Bostonka czyli choroba bostońska u dzieci

Bostonka czyli choroba bostońska u dzieci

Kiedy na ciele dziecka pojawią się czerwone plamki, rodzice od razu stawiają diagnozę - ospa wietrzna. Jednak czy aby na pewno zawsze mają rację? A może maluch zmaga się z chorobą bostońską zwaną bostonką? Najwięcej zachorowań odnotowuje się wczesną jesienią wiosną i latem. Głównie chorują na nią dzieci poniżej 10 roku życia.

Czym jest choroba bostońska (bostonka)?

Choroba bostońska określana jest mianem eneterowirusowego pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej z wypryskiem, wysypki pęcherzykowej lub choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Najczęściej jednak rodzice tą nieprzyjemną dolegliwość nazywają po prostu bostonką. 

Jest to choroba zakaźna, a do zarażenia dochodzi głównie drogą kropelkową (w okresie jesienno letnim). Jednak zimą źródłem zakażenia może być także stolec. Możliwe są również zakażenia kontaktowe, czyli przez ślinę lub wydzielinę z nosa lub gardła. Dlatego jest bardzo popularna wśród dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli.  Okres inkubacji wirusa Coxcackie trwa od 3 do nawet 7 dni. 

Choroba bostońska (bostonka) - objawy

Objawy wysypki bostońskiej są bardzo podobne do objawów dobrze nam wszystkim znanej ospy wietrznej. Na ciele pojawiają się wykwity, jednak w przypadku bostonki atakują one głównie dłonie, stopy i jamę ustną. 
Oprócz tego, bardzo często podczas trwania choroby pojawia się gorączka, która trwa około 3 dni, a sama choroba będzie męczyć malucha od 7 do 10 dni.

Dziecko w tym czasie może skarżyć się na złe samopoczucie, a rodzice obserwują u malucha brak apetytu. W niektórych przypadkach może pojawić się również ból gardła, wymioty jak i biegunka. Na ciele dziecka pojawiają się plamki, które z biegiem czasu przeradzają się w swędzące pęcherzyki. Wypełnione surowiczym płynem.

reklama

Choroba bostońska - leczenie

Z racji tego, że bostonka jest chorobą wirusową nie ma dedykowanych dla niej leków, czy też szczepionki, która ochroni malucha przez tymi przykrymi dolegliwościami. Zazwyczaj stosuje się leczenie objawowe. 

Kiedy u dziecka pojawi się wysoka gorączka, należy podać leki, które pomogą w jej zbiciu. Należy też dbać o to, żeby dziecko wypijało odpowiednią ilość wody. Powinna być letnia lub chłodna, żeby nie podrażniała jamy ustnej. Z tego też powodu warto zrezygnować z podawania soków.

Lekarz może zalecić przyjmowanie środków przeciwhistaminowych, które łagodzą świąt i pieczenie. Czasem proponuje użycie preparatów przeznaczonych do smarowania zmian skórnych, np. Pudrodermu lub gencjany.

Uważajcie, żeby maluszki nie rozdrapywały pęcherzyków, bo może dojść do zakażenia bakteryjnego. Najważniejsze - sami nie stawiajcie diagnozy i nie rozpoczynajcie leczenia. Jeśli w zdrowiu i zachowaniu waszego dziecka pojawi się coś niepokojącego, niezwłocznie udajcie się do lekarza pediatry.

Jak zapobiegać bostonce?

  • Przede wszystkim należy uważać na higienę wszystkich domowników. Przypominac o myciu rąk za każdym razem po skorzystaniu z toalety, smarkaniu nosa czy dotykaniu zainfekowanego miejsca.
  • Jeśli jedno z dzieci zachorowało, warto drugie odseparować, bo być może uda nam się je uchronić przed zarażeniem. 
  • Koniecznie trzeba prać i dezynfekować lub czyścić przedmioty, pościel czy ubrania, z którymi miało kontakt chore dziecko. Szczególnie dokładne czyść kubeczki, smoczki, butelki i talerzyki, z których korzystało dziecko.
  • Jeśli jesteś w ciąży bądź szczególne uważna. Zakażenie w I trymestrze może być niebezpieczne dla płodu powodując powstanie wad wrodzonych. Może dojść również do poronienia, więc dbaj o swoje bezpieczeństwo.

Na koniec. Choroba bostońska ma najczęściej łagodny przebieg, niestety po zachorowaniu nie uodparniamy się na wirusa, tym bardziej warto jej zapobiegać.

Ocena: 2 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Depresja u dzieci

Depresja u dzieci

Na temat DEPRESJI pisze się i mówi bardzo często, ale są to zwykle rozważania i porady dotyczące…   Więcej

Płaskostopie

Płaskostopie

Buty są najtwardszą i najbardziej „pancerną” częścią naszego ubrania. Doskonale przy tym pełnią swoją…   Więcej

Co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat słuchu

Co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat słuchu

Na świecie 2-3 dzieci na 1000 rodzi się z głęboką wadą słuchu. Kolejne 2-4 dzieci ma uszkodzenia…   Więcej

Antybiotyk. Dobry czy zły?

Antybiotyk. Dobry czy zły?

Choć wydawać by się mogło, że na temat antybiotyków wiemy całkiem sporo, to okazuje się, że wciąż…   Więcej

Kiedy boli brzuszek, jest katar i kaszel. Dieta dla chorego maluszka

Kiedy boli brzuszek, jest katar i kaszel. Dieta dla chorego maluszka

Zatrucie pokarmowe jest niebezpiecznym schorzeniem dla małego dziecka. Przyczyną zatrucia może być…   Więcej

Alergia na białka mleka krowiego (CMA - cow milk allergy)

Alergia na białka mleka krowiego (CMA - cow milk allergy)

Alergia na białko mleka krowiego oraz na białko jaja kurzego jest najczęstszą alergią pokarmową u…   Więcej

reklama