Jak wybrać dobry żłobek?
Kończysz urlop macierzyński, na urlop wychowawczy nie możesz sobie pozwolić, jedna babcia jeszcze pracuje, a druga mieszka 200 kilometrów dalej. Niania czy żłobek? - wahasz się i w końcu decydujesz na żłobek, ale który? Czym kierować się wybierając dla swojego dziecka miejsce, w którym będzie spędzać większą część dnia?
Przepisy dotyczące prowadzenia żłobków zostały nieco zliberalizowane, z kolei media obiegają co jakiś czas wstrząsające informacje na temat źle prowadzonych instytucji. Co rodzic może i powinien zatem sprawdzić, aby dowiedzieć się, czy wybrana przez niego placówka jest prowadzona w zgodzie z obowiązującymi przepisami?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze żłobka?
Wpis do rejestru
Rejestr taki prowadzi gmina lub miasto. Aby sprawdzić, czy wybrany przez nas żłobek znajduje się w takim rejestrze, nie ma konieczności udawania się do stosownego urzędu, ponieważ takie rejestry znaleźć można w sieci, na przykład na stronie Ministerstwa. Aby uzyskać taki wpis zarówno żłobek, jak i klub malucha muszą spełnić określone wymagania (dotyczące wymogów lokalowo-sanitarnych, czyli liczby i rodzaju pomieszczeń, opinii straży pożarnej i sanepidu). Wpis do rejestru pozwala na zyskanie pewności, że w tym zakresie budynek został skontrolowany.
reklama
Kwalifikacje personelu
Idealnie by było, gdyby opiekunami były osoby, które mają ukończone odpowiednie studia wyższe (wychowanie przedszkolne, edukację wczesnoszkolną czy pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą), ewentualnie mają kwalifikacje pielęgniarki, położnej czy opiekunki dziecięcej, jednak przepisy pozwalają też na zatrudnienie osób, które odbyły 280-godzinne szkolenie lub posiadają co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do lat trzech.
Otwartość na rodziców
Przede wszystkim taki, który nie ma nic do ukrycia. Pozwalający zajrzeć wszędzie i zapytać o wszystko. Z opiekunkami, które nie mają nic przeciwko temu, żeby rodzic wszedł z dzieckiem do sali (oczywiście nie w brudnych butach na dywanik, gdzie się bawią dzieci), czy przyszedł w porze innej niż zwykle. W czasie pierwszej wizyty osoba oprowadzająca rodziców spokojnie i cierpliwie odpowiada na wszystkie pytania z Twojej listy (jeżeli ktoś nie ma czasu i chęci na rozwianie Twoich obaw teraz, to i później komunikacja – a będzie ona dotyczyła Twojego dziecka – może być nie najlepsza). Ważne są Twoje odczucia i to, jak odbierasz atmosferę tam panującą.
reklama
Opinie innych mam
Wiadomo, reklama dźwignią nie tylko handlu, dlatego na stronach internetowych i w ulotkach pojawia się mnóstwo informacji na temat tego, jak bardzo artystycznie, językowo czy sportowo rozwija placówka. Jednak nic nie przebije informacji z pierwszej ręki, dlatego porozmawiaj z kimś, kto ma tam dziecko, może to być koleżanka lub sąsiadka, a jeśli nie masz takiej możliwości, to po prostu zagadnij rodziców, którzy odbierają swoje dzieci ze żłobka (rano raczej nikt nie ma czasu na rozmowy) i zapytaj o wszystko, co Cię martwi.
Pytania, które warto zadać wybierając żłobek idealny dla twojego maluszka
- Ile godzin może być dziecko w żłobku? Czy można dziecko odebrać wcześniej, a w wyjątkowych wypadkach później?
- Ile dzieci jest w grupie (nie powinno być więcej niż 8, a jeśli są dzieci do roku, to nie więcej niż 5)? Ile jest grup? Czy grupy są łączone na jakieś zajęcia?
- Z iloma opiekunami dziecko będzie mieć do czynienia?
- Jak wygląda adaptacja? Jeżeli dziecko źle znosi rozstanie, czy jest możliwość wydłużenia procesu adaptacyjnego?
- Jak wygląda kwestia opłat w przypadku choroby dziecka?
- Jakie dokumenty trzeba dostarczyć (poprosić o kopię umowy, jeśli taka jest podpisywana)?
- Czego oczekuje żłobek od rodziców (wymagania formalne, dokumenty, dodatkowe opłaty, pieluchy, kosmetyki)?
- Czy dzieci wychodzą na dwór codziennie? Przy jakiej pogodzie nie wychodzą?
- Czy można obejrzeć sale, łazienkę, plac zabaw?
- Gdzie dzieci śpią? Czy rodzic musi zapewnić pościel/śpiworek?
- Jakie są stosowane zabezpieczenia (przed niekontrolowanym wyjściem dziecka na zewnątrz lub wejściem na teren kogoś obcego)? Jak są zabezpieczone okna, drzwi, kontakty?
- Kto może odebrać dziecko? Jak jest weryfikowany?
- Czy w żłobku jest kuchnia, czy catering?
- Co dzieci jedzą, a co nigdy się w menu nie pojawia?
- Czy dzieci są karmione, czy mogą jeść same (w duchu BLW)?
- Czy jest możliwość dostosowania diety dziecka do jego alergii i wyeliminowanie jakiegoś składnika? Czy w takim wypadku jedzenie trzeba ze sobą przynosić?
- Czy zabawki są dezynfekowane i jak często?
- Jeżeli żłobek podaje, że stosuje określoną metodę/program – w jaki sposób jest on realizowany? Ile godzin jest mu poświęcone?
- Kiedy i w jaki sposób są przekazywane informacje o dziecku? Jakie informacje otrzymuje rodzic?
- Jak wygląda typowy plan dnia? Czy dziecko musi spać o ustalonych porach?
- Jak rozwiązana jest kwestia przyprowadzania chorych dzieci?
- Czy po chorobie potrzebne jest zaświadczenie od pediatry?
- Co w sytuacji gdy dziecko nagle dostanie gorączki? Czy podają dzieciom leki?
- Czy dzieciom są robione zdjęcia i publikowane w internecie, czy można się na to nie zgodzić?