Szczepienia wcześniaków

Szczepienia wcześniaków

O ile rodzice wcześniaków martwią się, że ich dziecko – taki małe, bezbronne, już ciężko na starcie doświadczone – może źle znieść szczepienia i zastanawiają się nad ich koniecznością, o tyle lekarze są zgodni: wcześniaki należy szczepić.

Ponieważ wcześniaki to niejednorodna grupa: różnią się ze względu na wiek urodzeniowy, masę, jak również powikłania  okresu noworodkowego i niemowlęcego, więc nie mogą mieć identycznego kalendarza szczepień. 

Należy jednak pamiętać, że noworodek, ma bardzo delikatny organizm, szczególnie zaś urodzony przed terminem, jest narażony na różne infekcje, a choroba może mieć ciężki przebieg.

Dziecko powinno otrzymać wszystkie szczepienia obowiązkowe. Wyjątkiem jest szczepionka przeciwko gruźlicy, którą można podać wcześniakowi, który waży co najmniej 2 kilogramy.

reklama

Jeśli dziecko jest hospitalizowane po porodzie, nie jest to przeciwwskazaniem do rozpoczęcia szczepień. Co więcej dziecko będące pod stałą opieką lekarską jest monitorowane, co jest szczególnie istotne dla takich maluszków  w pierwszych 2–3 dobach po szczepieniu.

Ze względu na niewielką masę mięśniową zaleca się ograniczenie liczby wstrzyknięć, dlatego proponuje się  5- i 6-składnikowe szczepionki skojarzone. Ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych jest podobne, jak u dzieci urodzonych o czasie. Jedynie u wcześniaków, u których po narodzinach wystąpiły problemy oddechowo-krążeniowe zaobserwowano podwyższone ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Termin i kolejność szczepień w ramach programu szczepień ochronnych ustala pediatra. Generalnie dzieci szczepi się według kalendarza, w nie zmienionej dawce, stosownie do wieku, liczonego według urodzenia, nie terminu planowanego porodu (wiek korygowany).

Zgodnie z ustawą wcześniaki są  objęte  bezpłatnymi szczepieniami DTPa, przeciwko pneumokokom oraz szczepieniem przeciwko WZW typu B.  Jeśli to wskazane - szczepienia można rozłożyć w czasie. Dodatkowo lekarz prowadzący może zadecydować o odroczeniu szczepień


mzb

Ocena: 3.31 z 5. Ocen: 13

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Wcześniak - kto to taki? Jak wygląda i jakie może mieć problemy?

Wcześniak - kto to taki? Jak wygląda i jakie może mieć problemy?

Prawidłowa ciąża trwa od 38 do 42 tygodni. Każde dziecko urodzone po zakończeniu 37 tygodnia ciąży, bez…   Więcej

Dlaczego rodzą się wcześniaki

Dlaczego rodzą się wcześniaki

Wcześniaki - noworodki urodzone przedwcześnie, bo pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży - od pierwszych…   Więcej

Z wcześniakiem PILNIE do specjalisty

Z wcześniakiem PILNIE do specjalisty

Ponieważ bycie wcześniakiem oznacza nie tylko trudniejszy start, ale niesie ze sobą ryzyko konsekwencji…   Więcej

Wcześniak pod opieką lekarską w 1. roku życia

Wcześniak pod opieką lekarską w 1. roku życia

Wcześniak od chwili, kiedy tylko pojawił się na świecie, znajduje się pod opieką neonatologa i innych…   Więcej

7 rzeczy, które powinni wiedzieć rodzice wcześniaka

7 rzeczy, które powinni wiedzieć rodzice wcześniaka

Wcześniaki stanowią blisko 7% dzieci urodzonych w Polsce. Większość z twoich przyjaciół nigdy nie…   Więcej

reklama