Stulejka u dziecka – objawy i leczenie

Stulejka u dziecka – objawy i leczenie

Stulejka to dość częsta wada wrodzona, która polega na zwężeniu napletka. Problem dotyka nawet co trzeciego chłopca. O ile stulejka nie boli i nie stanowi dużego problemu, o tyle jej lekceważenie może mieć przykre konsekwencje. Jakie są objawy stulejki, jak przebiega jej leczenie? Kiedy i dlaczego interwencja lekarska jest niezbędna i ważna?

Co to jest stulejka? Jakie są jej objawy?

Stulejka (łac. phimosis) to zwężenie napletka uniemożliwiające jego odprowadzenie z żołędzi prącia. Stulejka wynika z dysproporcji między szerokością mało elastycznego u chłopca napletka a średnicą żołędzi. W konsekwencji zwężenie napletka uniemożliwia zsunięcie go poza żołądź lub sprawia, że zsuwanie go sprawia trudność i boli (napletek może wówczas pękać, a nawet krwawić). Stulejka u dziecka może być całkowita (wówczas ściągniecie napletka jest niemożliwe) lub częściowa.

Nie każda jednak stulejka jest stanem, który wymaga interwencji lekarskiej. W przypadku chłopców do 3. roku życia mamy do czynienia ze stulejką fizjologiczną. To naturalny stan rzeczy, co wynika z małej elastyczności napletka oraz sklejenia jego wewnętrznej strony z żołędzią. Poza tym dzięki temu prącie dziecka jest chronione - osłonięte przez napletek w taki sposób, że nie można odsłonić główki penisa.

Oddzielanie się napletka od żołędzi prącia trwa do około 4. roku życia, u niektórych chłopców nawet dłużej.

Stulejka może się nasilać przy odciąganiu napletka na siłę. Pęknięcia i blizny, które wówczas powstają sprawiają, że skóra staje się jeszcze mniej elastyczna. Wówczas mamy do czynienia ze stulejką wtórną (inaczej nabyta), w której zwężenie napletka jest wynikiem ściągania napletka przy użyciu siły, a w rezultacie jego pękania i powstawania blizn oraz zrostów.

Kiedy udać się ze stulejką do lekarza?

Jeśli proces odklejania napletka nie przebiega właściwie, czyli sytuacja nie zmienia się po ukończeniu przez chłopca 3. roku życia, mówimy o stulejce właściwej. Wówczas należy skonsultować sytuację z lekarzem rodzinnym, który powinien pokierować leczeniem. Bo stulejkę właściwą się leczy.

Do lekarza należy się udać również wtedy, gdy dziecko skarży się na pieczenie prącia i świąd w okolicy genitaliów, ma trudności z oddawaniem moczu lub gdy strumień moczu jest wąski, gdy pojawia się ropny wyciek z cewki moczowej, napletek puchnie i robi się czerwony, gdy dochodzi do przewlekłych stanów zapalnych oraz gdy spod zwężonego napletka nie może się uwolnić mastka.

Dlaczego stulejkę trzeba leczyć?

Stulejkę trzeba leczyć, ponieważ zaniedbanie problemu może mieć przykre konsekwencje. Nieleczona stulejka często oznacza odczuwanie bólu przy oddawaniu moczu i stanowi przeszkodę w jego odpływie, a także zaleganie mastki i moczu pod napletkiem, co skutkuje stanami zapalnymi.

W późniejszym etapie pojawiają się coraz poważniejsze zakażenia układu moczowego, moczenie nocne, a także wstyd i kompleksy. W życiu dorosłym - zwiększone ryzyko wystąpienia raka prącia, pojawiania się chorób przenoszonych drogą płciową. Stulejka może mieć negatywny wpływ na życie seksualne.

Na czym polega leczenie stulejki?

Leczenie stulejki zależy od jej rodzaju i powinno być prowadzone przez lekarza urologa lub chirurga dziecięcego.

Przy małym zwężeniu można próbować leczenia za pomocą maści sterydowych, które działają miejscowo. Ważne są też ćwiczenia polegające na odprowadzaniu napletka – to  delikatne odciąganie napletka w kierunku rowka zażołędnego. Najlepiej robić to w czasie kąpieli, kiedy napletek jest mocniej ukrwiony i bardziej elastyczny. To tzw. metoda Beauge’a. Niestety nie zawsze przynosi to pożądane rezultaty.

Pamiętajmy, że nie wolno na siłę ściągać napletka!

Stulejkę leczy się też operacyjne. W leczeniu chirurgicznym możliwe są dwie metody mające na celu odsłonięcie żołędzi. To plastyka napletka lub obrzezanie.

Plastyka napletka polega na wycięciu zbliznowaciałego obwodu tak, aby jego część pozostała i pokryła częściowo lub całkowicie żołądź. Z kolei obrzezanie polega na okrężnym wycięciu napletka wokół rowka zażołędnego.

Ocena: 4.5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Pierwszy i drugi rok kalendarza rozwoju dziecka