Kosmetyki po opalaniu, czyli jak ukoić skórę

Jak pielęgnować skórę po opalaniu?

Kosmetyki po opalaniu, czyli jak ukoić skórę

Kąpiele słoneczne są przyjemne i kuszące pod warunkiem, że korzystamy z nich z umiarem i głową. Niestety czasem wystarczy chwila beztroski i zapomnienia, by pojawił się problem i przykre konsekwencje w postaci oparzeń. Co robić, by opalać się bezpiecznie? Jak pielęgnować i ukoić skórę po opalaniu? Jakie kosmetyki po opalaniu warto zawsze mieć pod ręką?

Jak się bezpiecznie opalać?

Aby z dobrodziejstwa słońca móc korzystać bezpiecznie, przed wyjściem z domu należy zabezpieczyć skórę. W tym celu trzeba na nią nałożyć krem z filtrem przeciwsłonecznym (oznaczenie SPF).

SPF to faktor ochronny przed promieniowaniem słonecznym. Oznacza stosunek ilości promieniowania ultrafioletowego wywołującego oparzenie podczas stosowania filtra do ilości promieniowania powodującego taki sam stopień oparzenia bez jego zastosowania. W dużym uproszczeniu oznacza to, że jeżeli bez filtra rumień u danej osoby pojawi się po 20 minutach, to po zastosowaniu filtru SPF=15 czas ten wydłuży się do 300 minut i rumień rozwinie się na skutek przebywania na słońcu przez 5 godzin. źródło

Wartość faktora 4–50 SPF dobiera się w zależności od karnacji (fototyp I-IV), a także klimatu, w jakim będą używane (np. w klimacie śródziemnomorskim powinien być wyższy o 10–15 SPF). Co warto wiedzieć?

  • Typ I to bardzo jasna, często pokryta piegami, włosy jasny blond lub rude, oczy niebieskie.
  • Typ II to skóra jasna, włosy blond do brązowych, oczy niebieskie, zielone lub szare, wykazuje znaczną skłonność do oparzeń.
  • Typ III to skóra jasnobrązowa, włosy ciemnoblond lub brązowe. Osoby ją posiadające mogą się opalać i występuje u nich wyraźna opalenizna.
  • Typ IV to skóra brązowa lub oliwkowa, włosy ciemnobrązowe. U osób ją posiadających ekspozycja na słońce nie wywołuje oparzeń.

Bardzo ważne również jest, by aplikację kremów do opalania powtarzać regularnie, co mniej więcej 2 godziny i zawsze po kontakcie z wodą. Nie mniej istotny jest zdrowy rozsądek. Warto skrywać się w cieniu drzew i pod parasolem, a i unikać słońca w godzinach okołopołudniowych, kiedy jego promienie są najbardziej szkodliwe.

Zawsze trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu i nawilżaniu skóry od wewnątrz. To dlatego nie tylko w czasie upałów należy codziennie wypijać co najmniej 1,5–2 litry wody.

Oparzenia słoneczne są szczególnie niebezpieczne u dzieci, ponieważ ich skóra jest cieńsza i bardziej delikatna niż skóra osoby dorosłej. To dlatego szybciej ulega podrażnieniom i oparzeniu.

Jak pielęgnować skórę po opalaniu?

Skóra po opalaniu, czyli długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, jest odwodniona i przegrzana. Często swędzi, piecze, pojawia się uczucie ściągnięcia. Trzeba zadbać o jej kondycję nie tylko po to, by pięknie wyglądała, a opalenizna trzymała się dłużej, ale i by skóra mogła pełnić swoją funkcję ochronną. Przesuszona jest narażona na działanie alergenów i patogenów. Co robić?

Po opalaniu należy zmyć piasek, sól morską czy chlor, a także resztki kosmetyków do opalania. Sprawdzi się chłodny prysznic. Następnie trzeba delikatnie osuszyć ciało i zastosować odpowiedni kosmetyk po opalaniu. Ten powinien być preparatem intensywnie nawilżającym, łagodzącym podrażnienia, znoszącym dyskomfort, odświeżającym i regenerującym.

Kosmetyki po opalaniu

Kosmetyki po opalaniu powinny zawierać takie substancje jak D-pantenol, nazywany prowitaminą B5, kolagen, witaminę C i E, alantoinę, ekstrakt z aloesu, wyciąg z orzecha włoskiego, masło kakaowe czy olejek arganowy.

Można wybierać żele, lotiony, pianki, mleczka, kremy, balsamy czy maski, a także spray’e do ciała. Najlepiej decydować się na produkty, które mają lekką formułę, ponieważ rozprowadzają się zdecydowanie łatwiej i szybciej niż preparaty gęste. Ponadto lekkie kosmetyki nie ograniczają dostępu powietrza i nie utrudniają skórze oddychania.

Oparzenia słoneczne

Czasem, także pomimo zachowanych środków ostrożności, dochodzi do oparzenia skóry. Ta wówczas jest bardzo zaczerwieniona i napięta. Pojawia się ból, pieczenie, swędzenie i silne uczucie ściągnięcia, często również pęcherze lub wypryski.

Pierwsze objawy oparzenia promieniami słońca są widoczne są już po kilku godzinach od ekspozycji, a ich największe nasilenie manifestuje się po 24, a nawet 72 godzinach. Ich dotkliwość zależy głównie od stopnia uszkodzenia skóry, na którą wpływa przede wszystkim karnacja, wiek (dzieci mają skórę o wiele bardziej delikatną niż dorośli), długość ekspozycji na słońce i natężenie światła. Im dłuższy czas ekspozycji na promieniowanie, większe natężenie promieniowania i jaśniejsze zabarwienie skóry, tym bardziej nasilony jest odczyn rumieniowy.

Co robić, gdy dojdzie do poparzenia słonecznego?

Najważniejsze to jak najszybciej schłodzić podrażnioną skórę. Najlepiej przy użyciu wody i chłodnych kompresów. Można wziąć chłodny, ale nie zimny prysznic. Zaleca się stopniowe oziębianie wody i przyzwyczajanie ciała do coraz niższej temperatury. Inny pomysł to zastosowanie chłodnych okładów. Sprawdzą się zarówno gotowe, chłodzące okłady wielorazowego użytku, które można kupić, jak i duża gaza namoczona w letniej wodzie. Bardzo zimna woda czy lód nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogą nasilić dolegliwości bólowe wywołane dodatkowo szokiem termicznym.

Można również zaaplikować preparat chłodzący, balsam kojący, piankę z D-pantenolem, nazywanym prowitaminą B5 czy żel na bazie aloesu. Warto je przechowywać w lodówce, dzięki czemu schłodzą spieczoną słońcem skórę. Produkty zapewnią nie tylko natychmiastowe ochłodzenie, co przynosi ulgę, ale i złagodzą podrażnienia, zniwelują swędzenie i zaczerwienienie skóry, ułatwią gojenie i regenerację naskórka. Ponadto działają przeciwzapalnie i odbudowują barierę lipidową skóry. Jeśli pojawiają się pęcherze z płynem, pomogą plastry hydrokoloidowe.

Ponieważ oparzona skóra szybko traci wodę, trzeba ją intensywnie nawilżać i nawet kilka razy dziennie nakładać grubą warstwę kosmetyku. Ważne, by był bezpieczny i hipoalergiczny, ponieważ podrażniona skóra jest bardziej skłonna do alergii.

Można równiez zastosować różne domowe sposoby. Pomoże okład:

  • ze zsiadłego mleka, jogurtu, maślanki lub twarogu,
  • z plasterków ogórka namoczonych w mleku,
  • papki ze świeżych, zmiksowanych ogórków,
  • drożdży rozpuszczonych w mleku,
  • obranych ze skóry i pokrojonych kawałków aloesu,
  • z mąki ziemniaczanej i wody,

Bezwzględnie należy przez kilka dni unikać słońca, nie wolno też przekłuwać pęcherzy. Płyn, który zbiera się pod skórą ma działanie ochronne i lecznicze. Wchłonie się sam. Ingerencja może zwiększyć ryzyko zakażenia.

Nie należy sięgać po produkty o miejscowym działaniu znieczulającym, ponieważ mogą wywołać reakcję alergiczną. Jeśli pojawi się gorączka, dreszcze czy zawroty głowy, trzeba skonsultować się z lekarzem. Są to objawy udaru słonecznego, który może wystąpić przy oparzeniach.

Kiedy dolegliwości wywołane oparzeniem słonecznym ustąpią, należy zadbać o optymalne nawilżenie i natłuszczenie skóry. Sprawdzą się kosmetyki pielęgnacyjne o właściwościach regenerujących, rewitalizujących i antyoksydacyjnych, na przykład takie, które są bogate w olejki roślinne. Warto szukać w nich substancji, które są szczególnie zasobne w witaminy i kwasy tłuszczowe. Warto zwrócić uwagę na olejek jojoba, olejek z wiesiołka, olejek z ogórecznika, olej arganowy, olej z awokado, a także witaminę E czy aloes.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: