawki

Niebezpieczne mogą być zabawki, które zawierają małe elementy - dziecko może je połknąć bądź się nimi zdławić. Nie bez znaczenia jest materiał, z jakiego zabawka jest wykonana, a także to, by nie miała sznurków, niebezpiecznych mechanizmów i baterii (niebezpieczne są zwłaszcza te małe, płaskie).

Nie kupuj zabawek, które są nieodpowiednie do wieku, a także są małych rozmiarów i składają się z drobnych elementów. Kiedy kupujesz zabawkę, zwracaj uwagę na to, czy posiada certyfikaty i atesty, np. atest Instytutu Matki i Dziecka.

reklama

Przedmioty niebezpieczne dla dzieci: otoczenie

Trzeba pamiętać, że małe dzieci wszystko traktują jak zabawki, a mieszkanie jak krainę, w której naprawdę wiele jest do odkrycia. Ciekawi je wszystko, a w takich banałach jak gniazdka elektryczne, zapomniane szuflady, zakamarki czy kosz na śmieci potrafią dostrzec drugie dno – w ich oczach to prawdziwe skarby, których naturę i właściwości można zgłębiać bez końca!

Ponieważ wkładanie paluszków wszędzie, gdzie to tylko możliwe, a i smakowanie substancji i przedmiotów to doskonały sposób poznawania otaczającego świata, dzieci wkładają do buzi wszystko. To dlatego niebezpieczne mogą być drobne przedmioty, takie jak baterie, monety czy koraliki, a także detergenty, liście kwiatów czy ziemia w doniczce. Uważaj też na sznurki np. od rolet czy żaluzji, a także magnesy na lodówce, reklamówki, a także… torebki gości.

Nie mniej niebezpieczne w rączkach dziecka są inne przedmioty codziennego użytku, takie jak szczoteczka do zębów czy sztućce. Nie można pozwalać, by dziecko się nimi samo bawiło, a i przemieszczało. Jedzenie i mycie zębów powinno odbywać się w miejscu do tego przeznaczonym, w spokojnej atmosferze.

Przedmioty niebezpieczne dla dzieci: ubrania

Niebezpieczne mogą być także… ubrania. Mowa o tych, które wykonano ze szkodliwych materiałów. Badania laboratoryjne dowodzą, że najczęściej występującymi w materiale niebezpiecznymi związkami chemicznymi są barwniki oraz aldehyd (rakotwórczy) i formaldehyd (wywołuje problemy natury alergicznej i neurologicznej). Kupując ubranka sprawdzaj, czy mają atesty i certyfikaty i pamiętaj, że często tanio to oszczędność nie tylko w portfelu, ale także na jakości, która w przypadku maluszków jest naprawdę szalenie istotna.

Niebezpieczne mogą być także ozdoby i dodatki do ubranek, takie jak suwaki, sznurki, troczki, guziki, naszywki czy dżety. Nie dość, że dziecko może je połknąć, to zabawa sznurkami bądź chwila nieuwagi może się zakończyć przyduszeniem.

reklama

Przedmioty niebezpieczne dla dzieci: łóżeczko

Okazuje się, że niebezpieczne dla dziecka może być także to, co w łóżeczku. Nie zostawiajmy w nim zbędnych przedmiotów, takich jak poduszka, kołderka, maskotki czy zabawki. Uważaj też na ochraniacz na łóżeczko, a także smoczek na sznureczku. Prawda jest taka, że im mniej rzeczy znajduje się w łóżeczku dziecka, tym lepiej - tym mniejsze jest bowiem ryzyko przyduszenia czy zaplątania. Małe dziecko z pewnością będzie miało kłopot z wyjściem z opresji – z odrzuceniem ciężkiej kołderki czy z wyplątaniem się ze sznurków ochraniacza.

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci na co dzień?

  • Bądź czujna. Znasz tę prawidłowość, że im ciszej zachowuje się dziecko, tym większe prawdopodobieństwo, że robi coś zakazanego?
  • Nigdy nie zostawiaj dziecka samego bez opieki – nawet w domu miej je zawsze na oku.
  • Zadbaj o to, by otoczenie dziecka było przyjazne i bezpieczne. Usuń wszystkie niebezpieczne przedmioty. Pochowaj detergenty, leki, a także wszystko, co może być potencjalnie niebezpieczne.
  • Zabezpiecz szuflady, schody, okna, drzwi i szafki, a także kanty stołów czy mebli.
  • Zdejmij ze stołu długie serwety, które dziecko może chwycić i ściągnąć w dół wszystko, co na nich leży.
  • Nie gotuj obiadu z dzieckiem na rękach czy na biodrze – w ten sposób łatwo o oparzenie. Pamiętaj, by nie stawiać garnków, patelni, kubków czy innych naczyń rączkami i uszami w stronę wolnej przestrzeni – łatwo możesz o nie zahaczyć bądź je stracić. W ogóle nigdy nie zostawiaj gorących rzeczy bez nadzoru.
  • Kupuj zabawki i ubrania z atestami i certyfikatami. Nie oszczędzaj na jakości.
  • Nie przeceniaj możliwości intelektualnych dziecka - to ty jesteś odpowiedzialna za jego bezpieczeństwo, dlatego na każdym kroku kieruj się zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: