Co zrobić, gdy dziecko użądli osa

Co zrobić, gdy dziecko użądli osa

Lato sprzyja bliskim spotkaniom z osami i niestety nie są to przyjemne doświadczenia. Miejsce po użądleniu boli, piecze i puchnie. Zobacz, co powinnaś wiedzieć o użądleniu osy. Czy wiesz, jak złagodzić ból ?

Dowiedz się też, co robić, kiedy użądlenie jest realnym zagrożeniem życia. Przeczytaj nasz artykuł - ta wiedza, zwłaszcza podczas wakacji, może się bardzo przydać.

Zobacz, co powinnaś wiedzieć o użądleniu osy

Osy potrafią być agresywne (nie bez powodu mówi się przecież „zła jak osa”). Atakując nakłuwają ciało żądłem, a ponieważ nie pozostawiają go w ciele ofiary, mogą to zrobić nawet kilkakrotnie (w odróżnieniu od pszczoły). To dlatego, jeśli doszło do bliskiego spotkania z osą, najlepiej odejść w bezpieczne miejsce, by uchronić się przed kolejnymi razami.

Zabicie agresora jest skuteczne, ale może działać tylko chwilę. Ponieważ z rozerwanego woreczka jadowego uwalnia się prowokująca do ataku substancja, może się to skończyć agresją i atakiem innych os.

Dowiedz się, co robić, by złagodzić ból w miejscu użądlenia przez osę

Wstrzyknięcie jadu osy powoduje szereg objawów, od bólu, pieczenia, lekkiego obrzęku i zaczerwienienia, przez reakcję alergiczną, po wstrząs anafilaktyczny. Dlatego działania, jakie podejmujemy, będą zależały od reakcji organizmu użądlonej osoby (tak dziecka, jak dorosłego).

Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego – dziecko nie ma kłopotów z oddychaniem i nie zaczyna niebezpiecznie puchnąć, w obrębie twarzy i szyi zwłaszcza, można zastosować zwyczajne środki zaradcze, by zneutralizować skutki działania wstrzykniętego jadu. Co robić?

Ponieważ osa po użądleniu nie pozostawia żądła, nie trzeba go szukać i wyjmować. Warto ucisnąć miejsce powyżej punktu użądlenia.

Miejsce po użądleniu należy przemyć wodą z mydłem, wodą utlenioną lub innym środkiem odkażającym.

Aby zmniejszyć ból i obrzęk, można przyłożyć zimny okład, by obkurczyć naczynia krwionośne (ma to zapobiec przedostaniu się jadu do organizmu). Sprawdzi się ściereczka zwilżona zimną wodą lub lód zawinięty w szmatkę.

Jad osy ma charakter silnie zasadowy. Aby zmniejszyć jego aktywność i zneutralizować działanie, można przyłożyć kompres z roztworem z octu lub zrobić okład z krążka cebuli.

Ranę po użądleniu i miejsce wokół niej można posmarować kremem przeciwhistaminowym lub żelem łagodzącym, stosowanym po ukąszeniach.

Jeśli miejscowa reakcja skórna w miejscu użądlenia zniknie po kilku godzinach (maksymalnie doba), nie ma powodów do obaw. Nie jest potrzebna interwencja lekarska. Pozostaje zapomnieć o tym niemiłym epizodzie.

reklama

Czy wiesz, kiedy użądlenie osy może być niebezpieczne?

Zazwyczaj po użądleniu osy nie dzieje się nic poważnego. Niestety niektóre użądlenia mogą być niebezpieczne i stanowić zagrożenie życia. Dzieje się tak gdy:

Do użądlenia doszło w okolicy twarzy (język, wewnętrzną powierzchnia policzków, usta, podniebienie) lub w szyję. Wówczas dochodzi do obrzęku błon śluzowych oraz krtani, a opuchlizna może utrudnić oddychanie. To może być przyczyną zablokowania dróg oddechowych i – w skrajnych przypadkach - spowodować uduszenie.

Dziecko (albo dorosły) połknie osę.

Osy często siedzą na szklankach i butelkach z napojami, na owocach czy słodyczach. To dlatego warto być uważnym - pić wszystko przez słomkę i zawsze, przed wzięciem czegokolwiek do ust, zerknąć na kęs. Zwracajmy na to też uwagę dzieciom.

Użądli kilka os naraz. Jest to sytuacja potencjalnie niebezpieczna, nawet jeśli dziecko czy dorosły nie są uczuleni, ponieważ może się pojawić niezależna od alergii reakcja toksyczna.

Ponieważ wrażliwość na jad os jest różna, nie zawsze użądlenie jest nieszkodliwe. W najgorszej sytuacji są alergicy na jad osy (nie każdy alergik jest uczulony na jad osy) oraz dzieci, u których odporność nie jest jeszcze w pełni rozwinięta

U osób nadwrażliwych na jad osy może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, co wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, ponieważ zagraża życiu. Co jest sygnałem alarmowym?

  • Twarz i język zaczynają puchnąć,
  • pojawiają się trudności z oddychaniem i przełykaniem,
  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty.
  • Dochodzi do utraty przytomności.
  • Pojawiają się drgawki.

Co robić, jeśli użądlenie jest realnym zagrożeniem życia?

Jeśli po użądleniu pojawiają się duszności, opuchlizna bądź inne niepokojące objawy, być może mamy do czynienia z realnym zagrożeniem życia. Co robić?

  • Natychmiast wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.
  • Włożyć do ust kostkę lodu.
  • Zmieniać chłodne okłady.
  • Alergikowi po użądleniu należy podać lek przeciwhistaminowy, a gdy pojawi się wstrząs anafilaktyczny –  podwójną dawkę.

Nie wolno zwlekać z wezwaniem pogotowia, nie wolno tracić czasu na eksperymentowanie z domowymi metodami. W takiej sytuacji skutecznej pomocy może udzielić jedynie ratownik medyczny.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: