reklama

reklama

Jak często i ile należy karmić dziecko butelką?

Dzieci zmieniają się z dnia na dzień a wraz z nimi ich apetyt.

Początkowo noworodek pije bardzo mało może 30-60 ml przy każdym karmieniu. Ale za to domaga się karmienia nawet co godzinę lub dwie.

Należy bacznie obserwować dziecko i dopasowywać ilość przygotowywanego mleka do jego zmieniających się potrzeb. Musisz być więc elastyczna i nie trzymać się sztywno, zasłyszanych lub wyczytanych informacji o tym ile niemowlę w danym wieku powinno jadać.

Unikaj pokusy przekarmiania dziecka

Nie zakładaj, że zje tyle ile mu przygotowałaś w butelce. Jeśli zje za dużo to będzie zwracać albo przytyje. Badania dowodzą, że dzieci przekarmiane w niemowlęctwie są bardziej narażone na nadwagę i otyłość. Zatem kiedy dziecko przestaje pić i nie wyraża zainteresowania butelką, zaprzestań karmienia, podnieś je do odbicia, przełóż na drugie ramię i zobaczysz czy domaga się nadal jedzenia, jeśli nie, zakończ karmienie.

Nie odmawiaj, jeśli domaga się więcej

W sytuacji kiedy dziecko skończyło całą porcję ale nadal domaga się jedzenia, daj mu dodatkową porcję i karm do póki nie będzie wyglądało na najedzone i zadowolone. Jeśli przy każdym karmieniu dziecko domaga się więcej, po prostu od razu przygotuj większą porcję. Nie martw się, że go przekarmisz, widocznie teraz ma większy apetyt. Nie znaczy to, że za kilka dniu lub  tygodni nie będzie chciał jeść znów mniej.

Nie ustalaj harmonogramu karmienia

Apetyt dziecka jest zmienny raz je rzadziej raz częściej, więcej lub mniej. To jest normalne. Niewiele jest dzieci, które trzymają się harmonogramu jedzenia co 3 godziny. Ten harmonogram może się zmieniać z dnia na dzień, dlatego nie karm dziecka automatycznie tylko dlatego, że jadło 3 godziny temu. Nie martw się twoje dziecko na pewno da Ci znać o tym, że jest głodne.

Wyjątek od karmienia na żądanie

Istniej wyjątek od karmienia na żądanie, kiedy twoje maleństwo śpi i ty też właśnie kładziesz się spać, przed położeniem się do łóżka nakarm je jeszcze. Wtedy uzyskasz przynajmniej kilka godzin nieprzerwanego snu. Poza tą sytuacją unikaj karmienia dziecka, jeśli się tego nie domaga.

Dobieraj mleko do wieku dziecka

Kupując mleko zwróć uwagę na symbole znajdujące się na opakowaniu. Mleka z numerem 1 czyli początkowe są dla dzieci do 6. miesiąca życia, z numerem 2 to mleko następne dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Natomiast jeśli twoje dziecko jest pulchnym maluchem to nic nie stoi na przeszkodzie abyś podawała mu mleko początkowe dłużej niż przez 6 miesięcy, odwrotnie jeśli masz w domu niejadka to wcześniej podawaj mu mleko następne, które jest bardziej kaloryczne.

Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Centrum Edukacji i Poradnictwa Żywieniowego Nutri Center

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: