Choroby wywołane przez meningokoki

Choroby wywołane przez meningokoki

reklama

Zakażenie meningokokami występuje najczęściej zimą lub wiosną. Ta zjadliwa bakteria wywołuje wiele niebezpiecznych chorób, w tym zapalenie płuc, inwazyjną chorobę meningokokową, czy zapalenie opon. Większość niebezpiecznych przypadków występuje u dzieci i młodzieży. Co robić, jak się chronić?

Meningokoki (Neisseria meningitidis), zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, to bakterie, które żyją w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej człowieka (nosicielem bakterii może być nawet zdrowy człowiek). Rozprzestrzenianie się meningokoków odbywa się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni lub kontakt pośredni (korzystanie ze wspólnych naczyń).

Meningokoki dzieli się na wiele grup serologicznych, w Polsce najczęściej występują meningokoki z grupy B i C, stanowiące przyczynę 90 % wszystkich zachorowań w Europie. Meningokoki z grupy C niestety częściej niż inne wywołują epidemie i są odpowiedzialne za sepsę. Oprócz posocznicy (sepsy), wywołują równie groźne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Śmiertelność w przypadku zapalenia opon wynosi ok. 10 proc., a posocznicy nawet 70 proc.

W większości przypadków kontakt człowieka z tą bakterią nie prowadzi do żadnych poważnych konsekwencji. Najczęstsze schorzenia wywołane przez te bakterie to:

  • ropne zapalenie stawów,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie gardła,
  • zapalenie wsierdzia i osierdzia.

U osób mających obniżoną odporność, bakteria może wywołać ciężkie zakażenie całego organizmu. 

Objawy zakażenia meningokokami

Zakażenia meningokokowe w początkowej fazie podobne są do przeziębienia, bowiem występuje:

  • gorączka,
  • bóle stawowe,
  • bóle mięśniowe,
  • ogólne złe samopoczucie.

Uwaga: Jeśli pojawią się: bóle głowy, nudności, wymioty, sztywność karku, drgawki, najpewniej świadczy to o zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych.

Z kolei charakterystycznym objawem wskazującym na meningokokowi zakażenie organizmu (sepsa) jest wysypka wybroczynowa, tj. drobne, czerwone plamki na skórze całego ciała, w późniejszym okresie zlewające się, które nie bledną pod naciskiem.

reklama

Profilaktyka – szczepienie ochronne przeciw meningokokom

W Polsce dostępna jest szczepionka przeciwko meningokokom grupy C. Pamiętać należy, że choć ryzyko zachorowania - zwłaszcza u dzieci w pierwszych latach życia jest małe, to jego konsekwencje mogą być bardzo poważne - w przypadku zakażeń meningokokowych notuje się wysoką śmiertelność. Szczepionką (np. NeisVac-C, Meningitec) można szczepić dzieci od 2. miesiąca życia (3 dawki w minimum miesięcznych odstępach). Dzieciom, które ukończyły 1. rok życia, aplikuje się jedną dawkę szczepionki.

mzb

Ocena: 4.1 z 5. Ocen: 10

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: