Jak pielęgnować pępek noworodka?

Jak pielęgnować pępek noworodka?

O pępek noworodka trzeba dbać w szczególny sposób. Dlaczego to takie ważne i na co zwracać uwagę przy jego pielęgnacji? Czy nadal powinnśmy sięgać po sposoby naszych babć czy w tej kwestii obowiązują nowe wytyczne specjalistów?

Pępek noworodka jest pamiątką po pępowinie, przez którą w dziecko otrzymywało tlen i substancje odżywcze w życiu płodowym. Tą drogą również pozbywało się produktów przemiany materii. Kiedy dziecko się rodzi, pępowina zostaje odcięta kilka centymetrów (około 2-3, a na kikut nakładana jest plastikowa klamra. Po wyjściu malucha i mamy ze szpitala, rodzice w domu muszą dbać o pępek samodzielnie. Ten musi być suchy i czysty. Jak to robić?

Pielęgnacja pępka jest zabiegiem niebolesnym - kikut pępowinowy nie jest unerwiony.

Nasze mamy i babcie do pielęgnacji pępka używały spirytusu. Tradycja przemywania go gazikiem i spirytusem, który miał osuszać ranę, trwa od wielu pokoleń. Ale to się zmieniło. Ponieważ badania dowiodły, że nie jest to ani dobra, ani skuteczna metoda, ponieważ spirytus nie powoduje szybszego wysuszenia ani odpadnięcia, zmieniono zalecenia.

Zamiast spirytusu - sucha pielęgnacja

Skoro nie spirytus, to? Sucha pięlęgnacja. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, by pępek był szczelnie zakryty. Pieluszka powinna być zawinięta poniżej pępka. To zapewnia dostęp powietrza i przyspiesza wysuszanie oraz gojenie. Zabrudzone okolice należy przemywać wodą i mydłem, a potem delikatnie osuszyć.

Do pielęgnacji pępka nie należy stosować alkoholu etylowego, fioletu gencjanowego i jodyny. Można kupić środek antyseptyczny, po który warto sięgnąć w szpitalu, by zabezpieczyć pępek przed bakteriami.

Kikut pępowiny może odpaść po kilku dniach, ale może i po 3 tygodniach. Kiedy to się stanie, w jego miejscu może pozostać niewielka ranka.

Kikut pępowinowy nie może być smarowany kremami i maściami, gdyż rana będzie się trudniej goiła.

A co z kąpielą?

Dopóki pępowina nie odpadnie i się nie zagoi, nie powinno się pępka zamaczać w czasie kąpieli. Do wanienki należy nalewać mniej wody (brzuszek powinien znajdować się nad powierzchnią). Jeśli się zachlapie, pępowinę należy osuszyć.

Co powinno zaniepokoić rodziców?

Jeśli zauważysz wokół pępka zaczerwienienie, obrzęk, wyciek ropny, krwawienie - skonsultuj się z pediatrą, prawdopodobnie są to objawy infekcji.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: