Ślinienie się niemowląt

Ślinienie się niemowląt

Twój maluch nagle zaczął się bardzo ślinić, co jest nie tylko kłopotliwe, ale i niepokojące. Czy to normalne? Czy masz się czym martwić? No i jak możesz dziecku pomóc?

Do czego potrzebna jest ślina?

Zastanawiałaś się kiedyś, do czego dziecku potrzebna jest ślina? Otóż ślina:

  • nawilża śluzówkę jamy ustnej – dzięki niej łatwiej nam mówić, a przedmioty, które znajdują się w jamie ustnej, nie kaleczą,
  • utrudnia bakteriom przenikanie do przewodu pokarmowego – to naturalna bariera ochronna (jest to szczególnie istotne u dzieci, które wszystko wkładają do buzi),
  • zawarte w ślinie enzymy inicjują proces trawienia – następuje początkowy rozkład pokarmu,
  • pomaga rozdrabniać i przełykać pokarm, przygotowuje go do trawienia na dalszych etapach.

Dlaczego dziecko zaczęło się ślinić?

Zacznijmy od tego, że ślinienie się niemowląt, okresowo nadmierne, najczęściej jest zjawiskiem naturalnym, nie zwiastuje choroby czy nieprawidłowości, a jest ściśle związane z dojrzewaniem ślinianek bądź z wyrzynaniem się zębów.

Kiedy dziecko się rodzi, nie potrzebuje dużych ilości śliny – pokarm, jakim się odżywia, ma konsystencję płynną i nie wymaga rozdrabniania.

Nieco później, bo po mniej więcej miesiącu życia, wydzielanie śliny zwiększa się, by w okolicach ukończenia 3.semestru gruczoły ślinowe pracowały już naprawdę intensywnie. Wtedy dziecko zaczyna się bardzo ślinić - ma to związek nie tylko z dużą ilością śliny, ale i nieumiejętnością jej połykania (ma to związek z niedoskonałą jeszcze koordynacją pracy języka, policzków i gardła). Wtedy to dziecko wręcz zalewa się śliną, ale i się nią bawi – parskając czy robiąc bańki.

Później, kiedy sytuacja wydaje się być ustabilizowana, maluch zaczyna ząbkować, a na towarzyszący wyrzynaniu się zębów ból, rozpulchnienie i swędzenie dziąseł znów reaguje nadprodukcją śliny. Wtedy też wprowadzasz do jego diety nowe pokarmy – ślina bardzo się przydaje przy rozdrabnianiu i przełykaniu pokarmów, które mają nieznajomą, „trudniejszą” konsystencję.

reklama

Co możesz robić, gdy dziecko nadmiernie się ślini?

U malucha, który nadmiernie się ślini, wskutek nieustającej wilgoci i działania enzymów trawiennych zawartych w ślinie, może pojawić się wysypka na brodzie. Zabezpieczaj skórę, smarując oliwką lub kremem, zwłaszcza kiedy wychodzicie na spacer. Często wycieraj buźkę miękką pieluszką – miej ją zawsze pod ręką. Zakładaj też dziecku śliniaczek i często go zmieniaj.

Jeśli skóra się zaogni, pokaż ją pediatrze – być może doszło do nadkażenia, co wymaga leczenia maścią z antybiotykiem.

Kiedy ślinienie się powinno niepokoić?

Niestety nadmierne ślinienie się może także oznaczać zaburzenia połykania, obniżone napięcie mięśniowe bądź towarzyszyć chorobie: mononukleozie, zatruciu czy chorobach gardła. Pamiętaj, że wszelkie niepokojące objawy i sytuacje zawsze warto skonsultować z pediatrą.


Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: