6 miesiąc życia dziecka - rozwój i rady

6 miesiąc życia dziecka - rozwój i rady

W życiu sześciomiesięcznego niemowlęcia wiele się zmienia. Maluch zaczyna pełzać i turlać się – dzięki czemu może poznawać i obserwować świat z nieco innej perspektywy, niemal na swoich warunkach.

W szóstym miesiącu maluch podwaja swoją wagę urodzeniową, mleko mamy przestaje wystarczać, dlatego w jego codziennym menu pojawiają się inne produkty. Maluch wie, czego chce i co lubi - i potrafi okazać niechęć lub aprobatę. Staje się coraz bardziej niezależny i zaczyna sobie zdawać z tego sprawę. Jednocześnie jest kontaktowy, towarzyski, ale tylko wówczas, gdy w otoczeniu nie pojawi się nikt obcy.

Co się dzieje w szóstym miesiącu życia dziecka?

Dziecko wciąż jest otwarte i ciekawe świata, nieustająco go poznaje i odkrywa coś nowego. Zdecydowanie sięga i pewnie chwyta przedmioty, które ogląda, studiuje, przekładając z ręki do ręki, a także gryzie i ssie wszystko, co znajdzie na swoje drodze. To bardzo pochłaniające zajęcie. Jeśli coś wypadnie mu z rączki, szuka tego i stara się ponownie chwycić.

Najbardziej cieszą i zajmują je zabawki, które mają interesujące kształty, kolory i fakturę (bada je śliniąc i miętosząc), a także te, które wydają różne dźwięki. Staraj się je podsuwać dziecku, ponieważ nie tylko wypełniają jego czas, ale i stymulują rozwój i zmysły. Zauważyłaś, ze dziecko odróżnia od siebie przedmioty i zaczyna niektóre preferować? Bardzo szybko przyswaja wiedzę, którą zdobywa za pomocą zmysłów, kojarzy różne  informacje.

Hitem tego okresu jest odkrycie lustra. Maluch lubi patrzeć na własne w nim odbicie, a szalenie absorbującym zajęciem stają się „rozmowy z samym sobą”. Czy pamiętasz o tym, aby utrwalać te chwile? Koniecznie nagrywaj filmiki i rób zdjęcia.

Mały żartowniś uwielbia się bawić z domownikami. Jego ulubioną zabawą, na którą reaguje radosnymi okrzykami jest zabawa w „a ku- ku”. Baw się z dzieckiem także w chowanie i szukanie przedmiotów. Pojawia się też inna nowość - maluch zaczyna pamiętać nie tylko miejsce schowania przedmiotu, ale i wydarzenia, nawet te sprzed kilku dni.

Inną czynnością, którą dziecko uwielbia, są rozmowy z wami. Choć półroczne dziecko porozumiewa się raczej w swoim narzeczu i operuje dostępnymi na tym etapie rozwoju środkami, jest naprawdę kontaktowe. Wydaje dźwięki sylabowe - gaworzy śpiewnie czy naśladuje dźwięki usłyszane od osób z otoczenia, ale naprawdę można się z nim porozumieć.

No i na pewno podczas tych prób jest bardzo wesoło – maluch stara się, jak może, bowiem uwielbia być w centrum uwagi, a wasze zachwyty działają na niego niezwykle kojąco i… motywująco. Dlatego rozmawiaj z dzieckiem, naśladuj wydawane przez nie dźwięki, zadawaj pytania. Opowiadaj, co robisz i co się dzieje wokół.  Spróbuj nauczyć dziecko najprostszych słów złożonych z dwóch jednakowych sylab – mama, tata, baba, papa. Koniecznie wiąz je z obrazem – pokazując mamę, tatę, babcię czy robiąc papa.

Dziecko jest coraz bardziej świadome kontekstów społecznych, w jakich się pojawia. Coraz wyraźniej kształtuje się poczucie przynależności do rodziny, na jej członków maluch reaguje gaworzeniem i uśmiechem. Półroczniak umie zaczepiać - śmiechem i wydawanymi dźwiękami.

Bardzo się ożywia, gdy słyszy, że ktoś się zbliża. Unosi rączki i wręcz pracuje całym ciałem, kiedy chce, by ktoś je podniósł i wziął na ręce. Bardzo lubi bliski kontakt i niechętnie przebywa samo – w łóżeczku, kojcu czy na macie. Obecność bliskich to jest to! Z kolei w stosunku do osób obcych staje się nieufne, a nawet lękliwe. Dlatego w nowym otoczeniu daj dziecku czas na oswojenie się z nowymi osobami.

Co potrafi niemowlę w 6 miesiącu życia?

Jeśli chodzi o rozwój fizyczny i umiejętności motoryczne, maluch przyspiesza i dokonuje wielkich postępów w rozwoju ruchowym. Dla niego w 6 miesiącu życia kluczowym osiągnięciem będzie zapewne pełzanie, turlanie, bowiem pozwalają na zmianę pozycji. Maluch może oglądać i poznawać świat z różnych perspektyw i odległości. To dopiero jest zabawa! Ale ono chce więcej! Dzieje się tak też nie tylko dlatego, że motorem jest ciekawość i zachłanność poznawcza. Dziecko od teraz coraz silniej i szybciej będzie dążyło do samodzielności,

Od teraz też bardziej widoczne staną się różnice w tempie rozwojowym dzieci. Może zdarzyć się, że sześciomiesięczne dziecko będzie całkiem pewnie siedziało, ale inne będzie dopiero w tym kierunku solidnie pracować – trenować podciągane do siedzenia, mocno trzymając chwytającego za palce.

reklama

Co jeszcze potrafi 6 miesięczne niemowlę?

 • leżąc na plecach, unosi główkę i przygląda się swoim stopom, starając się włożyć je do ust (co mu się często udaje),
 • siedzi z podparciem,
 • potrafi sprawnie pełzać i turlać się,
 • może przekładać przedmioty z jednej ręki do drugiej,
 • podąża wzrokiem za spadającą zabawką,
 • dziecko chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki,
 • potrafi swobodnie unosić główkę, zarówno z leżenia na brzuszku, jak i na plecach,
 • prawdopodobnie próbuje już unosić się na rączkach i nóżkach, co jest pierwszym krokiem do raczkowania.

 W co się bawić, aby stymulować rozwój w szóstym miesiącu życia dziecka?

 • oglądamy zabawki: zabawa którą dziecko może wykonywać w każdej pozycji, leżąc na plecach, brzuchu, czy siedząc z podparciem,
 • swobodne turlanie,
 • zabawy w kąpieli,
 • najlepszym sposobem na wspomaganie rozwoju motorycznego to kładzenie malucha na brzuszku.

Każde dziecko rozwija się swoim własnym tempem. Stopniowo zdobywa poszczególne sprawności motoryczne i inne. Umiejętności podane w podręcznikach przypisane odpowiedniemu wiekowi dziecka są pewną średnią. Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz się martwić.
 

Podyskutuj z innymi mamami na forum forum o niemowlakach.

Monika Zalewska - Biełło
mgr Agnieszka Musiał, psycholog

Bibliografia:
Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 1999.
Hannaford C., Zmyślne ruchy które doskonalą umysł, Polskie stowarzyszenie Kinezjologów we wsp. z Medyk Sp. Z o.o
Maurer, D., Maurer Ch., Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994.
Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa1995.

Ocena: 3.78 z 5. Ocen: 61

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Płaczące niemowlę

Płaczące niemowlę

Dlaczego ono płacze? Wydaje ci się, że zrobiłaś wszystko, co mogłaś, a twoje maleństwo nadal krzyczy?…   Więcej

Etapy rozwoju mowy. Od urodzenia do 7 roku życia. To warto wiedzieć.

Etapy rozwoju mowy. Od urodzenia do 7 roku życia. To warto wiedzieć.

Rozwój mowy możemy podzielić na cztery okresy. Dowiedz się, jak rozwijać się będzie mowa podczas…   Więcej

Definicja miłości. Dla zmęczonej mamy

Definicja miłości. Dla zmęczonej mamy

Może znasz taką definicję miłości, którą Scott Peck rozwinął w swojej książce „Drogą mniej uczęszczaną”.…   Więcej

Dobre i złe strony urlopu wychowawczego, czyli jak się zorganizować, by nie zwariować

Dobre i złe strony urlopu wychowawczego, czyli jak się zorganizować, by nie zwariować

Podjęłaś decyzję (a może życie podjęło ją za ciebie), że oto zaczynasz nowy etap w życiu swojej rodziny i…   Więcej

Co wpływa na rozwój mowy dziecka?

Co wpływa na rozwój mowy dziecka?

Rozwój mowy dziecka zależy od wielu czynników: funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, budowy…   Więcej

Ćwiczenia wspomagające rozwój mowy w pierwszym roku życia dziecka

Ćwiczenia wspomagające rozwój mowy w pierwszym roku życia dziecka

Ćwiczenia stymulujące rozwój mowy najlepiej jest rozpoczynać jak najwcześniej – już w pierwszym roku…   Więcej

reklama