5 miesiąc życia dziecka - rozwój i rady

5 miesiąc życia dziecka - rozwój i rady

Pięciomiesięczny niemowlak jest bardzo towarzyski i kontaktowy. Jego szybki rozwój fizyczny idzie w parze z rozwojem intelektualnym, dlatego dziecko zaskakuje swoimi umiejętnościami. Maluszek wyczynia akrobacje, których pozazdrościłby mu niejeden miłośnik jogi. Do tego radośnie się śmieje i wydaje dźwięki, by nawiązać kontakt z domownikami. Potrafi też odczytać nastrój z tonu głosu i mimiki (którą próbuje naśladować).

Co się dzieje w piątym miesiącu życia dziecka?

Pięciomiesięczniak jest coraz bardziej zainteresowany otaczającym je światem, a co za tym idzie - coraz bardziej aktywny. Jest otwarty i pozytywnie nastawiony - często się uśmiecha, wydaje okrzyki radości i o wiele rzadziej płacze. Choć mniej śpi, a okresy aktywności się wydłużają, łatwiej je czymś zająć i zainteresować.

W piątym miesiącu życia niemowlę interesuje się nie tylko tym, co się dzieje wokół. Jak magnes działają na niego zabawki (najlepsze są szeleszczące i wydające inne dźwięki), ale i przedmioty codziennego użytku. Maluch uwielbia je oglądać i poznawać, a że umie już obracać nadgarstkiem podczas trzymania zabawki, ma szansę przestudiować budowę i właściwości przedmiotu naprawdę dokładnie. Uważaj jednak na to, co podsuwasz dziecku, bowiem ono nie dość, że jest nader ciekawskie, to i wszystko wkłada do buzi.

5 miesięczne niemowlę lubi wszystko, co wydaje dźwięki, ma atrakcyjne, żywe kolory. Lubi się bawić, być aktywne – jednak pamiętaj, że nadmiar bodźców jest jednak dla niego męczący. Dziecko potrzebuje chwili na wyciszenie. Na szczęście całkiem sprawnie idzie mu porozumiewanie się ze światem - swoim zachowaniem, płaczem, marudzeniem bądź nawet krzykiem nie tylko zwraca na siebie waszą uwagę, ale i daje znać, że nadszedł czas na zaspokojenie jego potrzeb (głód, zmęczenie, pełna pieluszka).

Świat nieustannie go fascynuje i zaskakuje. Dziecko odkrywa wiele niesamowitych zjawisk i rzeczy - odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku, śledzi przedmioty – operując wzrokiem po łuku, jak i w pionie oraz w poziomie. Odkrył coś jeszcze! Reaguje na swoje odbicie w lustrze, rozróżnia twarze obce i znajome. Dziecko zaczyna rozmawiać samo ze sobą, łączy samogłoski ze spółgłoskami np. dada, agaggaa, czyli trenuje guganie i gaworzenie.

Pięciomiesięczne niemowlę  staje się nie tylko sprawniejsze fizycznie, ale także intelektualnie. Jest bardzo bystrym obserwatorem i znakomicie wyczuwa sytuację - reaguje na melodię i intonację głosu dorosłej osoby - na pieszczotliwy i surowy ton głosu rodzica. Mało tego! Naśladuje mimikę dorosłych – miny, ruchy brwi, uśmiechy.

Osiągnięcia dziecka w 5 miesiącu życia

Dziecko, choć jeszcze nie jest mobilne, pozostaje nieustannie aktywne – można powiedzieć, że niemal stale porusza rękami i nogami, ćwiczy swoje coraz silniejsze mięśnie. Maluch jest coraz zwinniejszy, wchodzi na wyższy poziom rozwoju motorycznego. Np. aktywnie kopiąc nóżkami, potrafi prostować nogi w kolanach,  mając jednocześnie zgięte biodra. To oznacza, że prawidłowo rozwijają się u niego ruchy selektywne.

W 5 miesiącu życia dziecko ma już swoje pierwsze osiągnięcia i sukcesy - leżąc na brzuchu, głowę unosi wysoko, a także opiera się na przedramionach. Bywa, że unosi także klatkę piersiową - wtedy wspiera się na wyprostowanych ramionach.

Co jeszcze?

 • mocno trzyma główkę, w pozycji pionowej, panuje już w pełni na ruchami głowy,
  przewraca się z brzuszka na plecy i odwrotnie - ale są maluszki - leniuszki, które opanowują tę umiejętność miesiąc lub dwa później,
 • zachowuje się bez mała tak, jakby nie miało kości – to mały akrobata. Ewolucje, jakie wykonuje pięciomiesięczniak i pozycje, jakie przybiera, naprawdę potrafią zdumiewać. Jak ci się podoba „foczka”? Dziecko, leżąc na brzuchu, wygina się, podnosząc wysoko klatkę piersiową i rączki albo ta, kiedy maluch leży plecach i wkłada paluszki stóp do buzi? Zauważyłaś też, że dziecko w tym okresie bardzo lubi bawić się swoimi rączkami, nóżkami?
 • uwielbia "półsiedzieć" - ale musi być odpowiednio wsparte na poduszkach, choć jego kręgosłup wciąż nie jest gotowy do pozycji siedzącej; niektóre dzieci pod koniec 5. miesiąca życia próbują siedzieć samodzielnie, bez podparcia opierając się na rękach, ale większość w tej pozycji będzie opadać do przodu. Nie zmuszaj malucha do samodzielnego siedzenia, będzie to robiło gdy przyjdzie jego czas.
 • próbuje opierać się mocno na nogach trzymane pod pachy,
 • chwyta zabawki i końce palców mamy, a i wyciąga ręce w kierunku przedmiotu. Robi to jeszcze za pomocą całej dłoni i wyprostowanego kciuka, ale bez wątpienia jest to chwytanie świadome.

Pamiętaj, że dziecka nie możesz zostawiać samego na blacie, przewijaku i łóżku – ruchliwy malec szybko może spaść i zrobić sobie krzywdę.

reklama

Co może martwić w piątym miesiącu życia dziecka?

 • Gdy maluch używa wyłącznie jednej, i zawsze tej samej rączki (np. tylko nią sięga po zabawki).
 • Nie obserwujesz aktywnego podporu na brzuszku.
 • Dziecko nie próbuje obracać się z pleców na brzuch (martwić powinien nie brak umiejętności przekręcania się, a nie podejmowanie prób w tym kierunku).

W co się bawić, żeby stymulować rozwój pięciomiesięczniaka?

 • zabawy w turlanie
 • puść muzykę (ale nie za głośno, najlepiej z łatwo wyczuwalnym rytmem) i tańczcie razem, oczywiście dziecko trzymając w ramionach
 • możesz też chodzić po pokojach i pokazywać dziecku różne ciekawe rzeczy, opowiadając o nich),
 • zabawy w kąpieli,
 • samolocik - połóż się na plecach i ugnij nogi. Ułóż na nich dziecko i zacznij delikatnie unosić nogi do góry i z powrotem do pozycji wyjściowej. Zabawie może towarzyszyć śpiewanie wymyślonej na poczekaniu piosenki o samolotach i pilotach: "lecimy, lecimy panie pilocie.." i udawanie odgłosów warkoczącego silnika.

Każde dziecko rozwija się swoim własnym tempem. Stopniowo zdobywa poszczególne sprawności motoryczne i inne. Umiejętności podane w podręcznikach przypisane odpowiedniemu wiekowi dziecka są pewną średnią, która niekiedy nijak się ma do naszego dziecka. Pamiętaj o tym zanim zaczniesz się martwić.

Podyskutuj z innymi mamami na forum o niemowlakach.


Monika Zalewska-Biełło
mgr Agnieszka Musiał, psycholog

Bibliografia:
Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 1999.
Hannaford C., Zmyślne ruchy które doskonalą umysł, Polskie stowarzyszenie Kinezjologów we wsp. z Medyk Sp. Z o.o
Maurer, D., Maurer Ch., Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994.
Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa1995.

Ocena: 4.17 z 5. Ocen: 75

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Płaczę, krzyczę, śmieję się, bo się rozwijam.

Płaczę, krzyczę, śmieję się, bo się rozwijam.

U noworodka za pierwszy przejaw emocji można przyjąć stan ogólnego podniecenia, kiedy pobudzenie jest…   Więcej

Mamo boję się. Emocje niemowlaka

Mamo boję się. Emocje niemowlaka

Wydaje ci się, że świat niemowlaka jest bajecznie kolorowy i nieskomplikowany, a jego zainteresowania…   Więcej

Jak i co słyszy niemowlę? Rozwój słuchu dziecka

Jak i co słyszy niemowlę? Rozwój słuchu dziecka

Słuch noworodka funkcjonuje według obcych nam zasad. Dziecko słyszy od urodzenia, ale słyszy inaczej niż…   Więcej

Sprawność dotykowa niemowlaka

Sprawność dotykowa niemowlaka

Wrażliwość na nacisk i dotyk rozwija się już w życiu płodowym, a więc od od najwcześniejszych momentów…   Więcej

Jak stymulować rozwój niemowlęcia?

Jak stymulować rozwój niemowlęcia?

Kiedy urodziła się moja córka, byłam niezwykle przejęta ciążąca na mnie odpowiedzialnością, chciałam być…   Więcej

Ile śpi niemowlę w wieku 4-6 miesięcy

Ile śpi niemowlę w wieku 4-6 miesięcy

Zdążyłaś się już przyzwyczaić, że twój maluszek w pierwszym kwartale życia przesypiał większość doby. To…   Więcej

reklama