Szczepienia wcześniaków

Szczepienia wcześniaków

O ile rodzice wcześniaków martwią się, że ich dziecko – taki małe, bezbronne, już ciężko na starcie doświadczone – może źle znieść szczepienia i zastanawiają się nad ich koniecznością, o tyle lekarze są zgodni: wcześniaki należy szczepić.

Ponieważ wcześniaki to niejednorodna grupa: różnią się ze względu na wiek urodzeniowy, masę, jak również powikłania  okresu noworodkowego i niemowlęcego, więc nie mogą mieć identycznego kalendarza szczepień. 

Należy jednak pamiętać, że noworodek, ma bardzo delikatny organizm, szczególnie zaś urodzony przed terminem, jest narażony na różne infekcje, a choroba może mieć ciężki przebieg.

Dziecko powinno otrzymać wszystkie szczepienia obowiązkowe. Wyjątkiem jest szczepionka przeciwko gruźlicy, którą można podać wcześniakowi, który waży co najmniej 2 kilogramy.

Jeśli dziecko jest hospitalizowane po porodzie, nie jest to przeciwwskazaniem do rozpoczęcia szczepień. Co więcej dziecko będące pod stałą opieką lekarską jest monitorowane, co jest szczególnie istotne dla takich maluszków  w pierwszych 2–3 dobach po szczepieniu.

Ze względu na niewielką masę mięśniową zaleca się ograniczenie liczby wstrzyknięć, dlatego proponuje się  5- i 6-składnikowe szczepionki skojarzone. Ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych jest podobne, jak u dzieci urodzonych o czasie. Jedynie u wcześniaków, u których po narodzinach wystąpiły problemy oddechowo-krążeniowe zaobserwowano podwyższone ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Termin i kolejność szczepień w ramach programu szczepień ochronnych ustala pediatra. Generalnie dzieci szczepi się według kalendarza, w nie zmienionej dawce, stosownie do wieku, liczonego według urodzenia, nie terminu planowanego porodu (wiek korygowany).

Zgodnie z ustawą wcześniaki są  objęte  bezpłatnymi szczepieniami DTPa, przeciwko pneumokokom oraz szczepieniem przeciwko WZW typu B.  Jeśli to wskazane - szczepienia można rozłożyć w czasie. Dodatkowo lekarz prowadzący może zadecydować o odroczeniu szczepień


mzb

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Pierwszy i drugi rok kalendarza rozwoju dziecka