Karmisz piersią, to wspaniale. A czy dbasz o swój komfort?
Mleko matki to najzdrowszy, najbardziej wartościowy i najlepiej przyswajalny pokarm dla niemowląt. Jego fenomen związany jest z unikalnym składem, który sprawia, że zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka. Karmisz piersią? To wspaniale! Dajesz maluszkowi najlepszy prezent. Warto jednak, abyś zadbała także o siebie i swój komfort. To bardzo ważne. O czym pamiętać?
Kącik do karmienia
Oczywiste jest, że dziecko można nakarmić wszędzie – tak na kanapie czy na łóżku, jak i poza domem. Dobrym pomysłem jednak jest wygospodarowanie w mieszkaniu miejsca, w którym panuje cisza i spokój, czyli intymna atmosfera, która sprzyja nie tylko karmieniu malucha, ale i bliskości. To zdecydowanie wpływa na samopoczucie obojga (doceni to także kręgosłup i nogi mamy).
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) kobiety powinny karmić dzieci wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia – na żądanie. Ponieważ dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, jedzą często i długo, okazuje się, że ich karmienie zajmuje całkiem sporo czasu. To kolejny argument za tym, by zadbać o komfort i wygodę.
reklama
Fotel do karmienia
Wygoda podczas karmienia odgrywa znaczącą rolę, dlatego warto, aby w kąciku do karmienia stał fotel (przyda się też lampka nocna i kocyk). Nie musi być to mebel stworzony z myślą o kobietach karmiących. Wystarczy, że będzie solidny i wygodny oraz wyprofilowany tak, by stwarzał optymalne warunki do karmienia dziecka (a wstawianie z niego, z dzieckiem na rękach, nie było trudne).
Na co zwrócić uwagę? By fotel miał wygodne siedzisko, wysoki zagłówek, a także miękkie podłokietniki. Zawsze też można wesprzeć się poduszką – zarówno do karmienia, jak i zwyczajną, podłożoną pod rękę czy plecy.
Poduszka do karmienia
W czasie karmienia dziecka warto wykorzystać wielofunkcyjną poduszkę do karmienia (to najczęściej wałek lub rogal), która może służyć także dziecku do spania czy nauki siadania. Dobrym wyborem jest poduszka, którą wypełniają drobne kuleczki, na przykład mikroperła styropianowa używana w poduszkach rehabilitacyjnych. Dzięki jej właściwościom poduszka pozwala przyjąć wygodną pozycję ciała, odciąża kręgosłup i doskonale dopasowuje się do ciała.
Ważne, aby wypełnienie poduszki było odporne na działanie pleśni, grzybów i bakterii. Nie mniej istotny jest pokrowiec, który musi być nie tylko ładny i miły w kontakcie ze skórą, ale i bezpieczny. Wybierając poduszkę do karmienia warto sięgać po sprawdzone i certyfikowane rozwiązania. To na przykład poduszka Cebuszka® Multi.
reklama
Wygodne ubranie
Karmiąca piersią mama powinna również pomyśleć o wygodnym stroju. Golf, sztywna sukienka czy bluzka zapinana na wiele guziczków mogą krępować ruchy i wprawiać w niepotrzebną nerwowość. To dlatego warto wybierać ubrania sprytnie skrojone na miarę mamy karmiącej, jak również codzienną odzież z głęboko wyciętym dekoltem lub wygodną koszulę na zatrzaski.
Warto również pomyśleć o biustonoszu do karmienia. Klasyczna bielizna może nie zdać egzaminu. Stanik stworzony z myślą o mamach karmiących ma konstrukcję, która pozwala na szybki dostęp do piersi. Zwykle są to specjalne zapięcia czy klapki, które nie wymuszają konieczności zdejmowania całego biustonosza lub podnoszenia go w górę.
Właściwa pozycja i technika karmienia
Na wygodę karmienia piersią wpływa również właściwa technika i pozycja karmienia. Choć najważniejsze jest, by dziecko prawidłowo chwyciło pierś, a jego brzuch i głowa były zwrócone w stronę brzucha i piersi mamy, nie ma jednej uniwersalnej pozycji, która sprawdzi się w przypadku każdej karmiącej. To dlatego warto wypróbować kilka i wybrać swoją ulubioną.
Aby karmienie było wygodne - zarówno dla mamy, jak i dla dziecka - warto się do tego przygotować skorzystać z polecanych przez doradców laktacyjnych pozycji. To:
- pozycja klasyczna,
- pozycja krzyżowa,
- pozycja spod pachy,
- pozycja leżącą,
- pozycja półleżąca.
Komfort i wygoda mamy podczas karmienia się ważne, nie mniej niż odpowiednie nastawienie i warunki. Trzeba mieć świadomość, że zarówno problemy z karmieniem, jak i pośpiech oraz niewygoda mu towarzyszące nie sprzyjają karmieniu piersią - mogą wywoływać frustrację i stres. Napięcie, które potęguje płacz głodnego, płaczącego niemowlęcia może nie tylko uprzykrzyć życie, ale i sprawić, że piękna mleczna przygoda zamieni się w koszmar. Dlatego jeśli karmisz piersią, to wspaniale. Pomyśl jednak także o sobie i zadbaj o swój komfort.