Czy niemowlę karmione piersią może mieć nadwagę? 7 faktów

Czy niemowlę karmione piersią może mieć nadwagę? 7 faktów

Wiesz,  że WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Postanawiasz, że to jest najlepsze dla twojego dziecka. Przykładnie karmisz piersią, po czym idziesz na kontrolną wizytę do lekarza i…słyszysz, że dziecko jest za grube. Jakiś żart?

  1. Czym jest wyłączne karmienie piersią?

    Przede wszystkim na początek ustalmy, że wyłączne karmienie piersią oznacza, że dziecko otrzymuje tylko mleko matki i nie jest dopajane w żaden sposób (nawet wodą). 
  2. reklama

    Czym różni się karmienie butelką od karmienia piersią?

    Kiedy dziecko ssie piersi, ilość mleka, które otrzymuje jest pod kontrolą. Zresztą czasem dziecko ssie pierś w ogóle nie połykając pokarmu, np: żeby się uspokoić. W związku z tym bez względu na to, jak często maluszek ssie pierś “pobiera” tylko tyle pokarmu, ile potrzebuje.  Jeśli dziecko jest karmione butelką, która wymusza odruch ssania otrzymuje pokarm bez względu na to, czy jest głodne, czy ma tylko potrzebę ssania. Tak więc pijąc z butelki dziecko ma szansę dostać więcej mleka niż tego potrzebuje.
  3. Czy mieszane karmienie może wpłynąć na ryzyko otyłości?

    Może być tak, że martwiąc się, o to, czy twoje niemowlę się najada postanawiasz je raz na jakiś czas dokarmić. Podawanie mieszanki może zwiększyć ryzyko otyłości. Po pierwsze jeśli karmisz piersią, a dodatkowo postanowisz włączyć mieszankę może się okazać, że zignorujesz potrzeby malucha i zaczniesz pilnować, żeby opróżniało butelkę do końca

    Po drugie - badania naukowe pokazują, że niemowlęta karmione butelką mają wyższy poziom i przedłużone wydzielanie insuliny, co może powodować nadmierny przyrost masy. Tymczasem dzieci karmione piersią mają wyższy poziom leptyny, hormonu, który reguluje apetyt. Mieszanki nie zawierają leptyny, dlatego u dziecka karmionego sztucznie może być zmniejszona samoregulacja
  4. reklama

    Czy dzieci karmione mieszanką przybierają na wadze inaczej niż dzieci karmione piersią?

    W ciągu pierwszych 2-3 miesięcy miesięcy, dzieci karmione piersią przybierają na wadze szybciej niż dzieci karmione mieszanką. Po tym czasie tendencja się zmienia (szczególnie pomiędzy 9 do 12 miesiącem). U dzieci karmionych piersią przyrost masy ciała kształtuje się w ten sposób:
    • Narodziny - 3 miesiące: 150-200 gramów na tydzień
    • 3 - 6 miesięcy: 100-150 gramów na tydzień
    • 6 - 12 miesięcy: 70-90 gramów na tydzień
  5. Czy dieta matki wpływa na zawartość energetyczną mleka?

    Twoja dieta podczas karmienia piersią nie ma wpływu na wartość energetyczną pokarmu. Natura jest bardzo wyrozumiała - mleko matki jest zaprojektowane tak, aby zapewnić i chronić dziecko nawet w czasach głodu. Nieodpowiednia dieta gorzej wpływa na zdrowie matki niż na dziecko
  6. reklama

    Czy karmienie na żądanie jest dobrym pomysłem?

    Nie staraj się ograniczyć karmienia piersią martwiąc się, że dziecko jest zbyt pulchne. To może być niebezpieczne. Maluch potrzebuje składników odżywczych i tłuszczów, żeby prawidłowo się rozwijać. Tylko karmienie “na żądanie” sprawia, że dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu.
  7. Czy jednak są czynniki, które mogą spowodować szybki wzrost wagi u dziecka karmionego wyłącznie piersią?

    • Genetyka. Czy wy - rodzice - jesteście “potężni”? Jak rozwijaliście się, jako dzieci? A  co z innymi członkami rodziny?
    • Nadmierna produkcja mleka może spowodować szybszy niż normalny przyrost wagi , ale  to nie jest powód do niepokoju.
    • Rzadko, zbyt szybki przyrost masy ciała może być związane z problemami zdrowotnymi, np: niewydolnością serca, czy zaburzeniami pracy  nerek.
    • Leki - czasem dziecko musi przyjmować leki, które mogą przyczynić się do szybszego przyrostu masy ciała.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: