Od tego roku więcej wcześniaków otrzyma profilaktykę przeciwko wirusowi RS. Bo najlepiej rozwijać się w domu!

Materiał sponsorowany 
Od tego roku więcej wcześniaków otrzyma profilaktykę przeciwko wirusowi RS. Bo najlepiej rozwijać się w domu!

Sezon zakażeń wirusem RS (syncytialnym wirusem nabłonka oddechowego) rozpoczyna się w październiku i trwa do kwietnia. Wirus RS jest najczęstszą przyczyną ostrych zakażeń układu oddechowego i co roku atakuje około 70% niemowląt. Szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Od 1 marca br. większa grupa wcześniaków może być zabezpieczona przed wirusem RS w ramach bezpłatnego programu profilaktyki. Warto skorzystać z zabezpieczenia i już w październiku podać dzieciom lek.  

Wirus RS powoduje infekcje układu oddechowego

Wirus RS w okresie jesienno-zimowym powoduje infekcje układu oddechowego – może wywołać zapalenie błony śluzowej nosa, krtani, tchawicy, płuc czy oskrzeli. Co roku atakuje prawie 90% wcześniaków, będąc często przyczyną niewydolności oddechowej, wymagającej stosowania wentylacji mechanicznej i leczenia w oddziale intensywnej terapii noworodka.

Zakażenia wywołane wirusem RS są bardzo niebezpieczne dla wcześniaków w pierwszych miesiącach życia i wpływają na ich dalszy rozwój. U dzieci, które przeszły infekcję wywołaną wirusem RS ryzyko wystąpienia w późniejszym życiu astmy oskrzelowej jest 4-krotnie wyższe niż u dzieci, które takiej infekcji nie przechodziły.

- Na wirusa RS narażone są skrajne wcześniaki – urodzone przed 28. tygodniem ciąży, ale także te urodzone do 33. tygodnia ciąży. Nie opracowano jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi RS. Możliwa jest tzw. immunizacja bierna, czyli podanie gotowych przeciwciał, które niszczą wirusa – powiedziała prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.  

Od tego roku grupa dzieci, która będzie mogła bezpłatnie otrzymać profilaktykę, została rozszerzona.

Do niedawna jedynie skrajne wcześniaki urodzone przed 28. tygodniem ciąży mogły otrzymać ochronę w postaci immunizacji biernej. Na szczęście od tego roku grupa dzieci, która będzie mogła bezpłatnie otrzymać profilaktykę została rozszerzona.

Do programu profilaktyki zakażeń RSV kwalifikowane będą dzieci, które:

1. w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 1. roku życia i spełniają następujące kryteria:

  • wiek ciążowy ≤ 28 tygodni           lub
  • dysplazja oskrzelowo-płucna;

2. w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 6. miesiąca życia i spełniają kryterium:

  • wiek ciążowy 29 – 32 tygodni

Profilaktyka polega na podaniu leku

Profilaktyka polega na podaniu maksymalnie 5 dawek leku w miesięcznych odstępach, minimalnie 3. Immunizację najlepiej rozpocząć w październiku, aby dziecko było zabezpieczone od początku sezonu zwiększonej zachorowalności.

W Polsce sezon zakażeń wirusem RS trwa do 30 kwietnia. Ważne, aby dziecko było poddane immunizacji i otrzymało taką liczbę dawek, która zabezpieczy je przed wirusem RS przez cały sezon.

Dzieci urodzone w styczniu czy w lutym otrzymają 4 lub 3 dawki, które będą chronić dziecko do kwietnia. Podanie 5 dawek nie jest wtedy konieczne, bo ochrona w maju czy czerwcu już nie jest potrzebna.

Podawanie leku należy powtarzać, bo gotowe przeciwciała zanikają po ok. 20-30 dniach i tylko kolejna dawka leku zabezpiecza dziecko przed wirusem, gdy poprzednia przestaje działać. Niestety w przypadku immunizacji biernej organizm nie wytwarza przeciwciał, tak jak w przypadku szczepionki.

Wcześniaki są narażone na wiele powikłań i zagrozeń, dlatego trzeba je chronić

Wcześniaki są narażone na wiele powikłań związanych z porodem przedwczesnym. Warto więc ochronić je przed dodatkowymi problemami, gdy istnieje taka możliwość. Infekcje wywołane wirusem RS mogą doprowadzić do niewydolności oddechowej, która może  wymagać leczenia w oddziale intensywnej terapii. To krok wstecz w walce o zdrowy rozwój dziecka, dlatego lepiej zapobiegać zakażeniom RSV.

reklama

Dzieci, które nie były zabezpieczone, a przechodziły infekcje wywołane wirusem RS często zmagają się z powikłaniami

Dzieci, które nie zostały zabezpieczone, a przechodziły infekcje wywołane wirusem RS często zmagają się z szeregiem powikłań wynikających z zakażenia. Kazimierz urodził się w 31. tygodniu ciąży 3 lata temu, gdy program profilaktyki nie obejmował jeszcze tej grupy dzieci.

Niedotlenienie spowodowane infekcją RSV doprowadziło do niedotlenienia mózgu, co z kolei poskutkowało porażeniem dziecięcym mózgowym, padaczką lekooporną i obniżoną odpornością. Koalicja dla wcześniaka wspólnie z Matką Kazika – Martą przygotowała krótki film dla wszystkich rodziców wcześniaków zachęcający do skorzystania z bezpłatnej ochrony.

- Drodzy rodzice, zabezpieczcie swoje dzieci. Ja nie miałam takiej możliwości. Wirus RS przekreślił szanse Kazika na zdrowy rozwój. Wy możecie tego uniknąć – apeluje Matka Kazika.

W każdym województwie istnieją ośrodki, które podają immunoprofilaktykę

W każdym województwie istnieją ośrodki, które podają immunoprofilaktykę. W związku z rozszerzeniem programu i zwiększeniem liczby wcześniaków objętych ochroną będą otwierane nowe ośrodki. O najbliższy ośrodek immunizujący najlepiej zapytać lekarza neonatologa. Listę ośrodków, które w tej chwili realizują program lekowy „Profilaktyka zakażeń wirusem RS” oraz film Koalicji dla wcześniaka można znaleźć na stronie www.koalicjadlawczesniaka.pl.

Drodzy Rodzice, już dziś zapewnijcie ochronę swojemu dziecku – zapytajcie neonatologa i skorzystajcie z immunoprofilaktyki.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: