8 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli chcesz wychować pewne siebie dziecko

8 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli chcesz wychować pewne siebie dziecko

  1. Uwierz w swoje dziecko, ufaj mu i je … kochaj – nie za to jednak, jakie jest i co robi, ale za samą jego obecność w waszym życiu. Mów mu o swoich uczuciach, okazuj je, ale i dawaj ich świadectwo swoim zachowaniem na co dzień. Szanuj małego człowieka i w tym duchu ucz wyrażać swoje myśli i uczucia.
  1. Zaszczepiaj . Pokazuj dziecku świat, rozbudzaj ciekawość. Pamiętaj też o rozwadze i ostrożności - uważaj jednak, by jego działań nie zdominował lęk; bądź przy maluchu, ale jedynie go asekuruj, nie krępuj (czy zarezerwuj na wyjątkowe sytuacje). Nie narzucaj swojego zdania, daj szansę zaistnieć. Pozwalaj też samodzielnie kreować rzeczywistość, kroczyć swoją ścieżką i dokonywać wyborów (choćby miały dotyczyć koloru skarpetek zakładanych do przedszkola).
  1. Nie porównuj swego dziecka z innymi, bo taka uwaga nic nie mówi ani o twoim dziecku, ani o jego postępach, jest jedynie źródłem niezadowolenia i frustracji. Jeśli jednak chcesz obudzić w nim ducha rywalizacji, porównuj go … z samym sobą (
  1. Ustanawiaj poprzeczkę na miarę swego dziecka – nie wymagaj od niego rzeczy niemożliwych, ale i wierz w nie. Wyznaczajcie realne cele – takie, osiągniecie których daje satysfakcję (). Pamiętaj, by nie wymagać za mało, bowiem wtedy dziecko nie będzie miało poczucia, że coś potrafi, z kolei zbyt wysoka poprzeczka grozi zniechęceniem się i ryzykiem nie podejmowania prób w przyszłości.
  1. Krytykuj tak, by nie podciąć skrzydeł – staraj się być wyrozumiała i cierpliwa, spójrz czasem na świat oczami małego człowieka. Musisz mieć świadomość, że to, co dla nas jest oczywiste, dla dziecka wcale takim być się nie musi. Nas - dorosłych wiele rzeczy potrafi w życiu zaskoczyć i przerazić, w przypadku dziecka, które dopiero przyswaja reguły rządzące światem, dla którego ciągle coś jest nowe, duże i nieznane, sytuacje stresowe zdarzają się jeszcze częściej. Pamiętaj też, by nigdy nie oceniać dziecka, a jego konkretne zachowanie () – nie przylepiasz mu wtedy łatki „głuptas”, dajesz szansę na nauczenie się czegoś i na wyciągnięcie wniosków na przyszłość.
  1. Rozmawiaj, chwal i doceniaj, choćby miałyby to być dobre słowa za podejmowane próby, a nie znakomite efekty. Zauważaj chęci („”), postępy („!”), małe osiągnięcia („”) czy walkę ze słabościami („”)
  1. Ucz … uczyć się na własnych błędach. Jedno jest pewne - życiowych wpadek nie da się uniknąć. Jeśli jednak spojrzeć na owe niefortunne sytuacje pod odpowiednim kątem, może się okazać, że nie są one wcale powodem do wstydu i przygnębienia. Udowodniajmy dziecku, że każda porażka, choć gorzko smakuje, może stać się doskonałą lekcją życia - okazją do przeanalizowania swoich błędów, zastanowienia się nad możliwościami wyjścia z opresji lub bodźcem do tego, by jeszcze bardziej intensywniej pracować zarówno nad zadaniem, jak i nad samym sobą.
  1. Pamiętaj, że to ty jesteś pierwszym nauczycielem dziecka. Jeśli masz problemy z pewnością siebie i nie pracujesz nad tym tematem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaszczepisz w maluchu swoje spojrzenie świata, a tym samym zmniejszysz jego szansę na to, by było pewne siebie. 

 

mzb

 

Ocena: 4.33 z 5. Ocen: 21

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Partnerska rodzina?

Partnerska rodzina?

Badania pokazują, że wciąż 90% kobiet,  oprócz pracy zawodowej, samodzielnie wykonuje następujące prace…   Więcej

Słomiane wdowy

Słomiane wdowy

Mąż pracujący za  granicą i samotna żona, która została w kraju – to chyba pierwsze skojarzenie z hasłem…   Więcej

Mam dosyć bycia mamą

Mam dosyć bycia mamą

Wydawało ci się, że bycie mamą to słodycz uśmiechów, radość zabaw z dzieckiem, to wspólne spacery i…   Więcej

Krytyka od dziecka

Krytyka od dziecka

Odnoszę wrażenie, że kiedy byliśmy dziećmi, wychowanie nas było jakieś... łatwiejsze. Nikt nie myślał o…   Więcej

Macocha. Trudna rola nie tylko w bajkach

Macocha. Trudna rola nie tylko w bajkach

Choć wydaje się, że rola matki jest naturalnie wpisana w życie kobiety, to nie łudźmy się, że bycie mamą…   Więcej

Krzyczysz ty, krzyczę ja

Krzyczysz ty, krzyczę ja

Ledwo żywa padasz wieczorem na kanapę – „to był wyjątkowo ciężki dzień” – myślisz i oddychasz z ulgą, bo…   Więcej

reklama