Dlaczego dzieci powinny turlać się, skakać, pływać? Na zdrowie!

Dlaczego dzieci powinny turlać się, skakać, pływać? Na zdrowie!

Treść powstała we współpracy z partnerem (*)
reklama

Dzieci to żywe srebra, dlatego czasem można odnieść wrażenie, że pozostają w nieustannym ruchu. Są otwarte, entuzjastyczne i energiczne. Być może intuicyjnie wyczuwają, że ruch to zdrowie? Aktywności fizycznej nie sposób przecenić – czy wiesz dlaczego? O co warto zadbać i jak zachęcać dzieci do zabaw w ruchu?

Ruch w życiu każdego odgrywa bardzo ważną rolę, a dzieci potrzebują go jak powietrza. Zabawy i ćwiczenia, jakim się oddają, czy to w domu, na podwórku, na sali czy na basenie, to nie tylko świetny sposób spędzania wolnego czasu. Skakanie, bieganie, turlanie się, pluskanie w wodzie to także inwestycja we wszechstronny rozwój.

Dziecko od początku swojego życia, ruszając się, podejmując małe wyzwania i przesuwając swoje granice, stopniowo zdobywa umiejętności, które z czasem doskonali. Ruch rozwija motorykę, usprawnia ciało, doskonali ruchy, wzmacnia mięśnie. Mając dobroczynne działanie na rozwój motoryczny wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.  

Ale aktywność fizyczna jest ważna także z innych powodów. To także sposób zdobywania informacji na temat otaczającego świata, ale i samego siebie, swego ciała, możliwości i ograniczeń. Małe sukcesy rozwijają wiarę we własne siły, budują pewność siebie. Aktywne dzieci lepiej radzą sobie z porażkami, a i wykazują się większą cierpliwością.

Rozwój motoryczny i ruch wpływają na rozwój intelektualny i emocjonalny, są także ważne z punktu widzenia socjalizacji. Dziecko, przebywając z rówieśnikami, rozwija umiejętności społeczne. Wspólna zabawa uczy współpracy w grupie i pozwala przyswajać zasady funkcjonowania w szerszych kontekstach społecznych.

Specjaliści zalecają różne formy ruchu, sugerują też zaangażowanie dziecka w zajęcia ogólnorozwojowe, np. pływanie. Dlaczego?

Pływanie to zdecydowanie wyjątkowa forma ruchu. Dzieci uwielbiają pluskać się w wodzie – może dlatego, że w pewnym sensie to ich naturalne środowisko? Tak rozumiane jest kontynuacją życia płodowego.

Wszelkie aktywności podejmowane w wodzie, a pływanie zwłaszcza, rozwijają cechy motoryczne, nie obciążając układu kostno-stawowego. Przebywanie w wodzie hartuje organizm, pozytywnie wpływa na układ kostno-mięśniowo-stawowy, ale także oddechowy, nerwowy czy krwionośny. Pływanie reguluje napięcie mięśni oraz wzmacnia je, poszerza zakres ruchów dziecka, poprawia koordynację i wspiera poczucie równowagi. Jest po prostu świetne!

Warto zachęcać dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu i podejmowania wyzwań. Jak to zrobić? Dawajmy dobry przykład, pokazujmy różne formy zajęć i zabaw, zapewniajmy swobodę, ale i komfort.

No właśnie! Pamiętajmy, że niewygodne ubranie czy obuwie, które nie pozwala o sobie zapomnieć, ponieważ irytuje, krępuje ruchy czy jest niewygodne, zwyczajnie zniechęca. Dlatego dbajmy także o to, by dzieci były odpowiednio ubrane, także podczas zabaw w wodzie: w jeziorze, morzu czy na basenie.

W przypadku niemowląt i małych dzieci, które nie korzystają jeszcze z toalety, ważne są odpowiednie pieluszki lub pieluchomajtki. Tylko dobrze dopasowane pozwolą maluchowi na swobodne poruszanie się w wodze, a rodzicom zapewnią komfort psychiczny.

To właśnie z myślą o nich i o takich sytuacjach, mając na uwadze wspieranie prawidłowego rozwoju motorycznego najmłodszych, marka Pampers stworzyła jednorazowe pieluchomajtki do pływania dla niemowląt Pampers Splashers. Produkt jest częścią linii Pampers Pants i jest wyjątkowy. Dlaczego?

  • Pieluchomajtki Pampers Splashers mają specjalny wkład chłonny, który nie pęcznieje w wodzie. Podwójna ochrona przed przeciekaniem Dual Leak-Guard Barriers® sprawia, że krawędzie idealnie przylegają do nóżek dziecka, a zawartość nie wydostaje się na zewnątrz.
  • Są wygodne i dzięki elastycznej taśmie wokół taili są dopasowanie nawet wtedy, gdy są mokre.  Pasują jak strój kąpielowy.
  • Mają łatwe w rozdzieraniu boczki, dzięki czemu można je zdjąć bez problemu zawsze, gdy tylko pojawi się taka potrzeba.

Pieluchomajtki do pływania dla niemowląt Pampers Spalshers pozwalają bez ograniczeń cieszyć się zabawą na basenie, plaży i w parku wodnym.

Ocena: 3 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: