Wcześniak – wyjątkowy pacjent współczesnej medycyny
Wcześniak to dziecko urodzone przed planowanym terminem porodu, między 22. a 37. tygodniem ciąży. Na 314 tys. urodzeń każdego roku w Polsce na świat przychodzi ponad 25 tys. wcześniaków. Odsetek przedwczesnych porodów wynosi u nas od 6 do 8,5 proc. – znacznie więcej niż w innych państwach Europy.
Przyczyny przedwczesnych porodów
Istnieje wiele powodów przedwczesnych porodów. Najczęściej są to:
- zła dieta, niehigieniczny tryb życia, używki, anemia, nadwaga bądź niedożywienie ciężarnej,
- niski status społeczno-ekonomiczny ciężarnej,
- nadmierny wysiłek fizyczny, stres, przeciążenie psychiczne przyszłej mamy,
- czynniki infekcyjne, problemy położniczo-ginekologiczne, wady budowy narządów rodnych, choroby przebyte przez ciężarną,
- zły stan zdrowia matki: choroby serca, krążenia, cukrzyca, choroby tarczycy, zaburzenia hormonalne, toksoplazmoza,
- wiek ciężarnej - poniżej 17 lub powyżej 35 roku życia,
- wady płodu, ciąża mnoga.
reklama
Problemy wcześniaków
Nie każdy wcześniak jest dzieckiem chorym, a stan noworodka, a także ewentualne kłopoty zdrowotne są związane ze stopniem rozwoju jego narządów wewnętrznych. Im później dziecko się urodzi, tym dla niego lepiej. Problemy, z którymi zmagają się wcześniaki, mogą być bardzo różne. Najczęściej są to: niedokrwistość, podatność na zakażenia, niekorzystne zmiany neurologiczne, opóźnienia w rozwoju psychoruchowym, problemy z samodzielnym oddychaniem (zwłaszcza dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży), problemy ze słuchem, wzrokiem, sercem. Wcześniaki od chwili narodzin pozostają pod opieką specjalistów. Istotna jest obserwacja rozwoju dziecka przez rodziców.
Profilaktyka wcześniactwa
W profilaktyce wcześniactwa szczególnie ważnym tematem jest racjonalna, dobrze zbilansowana dieta kobiety ciężarnej.
Powinna być ona bogata w składniki odżywce, mające wpływ na zdrowie dziecka jeszcze przed jego urodzeniem:
- zgodnie z założeniami amerykańskich ekspertów, m.in. odpowiednia suplementacja kobiet w ciąży może przyczynić się do zmniejszenia odsetka wcześniejszych urodzeń nawet o ok. 5%. Wprowadzając do diety ciążowej 5 niezbędnych składników (kwas foliowy, witaminę D, jod, żelazo i kwas DHA), można by rocznie zmniejszyć liczbę przedwczesnych urodzeń o 1 361. W przypadku jednostkowym to ryzyko można ograniczyć nawet o 85%.
- badania przeprowadzone przez prof. Susan Carlson z University of Missouri, Kansas City, potwierdzają, że suplementacja DHA z alg może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu o ponad 85 proc.