Dlaczego opryszczka to ważny temat

Dlaczego opryszczka to ważny temat

Treść powstała we współpracy z partnerem (*)
reklama

Opryszczki nie da się bagatelizować – nie tylko brzydko wygląda, do tego swędzi, boli i piecze, ale i jest niebezpieczna, zwłaszcza dla małych dzieci. Czy wiesz dlaczego opryszczka to ważny temat?

Opryszczka – co to takiego?

Opryszczka zwykła (herpes simplex), potocznie nazywana „zimnem”, to dość powszechne schorzenie skóry i błon śluzowych o nawracającym przebiegu. Wywołuje ją wirus Herpes Simplex.

Opryszczka pojawiająca się na ustach jest bardzo zakaźna, a nieleczona jest szczególnie groźna zwłaszcza dla niemowląt.

Jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia wirusem opryszczki dochodzi drogą kropelkową, najczęściej już we wczesnym dzieciństwie. Ponieważ pierwotna infekcja często przebiega bezobjawowo, czasem trudno rozpocząć leczenie opryszczki w odpowiedniej chwili.

Co się dzieje dalej, po zakażeniu? Po pierwszym zakażeniu organizm wytwarza przeciwciała zwalczające wirusa, a ten, dostawszy się do organizmu, migruje do komórek nerwowych. Tam pozostaje w stanie uśpienia, ale może się uaktywnić – wówczas może pojawić się opryszczka

Można powstrzymać rozwój opryszczki i towarzyszących jej symptomów, jednak wirus pozostaje w organizmie zakażonej osoby przez całe życie.

Co robić, by uniknąć zakażenia?

Opryszczka na ustach jest bardzo zakaźna. Wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego zarażamy się przez bezpośredni kontakt. To dlatego tak ważne jest, by w kontaktach z osobami, które mają opryszczkę, zachować daleko idącą ostrożność.

Pamiętajmy, że można zarazić się nią nie tylko przez pocałunek czy dotyk, ale i przez kontakt z pożyczonymi kubkami, sztućcami, szminkami i innymi przedmiotami osobistymi, a także lekami na opryszczkę.

Aby ograniczyć do minimum szerzenie się zakażenia opryszczką pamiętaj, aby nie dotykać zmian opryszczkowych. Jeśli już musisz to zrobić, dokładnie umyj ręce.

Opryszczka jest zaraźliwa przez cały okres występowania, od początkowego uczucia mrowienia do całkowitego ustąpienia objawów.

Opryszczka jest niebezpieczna zwłaszcza dla małych dzieci

Ponieważ opryszczka jest niebezpieczna zwłaszcza dla małych dzieci, trzeba dołożyć wszelkich starań, by chronić je przed wirusem.

Co zrobić, by nie zarazić dziecka? Ważne są podstawowe zasady higieny, przestrzegane szczególnie wtedy, gdy obserwujemy bądź odczuwamy pierwsze objawy opryszczki.

 • Przede wszystkim ważne jest częste mycie rąk – bezwzględnie za każdym razem, gdy dotykamy zmiany opryszczkowej.
 • Nie mniej istotne jest dokładne mycie sztućców, nie podjadanie z talerza dziecka czy to, by wspólnie nie jeść, korzystając z jednego widelca.
 • Należy się także powstrzymać od buziaków. Pamiętaj, by nigdy nie całować malucha w usta!
 • I sprawa kluczowa – ważna jest szybka interwencja, tj. zastosowanie skutecznego leku na opryszczkę.

Szacuje się, że z problemem opryszczki na ustach regularnie boryka się ok. 20% populacji, a aż 80% jest nią zarażona.

Co może indukować opryszczkę?

Po zakażeniu wirus przechodzi w stan uśpienia, a my zapominamy o problemie, jednak ten daje o sobie znać, gdy organizm jest narażony na ekstremalne, nie tylko negatywne czynniki. Jest to nie tylko choroba, stres, przemęczenie, menstruacja czy osłabienie po porodzie, ale także wysoka temperatura, nadmierna ekspozycja na słońce czy silny wiatr.

Częstotliwość, z jaką powraca opryszczka, jest różna. Mogą to być tygodnie czy lata, a może się zdarzyć, że nie pojawi się wcale.

Jak zapobiegać pojawieniu się opryszczki?

Jeśli miewasz opryszczkę, musisz wiedzieć, że mogą ją indukować zmęczenie, słońce czy wiatr – to dlatego szczególną troską należy się traktować nie tylko w stanach osłabienia organizmu, ale i latem, na przykład podczas wakacji. Co robić?

 • Chronić twarz kremem z filtrem czy nosząc nakrycie głowy, ale także smarować usta sztyftami z UV. Unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.
 • Przyda się również odrobina luzu – czasem stres towarzyszący przygotowaniom i tzw. reisefieber mogą manifestować się właśnie wykwitem na ustach.
 • Warto też przed planowanym urlopem zadbać o swoje zdrowie.
 • Uważać na klimatyzację, zarówno w biurze, jak i w samochodzie.
 • Zawsze pod ręką mieć sprawdzony lek na opryszczkę i stosować go, kiedy tylko pojawi się znajome mrowienie na ustach.

Postępując właściwie można znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia opryszczki.

Jak leczyć opryszczkę?

Opryszczka ustępuje sama i po maksymalnie 10 dniach nie ma po niej śladu. Niestety zmiany chorobowe nie dość, że rozwijają się gwałtownie, to są uciążliwe, dlatego ważne jest, aby wybrać skuteczny i bezpieczny lek.

Trzeba działać zdecydowanie i jak najszybciej. Już wtedy, gdy poczujesz pierwsze symptomy opryszczki na ustach: mrowienie, pieczenie czy świąd, sięgnij po sprawdzony lek, który pomoże zatrzymać rozwój opryszczki. Specyfikiem, który jest nie tylko nowoczesny, ale i skuteczny, jest Erazaban, który jako jedyny zawiera unikalną i opatentowaną substancję czynną DOKOZANOL. Dzięki temu działa, zanim opryszczka na ustach się rozwinie. Co ważne mogą go stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Nie lekceważ opryszczki!

Opryszczka to nie tylko bolesny defekt kosmetyczny. Jest niebezpieczna, szczególnie dla niemowląt, u których system immunologiczny nie jest jeszcze odpowiednio wykształcony. Nieleczona w skrajnych przypadkach może prowadzić np. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u niemowląt. To dlatego tak ważne jest, by jej nie lekceważyć – unikać zarówno zakażenia siebie i innych, jak i eliminować czynniki, które ją indukują, a w razie pojawienia się opryszczki natychmiast reagować, stosując sprawdzony lek.

Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli używasz soczewek. Aby uniknąć zakażenia oka, zawsze myj dokładnie ręce przed założeniem soczewek.

Pamiętaj, że jeżeli opryszczka rozprzestrzeni się z wargi lub okolicy nozdrzy na inne części ciała, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Sięgnij po Erazaban

Erazabandziała od wystąpienia pierwszych objawów:

 • Skraca czas gojenia opryszczki nawet o 50%*
 • Zmniejsza natężenie uciążliwych objawów (ból, kłucie, świąd, pieczenie)
 • Może być stosowany przez kobiety ciężarne i karmiące piersią
 • Szybko się wchłania, nie pozostawiając białych śladów

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: